BMC Regional Races External Results
Scotstoun
2 Jun 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.13Cameron Steven U20MJamie BowieLasswade1:51.071:51.07
21:52.60Chris WatsonSBSENM Victoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni1:52.601:49.76
31:53.55Grant Muir SENMGordon LockieGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni1:51.321:49.97
41:53.78Ben PotrykusSBU23MMark PollardPitreavie/Heriot-Watt Uni1:52.661:52.43
51:55.06Donald MacLeodSBSENMDonald MacLeodGlasgow City/Stornoway1:54.651:51.04
61:55.33Callum DrummondSBU23MJohn McLarenShettleston1:55.331:53.76
71:57.42Oliver Dustin U17MGraeme MasonBorder1:51.071:51.07
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.33Euan BoylePBU20MSteven DoigFife1:56.331:56.33
21:56.84Finlay Murray U23MJohn DaviesEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness1:55.601:53.06
31:57.01Anthony AddisonPBU20MMoray AndersonCorstorphine1:57.011:57.01
41:57.27Callum HunterPBU23MMark PollardInverclyde/Glasgow Uni1:56.541:56.54
51:57.66Peter CameronSBSENMMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni1:56.201:56.20
61:58.32Kobe Stevens U23M Moorfoot1:57.921:57.45
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.91James AdamPBU20MSteven DoigPitreavie1:56.881:56.88
21:58.17Callum MatthewsPBU23MRobert HawkinsKilbarchan/Glasgow Caledonian Uni1:58.171:58.17
31:59.15Kane ElliottPBU17MWilliam SharpFalkirk1:58.11:56.69
41:59.40Harris PentecostPBU17MDavid LothianFalkirk1:56.911:56.91
52:00.19Lewis RossSBU20MAlan SprangAyr Seaforth2:00.191:59.95
62:00.76Ross Gray U23M Inverclyde2:00.422:00.42
72:01.49Harry HallSBU17M Aberdeen2:01.011:59.80
82:03.43Andrew Clark U23MGordon LockieGiffnock North/West of Scotland Uni1:59.451:59.45
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.02Christopher McLewPBU17M Cambuslang1:56.621:56.62
21:59.69Murray FotheringhamPBU15M Giffnock North1:59.691:59.69
32:01.19Ross WhitelawPBU17MNorrie HayAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport1:59.731:59.73
42:04.14Conall McGinness U17MRobert PocklingtonHuntingdonshire2:03.222:01.30
52:05.65Jack Gillespie U17M Aberdeen1:59.451:59.45
62:07.32Jack HeathwoodSBU20M Bellahouston Harriers2:07.322:02.46
72:08.47Paul Sorrie V35M Shettleston2:06.81:54.9
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.11Mhairi HendryPBU23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni2:03.372:01.30
22:06.62Philippa MillageSBV35WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow2:06.622:05.13
32:07.65Jemma Reekie U20WAndy YoungKilbarchan2:04.252:04.25
42:08.03Jade MacLarenSBSENWJoyce HoggAberdeen/Strathclyde Uni2:04.402:04.40
52:09.03Stephie PennycookSBU23WJohn LeesFife/Edinburgh Uni/Edinburgh AC2:09.032:07.98
62:09.66Olivia Mason U17WGraeme MasonBorder2:08.892:08.89
72:09.68Megan DaviesPBU23WPaul RodenSale Harriers Manchester/Birmingham Uni2:09.682:09.68
82:11.74Erin Wallace U20WDudley WalkerGiffnock North2:06.842:06.59
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.91Nicholas TierneyPBU17M Aberdeen2:03.912:03.91
22:04.35Luke DavidsonPBU17MRoss CairnsInverness2:02.662:00.48
32:05.12Steven Bryce T20/F20PBU23M Victoria Park City of Glasgow2:05.122:05.12
42:05.78Fabian DespinoyPBU15MSandy CameronEdinburgh AC2:03.771:59.65
52:07.72Ben SandilandsPBU15MSteven DoigFife2:06.222:06.02
62:12.26Paul O'HareSBV40M Kirkintilloch2:12.262:10.71
72:12.59Bruce CarsePBV35M Bellahouston RR2:12.592:12.59
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.67Jacob LucPBU15M Giffnock North2:08.692:05.42
22:11.25Lewis WattPBU15M Aberdeen2:08.972:06.75
32:12.52Ben NicholPBU17MJanice HendrieInverclyde2:07.722:07.14
42:12.99Michael Miller U17M Clydesdale2:11.702:10.94
52:13.18Eoghan O'Donnell U17M Giffnock North2:09.822:09.82
62:13.63Hamish AndersonPBU15MKenny ClementsEast Kilbride2:10.942:10.94
72:16.33Lewis MitchellPBU17M Giffnock North2:11.182:11.15
82:17.53Brian ScallySBV50M Shettleston/Scottish Vets H2:15.622:12.85
92:18.20Alexander Thomson T20/F20 U17MEddie KellyWhitemoss2:10.042:10.04
