BMC Regional Races External Results
Eltham
17 Aug 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Sydney Wooderson Memorial 800m
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:48.94Kyle Langford U23MGeorge HarrisonShaftesbury Barnet1:46.731:45.25
21:49.30Nzimah AkpanPBU23MSteve MannLiverpool H/St. Mary's Uni1:49.301:49.13
31:49.34James WestPBU23MGeorge GandyTonbridge1:49.341:49.03
41:49.87Richard Charles U23MRichard CharlesShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni1:49.111:47.28
51:49.92Jonathan Cook SENMRichard WheaterWoodford Green Essex Ladies/Northumbria Uni1:49.71:48.65
61:50.08Robbie Fitzgibbon U23MJon BiggBrighton Phoenix1:49.901:49.43
71:51.00Chris WarburtonSBSENMRob DenmarkNotts/Loughborough Students1:51.001:48.44
81:51.20Adam ClarkeSBSENMGeoff WatkinAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni/Hasti1:51.201:49.22
BMC Womens Challenge 800m
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.26Adelle Tracey SENWCraig WinrowGuildford & Godalming/St. Mary's Uni2:00.042:00.04
22:02.31Katie Snowden U23WRob DenmarkHerne Hill/Nottingham Uni2:01.982:00.92
32:04.47Katherine Camp (was Marshall) SENWJames ThieCardiff//New Zealand2:03.562:02.90
42:06.42Lucy JamesPBSENWRichard WheaterBedford & County/Loughborough Students2:06.422:06.42
52:06.54Khahisa MhlangaPBU17WMick JuddChelmsford2:06.542:04.34
62:07.32Rachel McClay SENW Bracknell AC/Newham & Essex Beagles2:06.762:04.01
72:15.58Mollie O'Sullivan U17W Kingston & Poly2:10.702:08.31
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.94George Duggan U23MMark HookwayTonbridge1:51.581:51.58
21:52.70James McCarthy U23MGary HowellsChiltern/Warwick Uni1:50.961:49.09
31:53.42Ben Harding SENMKenneth PikeKent/Brunel Uni London1:52.961:51.75
41:53.66Tom FrithSBSENMRon DawsonSouthend/Oxford Uni1:53.661:52.13
51:53.68Nick ArmstrongSBU23MJon ArmstrongBexley1:53.431:53.43
61:54.49Tom Bowerman SENMMick WoodsAldershot, Farnham & District/Swansea Uni1:53.231:53.10
71:55.06Paul Scanlan SENMPaul ScanlanWoodford Green Essex Ladies/Leevale/Brunel Uni Lon1:53.961:53.47
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.19Billy KelseySBU23MAli KadirShaftesbury Barnet1:55.191:52.23
21:55.42Ignacio GarcĂ­aPBSENM Spain1:55.421:55.42
31:55.61Adam VarvelSBSENM Brunel Uni London/City of Norwich1:55.611:55.47
41:55.74Billy WhiteSBU20M Brighton Phoenix/Crawley1:55.741:54.52
51:55.98Mike Cummings SENMKenneth PikeHerne Hill/Hardley1:55.341:55.34
61:56.22Callum Jones U23MPeter RobinsCornwall/Bristol Uni/Newquay & Par1:55.781:55.78
71:56.25Ed Hickman Casey SENM Eastbourne/Durham Uni1:55.451:54.30
81:59.82Eoin Pierce SENM Enfield & Haringey/Clonliffe/Ireland1:55.641:54.36
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.68Ramone Martinez-Rodney SENMChris ZahVictoria Park & Tower Hamlets1:56.591:55.51
21:57.76Callum Charleston U20MJeremy FreemanChelmsford1:56.411:56.4
31:58.43Dominic Speight U23MStevan DokicHillingdon/Southampton Uni1:56.601:56.60
41:58.54Adam Dudgeon SENM Belgrave1:57.521:55.96
51:58.85Adnan Haq SENM Rugby & Northampton1:57.11:57.1
61:59.26Cameron Payas U20M Medway & Maidstone/Gibraltar1:57.901:54.60
72:01.53Nathan Mapperley U23M Camberley/Oxford Uni1:57.411:56.20
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.50Patrick LucasSBU23MMike FleetCroydon/Loughborough Students1:59.501:54.16
