Scottish East District Championships External Results
Grangemouth
13-14 May 16

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 SM (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:56.65Ben PotrykusSBU23M Mark PollardPitreavie/Heriot-Watt Uni1:52.431:52.43
21:59.04Peter CameronSBU23M Mark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni1:57.171:56.20
31:59.92Donald MacaulaySBSENM Moray AndersonCorstorphine1:59.921:58.05
42:06.44Andrew FergusonSBSENM Joyce HoggAberdeen/Banchory Stonehaven2:06.442:02.06
52:07.09Matthew McKennaPBU23M Kevin ReynoldsCambuslang/Stirling Uni/Whitemoss2:06.932:06.46
62:08.06Liam SleighPBU23M  Corstorphine/Queen Margaret Uni2:07.452:07.45
800 U20M (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:58.81Iain DaviesPBU20M2Derek EastonCentral1:55.961:55.96
21:59.11Kobe StevensPBU20M2 Moorfoot1:57.451:57.45
31:59.31George ConnerSBU20M1Eric FisherEdinburgh AC1:59.311:59.10
41:59.86Paul IrelandSBU20M1Eric FisherEdinburgh AC1:56.891:55.80
52:00.19James Donald U20M1James DonaldDundee Hawkhill1:58.561:58.56
62:01.43Anthony Addison U20M1Moray AndersonCorstorphine1:58.371:57.01
72:05.35Fraser GorvettPBU20M1Henry GrayTweed, Leader, Jed Track2:01.922:01.92
82:06.69Aaron Odentz U20M1Ken HoggAberdeen2:01.042:01.04
92:12.67Alastair White U20M2 Livingston2:03.112:03.11
102:13.50Euan Brownlie U20M2 Central2:11.082:11.08
800 U17M (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:03.24Jack GillespiePBU17M1 Aberdeen2:02.441:59.45
22:03.73Alex JohnstonPBU17M1John WandsPitreavie2:00.791:57.71
32:03.75James Adam U17M2Steven DoigPitreavie1:59.611:56.88
42:04.04Harris PentecostPBU17M1David LothianFalkirk1:59.471:56.91
52:07.33Alex P. BatesPBU17M2Eric FisherEdinburgh AC2:07.082:07.08
62:07.34Keir Howlieson U17M1 Central2:04.572:03.50
72:07.68Callum McCormackPBU17M2Nigel ReynoldsDundee Hawkhill2:07.682:00.12
82:09.04Finlay RossPBU17M1John O'HaraCorstorphine2:08.832:05.03
800 U17M h1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:07.34Jack Gillespie U17M1 Aberdeen2:02.441:59.45
22:07.60James Adam U17M2Steven DoigPitreavie1:59.611:56.88
32:08.47Alex P. BatesPBU17M2Eric FisherEdinburgh AC2:07.082:07.08
42:08.83Finlay RossPBU17M1John O'HaraCorstorphine2:08.832:05.03
52:12.88William Darling U17M2Henry GrayLasswade/Northumberland Schs2:09.432:07.1
62:16.15Davey Begg U17M1 Dundee Hawkhill2:16.02:09.09
72:18.19Sandy Holl U17M1 Central2:15.282:15.28
800 U17M h2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:08.31Harris Pentecost U17M1David LothianFalkirk1:59.471:56.91
22:08.40Alex JohnstonSBU17M1John WandsPitreavie2:00.791:57.71
32:08.65Callum McCormackPBU17M2Nigel ReynoldsDundee Hawkhill2:07.682:00.12
42:08.71Keir Howlieson U17M1 Central2:04.572:03.50
52:09.72Stephen AddisonPBU17M1John O'HaraCorstorphine2:09.722:03.26
62:11.58Lewis Herd U17M1 Edinburgh AC2:09.912:09.91
72:22.98Scott TindlePBU17M1Henry GrayTweed, Leader, Jed Track/Northumberland Schs2:22.982:17.46
800 U15M (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:05.69Harry Hall U15M2 Aberdeen1:59.801:59.80
22:06.76Michael GirdlerPBU15M1 Moorfoot2:06.032:06.03
32:08.71Lewis DowPBU15M1John WandsPitreavie2:02.382:01.32
42:12.97Thomas RossPBU15M2John O'HaraCorstorphine2:11.802:07.90
52:13.14Coinneach PetriePBU15M2 Edinburgh AC2:10.532:10.53
