Scottish Schools Championships
Hampden Park
20-21 Jun 14

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 U20M (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:10.92Robert Bough U20M1David CampbellEdinburgh AC4:04.23:53.03
24:11.26Jordan ChapmanPBU20M1Ken HoggAberdeen4:11.264:11.26
34:12.01Dominic O'HarePBU20M1David CampbellEdinburgh AC4:12.014:01.46
44:12.35Craig Jardine U20M1Michael JohnstonVictoria Park City of Glasgow4:09.253:55.30
54:14.43Ross Gollan U20M1 East Sutherland/Team Hippo4:08.614:08.61
64:15.71Callum SymmonsPBU20M1Grant Scott SmithAberdeen4:13.634:01.76
74:20.54James PettigrewPBU20M1 Ayr Seaforth/Ayrshire4:20.544:20.54
84:21.49Joshua Houston U20M1 Inverclyde4:12.534:12.53
94:22.00Robert WhitefordPBU20M3 Scottish Schs4:22.004:22.00
104:22.93Magnus BichanPBU20M2 Orkney4:22.934:22.93
114:24.63John McLean U20M2 Moorfoot4:19.64:19.14
124:26.29Michael Gillespie U20M1 Perth Strathtay4:21.184:15.86
1500 U17M (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:57.29Josh KerrPBU17M2David CampbellEdinburgh AC3:52.463:35.01
24:02.17Connor MacleanPBU17M2Ross MunroStornoway3:58.583:52.35
34:06.52Alex Carcas U17M2Eric FisherEdinburgh AC4:06.004:04.49
44:08.29Ben Greenwood U17M1Catriona Helen TavendalePerth Strathtay4:05.933:48.07
54:09.27Aidan Gilbride U17M2Jamie ClementsEast Kilbride4:07.323:57.51
64:10.43Luke ShawPBU17M2 Inverness4:10.434:06.18
74:11.84George ConnerPBU17M1Eric FisherEdinburgh AC4:11.844:11.84
84:11.85Cameron StevenPBU17M1Jamie BowieLasswade4:11.853:56.44
94:11.96Iain DaviesPBU17M2Derek EastonCentral4:11.963:58.80
104:16.04Liam Barnsby U17M2John DaviesEast Sutherland4:12.494:02.98
114:30.15Paul Harper U17M2Norrie HayGlasgow Sch of Sport4:18.154:18.15
-DNFEuan Trout U17M2 Kilbarchan4:16.684:11.04
1500 U17M h1 (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:13.54Josh Kerr U17M2David CampbellEdinburgh AC3:52.463:35.01
24:14.02Alex Carcas U17M2Eric FisherEdinburgh AC4:06.004:04.49
34:14.48George ConnerPBU17M1Eric FisherEdinburgh AC4:11.844:11.84
44:14.89Cameron StevenPBU17M1Jamie BowieLasswade4:11.853:56.44
54:18.23Liam Barnsby U17M2John DaviesEast Sutherland4:12.494:02.98
64:24.34Ross Forbes U17M2 Inverclyde4:24.024:24.02
74:24.98Fraser StirlingPBU17M1 Ayr Seaforth4:24.984:17.76
84:26.10Calum McCormack U17M2 Victoria Park City of Glasgow4:25.124:22.03
94:29.22Andrew MerryPBU17M1 Dundee Hawkhill4:29.224:12.55
104:33.66Calum Kitching U17M1 Banchory Stonehaven4:30.34:30.3
114:51.64Alex Hastings U17M  SCO/Scottish Schools  
1500 U17M h2 (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:16.68Euan TroutSBU17M2 Kilbarchan4:16.684:11.04
24:17.06Luke Shaw U17M2 Inverness4:10.434:06.18
34:17.45Ben Greenwood U17M1Catriona Helen TavendalePerth Strathtay4:05.933:48.07
44:17.57Iain DaviesSBU17M2Derek EastonCentral4:11.963:58.80
54:23.82Thomas OttonPBU17M2 Gala4:23.824:12.50
64:25.72Conor O'RiordanPBU17M1 Aberdeen4:25.604:13.22
74:26.79Cameron Dickson U17M2 Kilbarchan4:24.514:24.51
84:28.97Ross GrayPBU17M2Dudley WalkerGiffnock North4:28.974:28.97
94:29.50Ross Lyttle U17M1 Larkhall4:19.254:19.25
104:32.12Aaron OdentzPBU17M1Grant Scott SmithAberdeen4:32.124:08.10
1500 U17M h3 (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:16.49Connor Maclean U17M2Ross MunroStornoway3:58.583:52.35
