BMC Regional Races External Results
Glasgow
17 May 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.94Grant MuirSBU23MGordon LockieGiffnock North/Glasgow Caledonian Uni3:48.793:48.63
23:55.16Michael FergusonPBU20MKen HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen3:55.163:45.27
33:56.34Gavin McArdleSBU20MRobert HawkinsKilbarchan3:52.443:51.78
43:57.22Ryan ThomsonPBU20MJohn MontgomeryCambuslang3:55.683:53.36
53:58.76Russell MountfordSBU23MRobert HawkinsKilbarchan3:58.763:55.85
64:01.03Scott MacAulay U23MRobert HawkinsGlasgow City3:57.453:57.23
74:01.13Stephen Mackay U23MCharles ForbesInverness3:58.083:50.2
84:06.61Aidan ThompsonSBU20MJohn WandsPitreavie4:06.613:54.21
94:08.66Ben Greenwood U17MCatriona Helen TavendalePerth Strathtay4:05.933:48.07
1500m B (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:06.00Alex CarcasPBU17MEric FisherEdinburgh AC4:06.004:04.49
24:07.32Aidan GilbridePBU17MJamie ClementsEast Kilbride4:07.323:57.51
34:08.45Niall WalkerPBSENMJamie ClementsEast Kilbride4:08.454:08.45
44:08.63Lee WilsonSBU23MGordon LockieGiffnock North4:08.634:01.16
54:08.76Adam ScottPBU15MSteven DoigFife4:08.763:51.44
64:11.43Craig Jardine U20MMichael JohnstonVictoria Park City of Glasgow4:09.253:55.30
74:11.67Andrew ClarkPBU20MGordon LockieGiffnock North4:11.674:06.86
84:15.56Jamie ClementsSBSENMKenny ClementsEast Kilbride4:15.564:07.59
94:24.19Stewart Millar U17MGrant Scott SmithAberdeen4:15.74:04.39
1500m C (Mens)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:11.28Murdo MacKenzieSBSENM Stornoway4:11.284:04.75
24:12.53Joshua HoustonPBU20M Inverclyde4:12.534:12.53
34:14.63Bobby BristowPBU23M Cambuslang/Shetland4:14.634:14.63
44:15.17Callum HunterPBU20MMark PollardInverclyde4:15.174:04.46
54:16.37Brian McGarrity SENM Shettleston4:15.684:15.68
64:18.35Greg HastieSBV40M Cambuslang4:18.354:16.5
74:25.27Conor ThomsonPBU17MJohn RodgerKilbarchan4:21.404:12.60
84:26.58James Adam U15MJohn WandsPitreavie4:24.494:07.38
94:28.94Cameron Richardson U17M Cumbernauld4:23.274:04.63
104:29.41John Law U17M Victoria Park City of Glasgow4:25.174:15.24
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:23.40James GeddesPBU17MCharles ForbesInverness4:17.34:12.57
24:26.32Ross ForbesPBU17M Inverclyde4:24.024:24.02
34:27.05Aidan ComerfordPBU17MJohn RodgerKilbarchan4:27.054:15.6
44:27.31Oliver Watson-SweeneyPBU17MDudley WalkerGiffnock North4:25.474:11.28
54:27.79Struan PatonPBU15MMichael JohnstonCambuslang4:22.444:11.87
64:28.80Ross AllanPBU15M Edinburgh AC4:28.804:28.80
74:29.22Stephie PennycookPBU20WJohn LeesFife/Edinburgh Uni4:29.224:15.94
84:30.79Jack KirwanPBU20MJamie ClementsEast Kilbride4:30.794:30.79
94:31.38Max MilarviePBU17MCharlie MurrayVictoria Park City of Glasgow4:31.384:02.72
104:33.80Ross Gray U17MDudley WalkerGiffnock North4:28.974:28.97
114:39.31Gemma CormackSBU23WJoyce HoggAberdeen/Elgin/Robert Gordon Uni4:39.314:26.80
124:39.37Lewis RossPBU15MAlan SprangAyr Seaforth4:36.674:05.44
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.23Joe ArnaudPBU15M Inverness4:33.234:03.39
24:34.05Harry NimmoPBU15MDudley WalkerGiffnock North4:23.424:18.06
34:34.98Andrew MorelandPBU15M Victoria Park City of Glasgow4:32.034:28.21
44:40.20Andrew MacAngusPBU15MAlistair MacAngusKilbarchan4:25.54:03.23
54:40.37Ewan RaePBU17M Victoria Park City of Glasgow4:38.264:37.93
64:40.58Jemma ReekieSBU17WArthur SmithKilbarchan4:40.584:06.11
74:43.60Laura StarkPBU17WArthur SmithKilbarchan4:43.604:36.11
84:43.81Rebecca BurnsPBSENW Pitreavie4:35.354:26.18