62:18.58Rory WilliamsPBU15M2 Chirnside2:14.382:14.38
72:20.46Joe Donnelly U15M2 Team East Lothian2:13.662:06.59
82:22.46Conor Allan U15M2John WandsPitreavie2:11.742:05.30
800 U15M h1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:12.01Harry Hall U15M2 Aberdeen1:59.801:59.80
22:14.38Rory WilliamsPBU15M2 Chirnside2:14.382:14.38
32:15.19Joe DonnellyPBU15M2 Team East Lothian2:13.662:06.59
42:20.82Jamie Kinghorn U15M2 Lasswade2:18.642:18.64
52:22.20Lewis Blair U15M1John WandsPitreavie2:17.792:07.21
62:35.76Gregor FarrerPBU15M2 Edinburgh AC2:28.562:28.56
72:48.53Leo Weldon U15M2 Falkirk2:36.832:36.83
800 U15M h2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:16.77Conor AllanPBU15M2John WandsPitreavie2:11.742:05.30
22:16.83Michael Girdler U15M1 Moorfoot2:06.032:06.03
32:17.73Luca Librizzi U15M2 Edinburgh AC2:12.122:09.74
42:17.76Ruaraidh ElderPBU15M1 Dunfermline Track & Field2:15.762:06.87
52:18.29Callan HogarthPBU15M1 Falkirk2:16.732:09.38
62:26.54Fraser MorrisPBU15M1 Livingston2:24.202:08.86
800 U15M h3 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:12.54Lewis Dow U15M1John WandsPitreavie2:02.382:01.32
22:12.85Thomas RossPBU15M2John O'HaraCorstorphine2:11.802:07.90
32:12.95Coinneach PetriePBU15M2 Edinburgh AC2:10.532:10.53
42:18.76Fabian DespinoyPBU15M1Sandy CameronEdinburgh AC2:15.861:59.65
52:26.52Blair Scott U15M1 Dundee Hawkhill2:20.312:08.23
62:29.18Kairn Brand U15M1 Perth Strathtay2:28.192:18.60
800 U13M 1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:36.55Oliver StewartPBU13M1 Chirnside2:36.552:36.55
22:37.26Cameron RossPBU13M1 Corstorphine2:37.262:31.3
32:47.95Daniel RossPBU13M1 Chirnside2:47.952:39.06
42:53.18Luke KennedyPBU13M1 Falkirk2:47.242:43.2
52:59.33James Walter U13M2 Team East Lothian2:52.472:52.47
63:16.43Sam Campbell U13M2 Falkirk3:15.673:12.02
800 U13M 2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.51Lewis WattPBU13M2 Aberdeen2:17.622:06.75
22:30.23Finlay MuirPBU13M2 Central2:27.332:12.1
32:31.96Elliot FramePBU13M1 Livingston2:27.382:21.97
42:36.36Patrick CannonPBU13M1 Moorfoot2:35.872:20.67
52:42.61Michael McGarveyPBU13M2David LothianFalkirk2:37.452:36.04
-DNFBen Struthers U13M1 Corstorphine2:38.472:38.47
800 SW 1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:17.35Katie AndersonSBU20W Liz NuttallDundee Hawkhill2:16.922:15.21
22:18.96Caitlin ArnottSBU20W John O'HaraCorstorphine2:17.272:13.52
32:19.60Gemma CormackSBSENW Joyce HoggAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni2:19.602:09.97
42:34.36Megan BramwellSBU20W Ken HoggAberdeen2:27.232:27.23
800 U17W (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:13.27Rebecca EggelingPBU17W2Grant Scott SmithAberdeen2:11.382:10.62
22:19.63Carolyn CameronSBU17W2 Edinburgh AC2:18.152:17.22
32:20.22Ishbel StrathdeePBU17W1 Edinburgh AC2:19.502:19.50
42:22.34Hannah DowPBU17W1 Pitreavie2:22.342:22.34
52:23.34Ailsa Innes U17W2 Lasswade2:20.552:13.84
62:24.61Jessica Christie U17W1David LothianFalkirk2:18.812:18.81
72:26.32Lauren Mcculloch U17W2John DaviesCentral/East Sutherland2:20.122:20.12
82:32.43Iona Crawford U17W1Steven DoigPitreavie2:18.832:18.75
800 U17W h1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:23.11Carolyn Cameron U17W2 Edinburgh AC2:18.152:17.22
22:24.00Iona Crawford U17W1Steven DoigPitreavie2:18.832:18.75
