BMC Regional Races External Results
Durham
28 Jul 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:49.9Cameron BoyekPBU23MDavid LowesShildon/Central1:49.521:49.2
21:53.5Edward Dudgeon U23M Edinburgh AC/Edinburgh Uni1:53.131:52.75
31:53.6Markhim Lonsdale U17MDavid LowesCrook1:52.001:46.97
41:53.8Richard Morrell SENM Morpeth/Teeside Uni1:53.01:52.38
51:53.9Paul White SENMStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:53.131:52.77
61:54.0Paul Shane Rice SENMJohn WoodCity of Sheffield1:53.641:53.64
71:54.8Julian OeyPBU23M Australia1:54.81:54.8
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.8Nick HookerSBSENMPhilip TownsendLeeds City/Leeds Beckett Uni1:53.81:53.26
21:54.4Adrian BailesPBU20MThomas MillmoreBirtley/Durham Uni1:54.41:52.94
31:56.3John Bailey Rice SENMJohn WoodCity of Sheffield1:54.821:54.82
41:56.8Oliver Dane U17M City of Sheffield1:55.971:51.32
51:58.6Ryan Stephenson SENMLindsay DunnMorpeth1:58.51:53.1
62:03.8Jonathan Currie U20MPeter VenusTynedale1:54.971:52.77
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.7Martainn RamsayPBU23M City of Norwich1:54.961:53.92
21:56.3Greg UrwinSBU23MDoug MaxwellGateshead/Robert Gordon Uni1:56.31:51.29
32:01.7Tristan Peel U20M Jarrow & Hebburn1:57.01:57.0
42:05.1Rowan Marr U20M Lasswade1:58.991:58.99
52:06.3Adam Pratt SENMPeter VenusTynedale1:59.261:56.7
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.7Conna CarruthersPBU23MThomas MillmoreBirtley1:57.71:57.7
21:57.9Oliver WatsonPBU20MBryan MackayDurham1:57.91:57.9
31:58.1Tom GouldingPBU20MThomas MillmoreBirtley1:58.11:58.1
41:59.4Andy GrahamSBSENMLee MorganDurham1:59.41:57.6
52:01.9CiarĂ¡n FitzpatrickPBSENM Ireland2:01.92:01.9
62:02.1Cameron SmithPBU20M Derby2:02.11:59.06
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.5Peter CameronPBU23MDavid CampbellEdinburgh AC/Cambridge Uni2:01.51:56.20
22:01.9Jonathan Wilkinson DPBU23MBryan MackayDurham2:01.92:01.9
32:02.0Kieran ReayPBU23MAndrew HendersonBirtley/Leeds Beckett Uni2:02.01:59.3
42:04.5Sam HancoxPBU20MChristopher WaughMorpeth2:04.52:01.96
52:06.4Henry Johnson U17M Durham1:57.481:57.2
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.9Thomas JoycePBU17M Tynedale2:04.91:53.94
22:06.2Callum MartinPBU17M Billingham2:06.22:06.2
32:06.7Jacob HopkinsPBU17MMike BatemanMorpeth2:06.72:06.7
42:08.5Kieran Hedley U15MMike BatemanMorpeth2:08.01:55.78
52:10.0Harry Allan U17M Billingham2:07.31:59.5
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.3Michael GarrardPBU23M North Shields Poly2:06.32:06.3
22:06.8Matt DougallPBU15MBruce ScottEdinburgh AC2:06.82:01.3
32:07.6Christopher WilkinsonPBU23MBryan MackayDurham2:07.62:05.9
42:08.0Thomas BrannonSBV45M North Shields Poly/VAA North East2:08.01:53.0
52:10.6Jason CatterallPBV40MEan ParsonsSedgefield2:10.62:10.6
62:11.5Gina Rutherford SENWLindsay DunnNorth Shields Poly/Northumbria Uni2:08.242:08.24
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.2Reece CurtisPBU15MStephen ShawNew Marske2:05.22:05.2
22:07.1Thomas StraughanPBSENMChristopher WaughMorpeth2:07.12:07.1