94:51.67Gillian Black U17W Victoria Park City of Glasgow4:43.244:39.31
104:52.15Laura PenriceSBU20W Giffnock North4:49.484:49.30
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.35Jamie SturrockPBU15MDudley WalkerGiffnock North4:30.04:12.17
24:39.82Lewis PriestPBU15M Victoria Park City of Glasgow4:30.984:20.61
34:42.54Mhairi MacLennanPBU20WJohn LeesInverness/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:42.544:34.75
44:48.83Emily Strathdee U20WEric FisherEdinburgh AC4:42.04:42.0
54:49.11Kirstin OakleyPBU17WAlan SprangCity of Glasgow/Ayr Seaforth4:49.114:37.02
64:49.99Sarah EunsonPBU17WDudley WalkerGiffnock North4:49.994:38.57
74:50.05Rob McLennan V55M Garscube4:45.204:40.79
84:52.03Kerry MacAngus U17WArthur SmithKilbarchan4:48.964:20.25
94:53.11Eve MackinnonPBU20W Cambuslang4:50.374:48.87
105:01.79Caitlin HendrySBSENW Cambuslang5:01.795:00.86
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:48.22Jamie Burns U15MJohn MacKayShettleston4:31.214:00.97
24:49.25Adam BradyPBU15M Victoria Park City of Glasgow4:49.124:36.01
34:49.90Calum MarneyPBU17M Giffnock North4:49.904:49.90
44:50.23Scott SprangPBU13MAlan SprangAyr Seaforth4:43.304:31.52
54:50.85Lucy MassiePBU17WCharles ForbesInverness4:48.334:43.26
64:54.69Cameron WatsonPBU15MJanice HendrieInverclyde4:45.324:08.67
74:54.79Camilla McKnespiey U15WFrank DavidsonCarlisle Aspatria/Team North Cumbria4:51.24:51.2
84:58.31Daniel Martin U15MAlan SprangAyr Seaforth4:51.084:43.52
94:58.70Louise McCullaghPBU15WSteven DoigFife4:57.74:47.33
105:01.51Zaynah AzizPBU15W Moorfoot/Edinburgh AC4:56.74:56.7
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.85Hamish ArmittPBU13MDudley WalkerGiffnock North4:36.14:00.43
24:51.11Simon FraserPBU17M Victoria Park City of Glasgow4:51.114:51.11
34:51.73Ted Gourley V50M Giffnock North4:50.04:50.0
44:53.38Jack CuthbertsonPBU15M Garscube4:53.284:38.59
54:54.89Craig KennedyPBU15MAlistair MacAngusKilbarchan4:46.14:20.70
64:57.15Lauren FraserPBU20W Inverness4:56.094:56.09
74:57.75Gregor ChambersPBU15M Helensburgh4:57.754:57.75
85:00.09Kipp McTavish U13MNorrie HayPitreavie/Glasgow Sch of Sport4:53.694:53.69
95:00.40Jack BellPBU13MDudley WalkerGiffnock North5:00.404:31.58
105:00.77Josh BicknellPBU15M Giffnock North5:00.775:00.77
115:01.80Michael MillerPBU15M Helensburgh4:47.734:24.45
125:03.91Heather AddisonPBU17WJamie ClementsEast Kilbride4:54.714:53.79
135:04.86Emily Crusher U15WDudley WalkerGiffnock North4:52.324:48.56
145:05.19Lori AgnewPBU15WNorrie HayGiffnock North/Glasgow Sch of Sport5:02.544:59.87
1500m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:11.87Melissa RobinsonPBU17W Helensburgh4:57.124:57.12
25:16.59Rachel Saxon U17WDudley WalkerGiffnock North5:16.335:16.33
35:17.96Ben ShawPBU15MDudley WalkerGiffnock North5:17.964:11.80
45:18.15Sofia Kirkpatrick U13WDudley WalkerGiffnock North5:07.354:59.23
55:18.64Neve LittlejohnPBU15W Glasgow Sch of Sport5:14.075:08.0
65:20.51Kate SaxonPBU15WDudley WalkerGiffnock North5:20.515:17.62
75:20.77Kirsten Forster U15WNorrie HayGlasgow Sch of Sport5:14.925:06.29
85:23.04Lucy MuirheadPBU13WJamie ClementsEast Kilbride5:23.045:00.1
95:26.47Emma Lawton U15WDudley WalkerGiffnock North5:21.315:21.31
105:27.09Kara BrucePBU15W Helensburgh5:23.765:23.76
115:30.19Francesca DavidsonSBU13W Giffnock North5:30.194:45.26
125:36.11Robyn PeacockPBU15WJamie ClementsEast Kilbride5:36.115:36.11
135:37.77Lauren PatersonSBU13WClare StevensonGiffnock North5:37.775:18.30
145:38.80Mia Cullis U15W Ayr Seaforth5:30.785:30.78
155:53.33Joseph HaganSBU13M East Kilbride5:53.335:20.35