32:24.06Ishbel StrathdeePBU17W1 Edinburgh AC2:19.502:19.50
42:24.41Ailsa Innes U17W2 Lasswade2:20.552:13.84
52:25.57Hannah Dow U17W1 Pitreavie2:22.342:22.34
62:36.02Amy PantonPBU17W1 Edinburgh AC2:30.352:26.76
72:36.56Sophie Kidd U17W1 Dundee Hawkhill2:36.22:28.47
-DNFKatie McCluskey U17W2 Dundee Hawkhill2:53.802:53.80
800 U17W h2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:20.12Rebecca Eggeling U17W2Grant Scott SmithAberdeen2:11.382:10.62
22:23.85Jessica Christie U17W1David LothianFalkirk2:18.812:18.81
32:24.97Lauren Mcculloch U17W2John DaviesCentral/East Sutherland2:20.122:20.12
42:26.18Annabel InnesPBU17W1 Edinburgh AC2:26.182:25.92
52:28.36Jessica MacLeod U17W1John O'HaraCorstorphine2:27.422:27.42
62:37.11Lauren Wilkie U17W2 Lasswade2:32.592:32.59
72:48.68Alix Barclay U17W2 Dundee Hawkhill2:46.22:46.2
800 U15W 1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:21.98Laura McNeillPBU15W2 Aberdeen2:21.982:20.42
22:22.80Charlotte ClarePBU15W2 Moorfoot2:22.052:17.01
32:22.91Hannah Little U15W1 Lasswade2:21.422:20.69
42:23.24Phoebe Angus U15W2William DayFalkirk2:21.912:20.38
52:24.00Skye HendersonPBU15W2 Central2:23.292:23.29
62:25.44Lauren BlairPBU15W1 Pitreavie2:22.122:22.12
72:30.75Holly McLachlan U15W2 Fife2:23.52:21.9
82:33.98Sarah Davenport U15W2Bruce ScottTweed, Leader, Jed Track2:24.912:24.91
800 U15W h1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:22.05Charlotte ClarePBU15W2 Moorfoot2:22.052:17.01
22:22.27Laura McNeillPBU15W2 Aberdeen2:21.982:20.42
32:22.44Phoebe Angus U15W2William DayFalkirk2:21.912:20.38
42:23.29Skye HendersonPBU15W2 Central2:23.292:23.29
52:23.99Lauren BlairPBU15W1 Pitreavie2:22.122:22.12
62:33.50Ailsa Barr U15W1 Pitreavie2:29.502:25.48
72:35.23Lindsey Gilchrist U15W2 Edinburgh AC2:30.312:30.31
82:45.32Kerry RobertsonPBU15W1William DayFalkirk2:40.832:33.27
800 U15W h2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:23.17Hannah Little U15W1 Lasswade2:21.422:20.69
22:24.91Sarah DavenportPBU15W2Bruce ScottTweed, Leader, Jed Track2:24.912:24.91
32:25.55Holly McLachlan U15W2 Fife2:23.52:21.9
42:27.24Lucia MontgomeryPBU15W2 Edinburgh AC2:25.892:25.13
52:27.65Iona VannetPBU15W2 Dundee Hawkhill2:27.512:23.65
62:27.81Ciorstaidh Ainsworth U15W1 Central2:23.992:23.99
72:31.30Rhiannon FaganSBU15W2 Gala2:31.302:29.78
82:36.06Jemma Jamieson U15W2 Pitreavie2:33.92:28.80
800 U13W 1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:44.25Adele GillespiePBU13W2 Aberdeen2:39.552:26.46
22:45.07Molli RobbPBU13W1William DayFalkirk2:45.072:45.07
32:46.91Naomi HowliesonPBU13W2 Central2:46.912:34.85
42:49.90Elise Graham-MarrSBU13W1 Central2:49.902:42.50
52:50.51Jessica Lorimer U13W1 Edinburgh AC2:35.52:31.07
62:56.11Iona Harrison U13W2 Edinburgh AC2:54.802:47.82
72:58.76Ruby GriersonPBU11W-1 Harmeny2:58.762:49.37
800 U13W 2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:26.14Amy Kirkpatrick U13W2 Central2:24.662:13.53
22:26.52Katie JohnsonPBU13W1 Edinburgh AC/Team East Lothian2:25.082:17.76
32:33.37Anna Dalglish U13W2 Fife2:22.82:19.95
42:38.98Hannah SteelPBU13W2 Lothian2:37.12:24.78
52:40.13Hannah Hamilton-Meikle U13W2Alexander McGregorChirnside2:35.12:34.38
62:43.28Lauren Barclay U13W2 Falkirk2:36.512:36.51
72:47.33Chloe PetriePBU13W2 Edinburgh AC2:47.332:47.33
82:48.38Katie ChristiePBU13W1John PentecostFalkirk2:41.772:31.7