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.43Julie DobbinPBSENW Victoria Park City of Glasgow/Glasgow Uni2:09.162:09.16
22:10.94Olivia VareilleSBU17WDavid LothianFalkirk2:09.512:09.49
32:11.44Kerry MacAngusPBU20WAndy YoungKilbarchan2:11.342:11.34
42:12.57Hannah CameronPBU23WJoyce HoggEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen2:12.572:12.57
52:14.00Nuala McCheyne U17WJanice HendrieInverclyde2:13.752:13.75
62:14.87Sarah EunsonSBU20WAndy YoungGiffnock North2:14.872:10.28
72:15.69Hannah AddisonSBU23WJoyce HoggCorstorphine/Aberdeen Uni/Edinburgh AC2:14.492:12.16
82:16.38Lucy SomervilleSBU20W Cumbernauld2:16.382:15.60
92:18.86Zoe Renfrew U17W Inverclyde2:15.922:15.92
102:20.17Carolyn CameronSBU20W Edinburgh AC2:20.172:17.22
112:20.86Emma Johnson U15WEnid JohnstoneEdinburgh AC/Team East Lothian2:16.762:16.76
800m I (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.63Amy Kirkpatrick U15W Victoria Park City of Glasgow2:13.532:13.53
22:16.65Hannah AndersonPBU15WKenny ClementsEast Kilbride2:16.652:16.65
32:17.44Adrienne MurrayPBU17W Victoria Park City of Glasgow2:16.102:16.10
42:19.49Anna MasonPBU15WGraeme MasonBorder2:19.492:19.49
52:23.73Lucy MuirheadSBU17WJamie ClementsEast Kilbride2:23.732:19.98
62:24.90Lydia BlytheSBU20WRob McKimReading AC/Edinburgh Uni2:24.902:19.3
72:26.76Sophie Young U17WRoss CairnsInverness2:21.942:21.16
82:29.25Rosie Davidson U15W Ayr Seaforth2:26.692:26.69
92:32.54Jennifer Brydon U15W Pitreavie2:28.102:23.88
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.61Robert GrayPBU13M Inverclyde2:18.612:18.61
22:22.05Georgia Ledingham U15WDavid ArnottCorstorphine2:19.822:19.82
32:22.76Kai CrawfordPBU13MJohn McGregorAberdeen2:21.792:14.62
42:24.85Rachel MuirPBU15WArthur SmithKilbarchan2:21.002:21.00
52:25.40Katie Johnson U13W Edinburgh AC/Team East Lothian2:20.242:17.76
62:31.52Valencia Wright U13W Victoria Park City of Glasgow2:26.622:26.62
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.56Keir CrawfordPBU17M Cambuslang2:18.662:18.66
22:26.47Abbie RobbPBU15WJohn PentecostFalkirk2:26.472:26.47
32:27.15Louise HastiePBU15WArthur SmithKilbarchan2:26.242:25.20
42:29.05Rob McLennanSBV55M Garscube2:29.052:24.31
52:29.51Andrew LindPBU15M Giffnock North2:29.512:29.51
62:29.67Catriona McPheatSBU17WJamie BowieTeam East Lothian2:29.672:28.22
72:30.20Hugh Shiels U13M Giffnock North2:27.462:22.46
82:32.45Emma GastonSBU15W Giffnock North2:32.452:31.76
92:33.36Morven Hubbard U15WAlan SprangAyr Seaforth2:31.522:31.01
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.19Aurelia TiffoneyPBU15W Kilbarchan2:26.832:26.83
22:28.72Craig LittlePBU13M Cumbernauld2:28.722:28.72
32:29.79Katherine MacLeodPBU15WDavid ArnottCorstorphine2:29.792:29.79
42:31.75Joel McGinness U13M Huntingdonshire2:28.152:27.70
52:32.94Katie ChristiePBU13WJohn PentecostFalkirk2:31.72:31.7
62:35.22David Kirkpatrick U13M Victoria Park City of Glasgow2:29.062:29.06
72:35.58Anna YoungSBU15WDudley WalkerGiffnock North2:35.582:31.69
82:35.68Isla Scott U13WClare StevensonGiffnock North2:31.732:28.60
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:32.16Charlie TomkinsonPBU15M Giffnock North2:32.162:32.16
22:35.47Cameron MacDonald U15M East Kilbride2:32.502:32.50
32:36.60Mark Macinnes U13M Giffnock North2:35.082:35.08
42:37.33Cara GilbridePBU13W East Kilbride2:37.332:37.33
52:37.73Andrew Anderson V50M Dunbar RC/Team East Lothian2:30.682:30.68
62:37.99Leah MuirheadPBU13W East Kilbride2:37.992:37.99
72:40.76Nuala O'Donnell U13W Giffnock North2:39.672:35.33
800m N (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:37.38Sam HosiePBU13M East Kilbride2:37.382:34.46
22:42.83Kenzie MacintoshSBU13W Clydesdale2:42.832:38.94
32:45.95Islay Hubbard U13W Ayr Seaforth2:42.392:42.39
42:47.47Kirsty WyliePBU13W Giffnock North2:47.472:47.47
52:48.01Kate PaulPBU13W Giffnock North2:48.012:48.01
62:50.71Jack Anderson DonaldPBU13M Dundee Hawkhill2:50.712:50.71
72:51.17Bethany DrummondPBU13W Giffnock North2:51.172:51.17
82:51.39Belle MccormackPBU15WArthur SmithKilbarchan2:44.992:44.99
92:52.56Lara CassidyPBU15W Giffnock North2:49.502:49.50