21:59.65Angus Harrington U17MMick JonesBlackheath & Bromley/Surrey Schs1:58.21:54.95
31:59.86Niki Faulkner U23MJon ArmstrongBexley/Oxford Uni1:59.031:58.79
41:59.88Jake Berry U20MSteve FuryMedway & Maidstone1:58.231:58.23
52:00.26Maxwell DumbrellPBSENM Brighton & Hove2:00.262:00.26
62:00.92Terry Hawkey SENMTerry HawkeyDartford H1:59.451:55.0
72:02.51Matthew Lewis U20MGeorge HarrisonShaftesbury Barnet/Oaklands Col1:59.051:59.05
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.15Oliver JohnsonSBU20MJon BiggBrighton Phoenix1:58.151:54.18
21:58.79Michael EllisPBU23MMark HookwayTonbridge/Sheffield Hallam Uni/Sheffield & Dearne1:58.791:58.79
31:59.08Thomas Walker SENMMichael FirthSouth London/Gosforth1:58.511:56.29
41:59.56Jack StroudSBSENM Orion1:59.561:57.11
52:00.65Luke CallisPBSENM Orion2:00.652:00.65
62:05.78William Bardsley U20MMichael FirthSouth London/Shettleston2:03.441:58.19
72:06.25Jordan Chrisostomou U20MJane FarrierOrion2:02.822:00.75
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.13Brodie DenholmSBU20MAllison BentonBrighton & Hove2:01.131:58.00
22:03.71Tom Mackman U20M Horsham Blue Star2:02.82:01.70
32:05.22Joseph GellerPBU15MJohn StowWoodford Green Essex Ladies2:04.562:01.27
42:05.66Lachlan WellingtonPBU17M City of Portsmouth2:05.662:05.66
52:06.01Marley Godden U20M Medway & Maidstone2:04.62:03.30
62:06.23Steven Cross U17M City of Portsmouth2:05.02:05.0
72:06.27Alexander Machin-Paley U20M Highgate2:03.392:03.39
82:06.31Charles Crick U17M Tonbridge2:05.141:57.45
800m H (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.92Robert SpaldingSBU20MMike FleetCroydon2:03.922:03.67
22:04.71Oscar HusseyPBU17MMick JonesBlackheath & Bromley/Dulwich2:04.712:00.53
32:04.93Simon Fraser V40MMark HookwayTonbridge2:03.561:58.7
42:05.19Samuel AvisPBU20M Tonbridge2:05.192:05.19
52:05.23Cathal McLaughlinSBV45MMalcolm McCauslandDerry City Track/Northern Ireland Masters2:05.232:02.64
62:06.49Joe AshleyPBV35MAllison BentonArena 802:06.492:04.12
72:07.43Jack Higgins U15MDenise PeeneyBexley2:06.371:58.98
82:10.44Martin SmithPBV35MJon ArmstrongBexley2:10.442:07.6
92:11.08Ben ClarkPBU20M South London2:11.082:11.08
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.55Alex LynePBU20MGuy HoldenSouth London2:10.552:05.2
22:12.56Jodie JuddPBU20WMick JuddChelmsford2:11.092:10.48
32:13.13Caroline FordSBSENW Cambridge H/Loughborough Students/Blackheath & Bro2:13.132:06.48
42:13.71Ewan WoodPBU15MIain PresnellTonbridge2:13.712:13.71
52:14.35Eden Coleman U17M Orion2:14.172:14.17
62:14.94Maia Hardman U15WBruce WarrenBrighton Phoenix2:14.02:14.0
72:16.05Stephanie Mitchell SENWMark WhiteHerne Hill2:15.112:15.11
82:16.76Matthew Preston V40M Cambridge H2:15.422:11.47
92:17.66Ted Higgins U15MDenise PeeneyBexley2:12.02:08.29
800m J (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.96Lia RadusPBU15W Blackheath & Bromley2:18.962:18.96
22:19.24Stacey EyersPBSENW Colchester H/Kent Uni2:19.022:19.02
32:19.51Alexandra Millard U15WPeter MullervyInvicta East Kent2:18.02:17.34
42:21.01Hannah Shelton U17WAlex StantonBedford & County2:20.882:19.72
52:21.04Annabel HobdayPBU17WVanessa HammettKingston & Poly2:21.042:15.53
62:21.14Wole OdelePBV50M Cambridge H/Southern Counties Vets2:21.142:18.73
72:21.45Elizabeth MillerPBU15W Tonbridge2:21.452:21.45
82:21.76Beth Armstrong SENWJon ArmstrongBexley/Loughborough Students2:19.32:17.11