32:09.5Lydia TurnerPBU20WThomas MillmoreBirtley2:09.52:09.5
42:13.1Norman De Bruin V50M North Shields Poly/VAA North East2:12.82:09.3
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.9Cameron StainsbyPBU15MGeorge ReidShildon2:12.92:05.9
22:15.0Oliver DustinPBU15MGraeme MasonBorder2:15.01:46.84
32:15.3Joe HalpinPBU15MJanice KaufmanGateshead2:15.32:15.3
42:15.7Sophie Burnett U17WThomas MillmoreBirtley2:13.92:09.8
52:15.9Olivia MasonPBU13WGraeme MasonBorder2:15.462:08.89
62:16.7Richard BakerSBV35M North Shields Poly2:16.72:16.0
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.3Oscar BrownPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:16.32:07.7
22:18.2Katie GunnPBU17WThomas MillmoreBirtley2:18.22:18.2
32:18.4Jack RushbyPBU15M Boston2:18.42:18.4
42:20.5Ethan HusseyPBU13MAndrew HendersonSkyrac2:19.821:49.78
52:23.6Emily FieldsSBU23WStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)2:23.62:18.76
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.7Kate WaughPBU17WThomas MillmoreBirtley2:12.72:12.7
22:17.3Luke PettitPBU15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)2:17.32:08.7
32:17.9Robert HancoxPBV45MChristopher WaughMorpeth2:17.92:17.9
42:20.9Zaynah Aziz U15W Moorfoot/Edinburgh AC2:19.72:18.01
52:23.2Eleanor Daglish U17WLynn CooperHoughton Harriers2:20.42:20.4
62:23.6Emma Toogood SENWBryan MackayDurham/Hull Uni2:21.352:15.47
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.8Rhian PurvesPBU15WColin HaggieGosforth2:19.82:15.2
22:21.2Harrison DaglishPBU15MGeorge ReidShildon2:21.22:15.1
32:23.3Ryan Stallard U15MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:23.22:06.3
42:23.9Henry JohnsonPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:23.91:52.19
52:24.8David HughesSBV50M North Shields Poly/North East Vets2:24.82:18.1
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:19.5Dominic MorleyPBU17MPeter VenusTynedale2:19.52:16.5
22:20.9Steven JohnsonSBV40M Houghton Harriers2:20.92:18.14
32:21.4Robyn WaughPBU20W Birtley2:21.42:21.4
42:22.9Isaac AllenPBU20MBryan MackayDurham2:22.312:22.31
52:27.5Rebecca Wood U15WJoanne DayHarrogate2:26.72:26.7
62:29.4Amber LeighSBU17WThomas MillmoreBirtley2:29.42:21.2
800m N (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.6Kieran PearsonPBU15M Gateshead2:26.62:26.6
22:27.9Natasha Stephenson U13WJanice LawtonGateshead2:27.652:24.32
32:29.1Holly Matheson U15WTrevor HopkinsHeaton2:28.82:26.6
42:29.3Michael PricePBSENM Houghton Harriers2:29.32:29.3
52:29.6Laura HandPBU15WKenneth JeffersonSunderland2:29.62:29.6
62:36.3Tegan Sinclair U13WJanice LawtonGateshead2:29.52:26.54
800m O (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:30.3Will BellamyPBU13MLynn CooperHoughton Harriers2:30.31:55.95
22:31.0Eva HardiePBU13WLynn CooperHoughton Harriers2:31.02:20.54
32:32.9Anna PigfordPBU13W Houghton Harriers2:32.92:22.35
42:33.7David Guy-JohnsonPBV55M North Shields Poly/Northumberland Fell Runners2:33.72:33.7
52:35.2Leah DavisonSBV40W North Shields Poly2:35.22:31.2