24:17.33Aidan Gilbride U17M2Jamie ClementsEast Kilbride4:07.323:57.51
34:23.17Paul HarperPBU17M2Norrie HayGlasgow Sch of Sport4:18.154:18.15
44:25.47Oliver Watson-SweeneyPBU17M1Dudley WalkerGiffnock North4:25.474:11.28
54:28.16John Law U17M1 Victoria Park City of Glasgow4:25.174:15.24
64:28.89Matthew TonnerPBU17M1Nigel ReynoldsDundee Hawkhill4:28.894:28.89
74:29.64Connor CollinsPBU17M2 Scottish Schs4:29.644:22.62
84:31.56Max Milarvie U17M1Charlie MurrayVictoria Park City of Glasgow4:31.384:02.72
94:53.38Gavin Smith U17M1 Cambuslang4:43.843:56.57
104:54.77Andrew Burnett U17M2 Aberdeen4:44.04:44.0
1500 U20W (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:50.37Eve MackinnonPBU20W1 Cambuslang4:50.374:48.87
24:51.12Julie NimmoPBU20W1 Falkirk4:51.124:51.12
34:52.06Anna TaitPBU20W1William ParkerOrkney4:52.064:21.16
45:16.40Emily GreenanSBU20W2 Central5:16.404:56.74
1500 U17W (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:41.79Hannah AddisonPBU17W2John O'HaraCorstorphine4:40.704:31.14
24:49.96Kerry MacAngus U17W1Arthur SmithKilbarchan4:48.964:20.25
34:51.02Leah Davie U17W1John WandsPitreavie4:50.684:49.86
44:54.71Heather AddisonPBU17W1Jamie ClementsEast Kilbride4:54.714:53.79
54:56.70Esme Stewart U17W1Enid JohnstoneEdinburgh AC4:49.564:49.56
64:57.01Lauren Fraser U20W3 Inverness4:56.094:56.09
74:57.12Melissa RobinsonPBU17W1 Helensburgh4:57.124:57.12
84:58.98Holly Still U17W1Dudley WalkerGiffnock North4:46.234:38.73
95:01.58Tessa HickeyPBU17W1 Victoria Park City of Glasgow5:01.585:01.58
105:08.57Lucy McLeodPBU17W2Grant Scott SmithAberdeen/Metro Aberdeen5:05.535:05.53
115:21.73Niamh ShawSBU17W2 Moorfoot5:04.484:59.05
-DNSRebecca Metcalfe U17W1 Giffnock North5:05.754:54.7
1500 U17W h1 (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:00.73Kerry MacAngus U17W1Arthur SmithKilbarchan4:48.964:20.25
25:01.91Hannah Addison U17W2John O'HaraCorstorphine4:40.704:31.14
35:01.95Holly Still U17W1Dudley WalkerGiffnock North4:46.234:38.73
45:02.24Tessa HickeyPBU17W1 Victoria Park City of Glasgow5:01.585:01.58
55:05.75Rebecca MetcalfeSBU17W1 Giffnock North5:05.754:54.7
65:10.59Rhiannon KirkPBU17W1Sophie DunnettCaithness AAC/Edinburgh Uni Hare & Hounds5:10.595:10.59
75:20.76Eilidh Russell U17W1 Central5:19.355:14.20
85:20.84Lauren MulaghtonPBU17W1Alan O'RourkeGreenock Glenpark5:20.845:20.84
95:21.89Emma FultonPBU17W1 Kilbarchan5:21.895:21.89
105:22.24Catriona Allan U17W1Arthur SmithKilbarchan5:21.645:18.79
115:23.97Victoria RobertsonSBU17W2 Kirkintilloch5:23.975:14.34
1500 U17W h2 (20 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:57.31Lauren Fraser U20W3 Inverness4:56.094:56.09
24:57.40Melissa RobinsonPBU17W1 Helensburgh4:57.124:57.12
34:57.61Leah Davie U17W1John WandsPitreavie4:50.684:49.86
44:57.87Esme Stewart U17W1Enid JohnstoneEdinburgh AC4:49.564:49.56
54:58.56Heather AddisonPBU17W1Jamie ClementsEast Kilbride4:54.714:53.79
65:04.48Niamh ShawPBU17W2 Moorfoot5:04.484:59.05
75:05.53Lucy McLeodPBU17W2Grant Scott SmithAberdeen/Metro Aberdeen5:05.535:05.53
85:12.06Rebecca Saxby U17W2Dudley WalkerGiffnock North5:10.55:04.45
95:14.91Jennifer BichanSBU17W1 Orkney/Team Hippo5:08.724:58.89
105:39.24Jacqui Gibson U17W1 Ayr Seaforth5:36.735:36.73