BMC Regional Races External Results
Eltham
19 Aug 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Sydney Wooderson Memorial
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:48.74Zak CurranPBU23MAlasdair DonaldsonWindsor Slough Eton & Hounslow/Dundrum South Dubli1:48.741:46.78
21:48.88Joseph O'HaraPBU20MJon ArmstrongBexley1:48.881:48.88
31:49.62Jonathan Cook SENMLindsay DunnWoodford Green Essex Ladies/Northumbria Uni1:48.861:48.65
41:49.86Dale King-Clutterbuck SENM Newham & Essex Beagles/St. Mary's Uni1:48.101:48.10
51:50.36Tom SyckelmoorePBSENMBarry KitcherBasingstoke & Mid Hants1:49.871:49.87
61:50.63Kristian Uldbjerg U20M Denmark  
71:50.89Hayden Carter SENMBarry KitcherBasingstoke & Mid Hants/Royal Air Force1:50.201:50.20
81:51.83James West U20MGeorge GandyTonbridge1:50.811:49.03
BMC Women's Challenge
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.64Katie Snowden U23WAlasdair DonaldsonHerne Hill/Nottingham Uni2:01.772:00.92
22:04.74Jessica Judd U23WGeorge GandyChelmsford/Loughborough Students2:02.461:59.77
32:04.77Katherine Camp (was Marshall) SENWJames ThieCardiff//New Zealand2:04.172:02.90
42:04.84Paulina Mikiewicz-Łapinska SENW Poland2:02.442:02.36
52:06.69Revee Walcott-Nolan U23W Luton/St. Mary's Uni/Newham & Essex Beagles/Newham2:04.572:01.78
62:06.74Katy-Ann McDonald U17WPhillip KissiBlackheath & Bromley2:06.452:03.20
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.76Max Thomas SENMPeter StandenHastings AC/Bath Uni/Crawley1:52.261:50.82
21:52.84Michael Dyer SENMFrancis MarshNorth Down1:51.451:50.25
31:53.41Ian Williamson V35MPhilip O'DellBirchfield H/Edinburgh AC/Loughborough Students1:51.731:51.15
41:53.57Jermaine Mays SENM Basingstoke & Mid Hants1:52.641:49.17
51:53.75Victor Nutakor SENMClarence CallenderNewham & Essex Beagles1:52.661:50.91
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.34Ben HardingSBSENMKenneth PikeKent/Brunel Uni London1:52.341:51.75
21:52.38Alex BeddoesPBU23MKeith RobertsCook Islands1:51.701:51.18
31:52.60Max PickardPBU23MJon BiggBrighton Phoenix1:52.601:52.25
41:53.10Tom BowermanPBSENM Aldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingst1:53.101:53.10
51:53.51Sean HallSBSENM Hercules Wimbledon1:52.451:51.44
61:53.74Alex JonesPBSENMChris McGeorgeEnfield & Haringey/Loughborough Students1:53.741:53.74
71:54.29James TiddPBU23MConrad MiltonWindsor Slough Eton & Hounslow1:54.291:54.29
81:54.76Mark Burchett SENM Worthing/Southampton Solent Uni1:53.141:52.74
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.61Miles WeatherseedPBU20MMark HookwayTonbridge/Judd School1:53.611:53.21
21:55.54Mike CummingsPBSENMKenneth PikeHerne Hill/Hardley1:55.541:55.25
31:56.39James McCrae U20MDavid LowesNene Valley1:56.031:52.55
41:58.09Ben Tyler SENMRodger HughesMedway & Maidstone/Brunel Uni London1:56.101:54.73
52:00.54Thomas Walker SENMMichael FirthSouth London/Gosforth1:56.291:56.29
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.92Ricky LutakomePBU17MNick HancockSutton & District1:56.631:49.59
21:57.00Paddy Radley SENMThomas WatsonOwls Leicester/Bath Uni/Bristol & West1:56.741:56.13
31:57.18Mohamed HashiSBU23MSteve MannEaling Southall & Middx/Greenwich University1:57.181:56.81
41:57.82Alexander Hookway SENMMark HookwayTonbridge1:57.771:57.77
51:58.57Berihu Tesfay Hadera SENM Exmouth/Ethiopia1:58.241:58.24
61:59.74Daniel Kennedy SENM Blackheath & Bromley1:58.841:57.75
71:59.75Adnan Haq SENM Quantock1:57.91:57.1
81:59.82Ramone Martinez-Rodney SENMChris ZahVictoria Park & Tower Hamlets1:58.311:55.51
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.18Jack StroudSBSENM Orion1:57.701:57.11
21:58.62Jack WoodsPBU20M Worthing1:58.621:57.43
31:58.97Tom MulliganPBU23M City of York/York Uni1:58.971:58.97
41:59.71Niki FaulknerSBU23MJon ArmstrongBexley/Oxford Uni1:59.711:54.89
52:01.00Christopher Thornley U23MSimon GoodwinBedford & County2:00.31:51.70
62:01.03Peter Watkeys SENMMartin TarseyBasingstoke & Mid Hants2:00.282:00.28
72:01.27Cameron Payas U20M Medway & Maidstone/Gibraltar2:00.491:54.60
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.52John TayleurPBU23MJames McDonaldHerne Hill/Leeds Uni2:00.521:59.98
22:00.94Brodie Denholm U17MAllison BentonBrighton & Hove1:58.601:58.00
32:01.01Andre StoneSBU20MJon ArmstrongBexley2:01.011:58.12
42:01.09Aaron Judah U17M Hastings AC2:01.02:01.0
52:01.23Grant WebbSBSENM Basildon/Oaklands Col2:01.231:59.17
62:01.29Chris WilliamsPBSENMSimon AndersonCity of Plymouth/Plymouth Uni2:01.292:01.29
72:01.54Danny BrewerPBSENM Blackheath & Bromley/Sheffield Uni2:01.542:01.54
82:01.83Angus HarringtonPBU15MMick JonesBlackheath & Bromley/Surrey Schs2:01.831:54.21
92:02.64Oli Lum U20M Marshall Milton Keynes/Cardiff Met Uni2:02.231:57.91
102:05.35Daniel Ashley U20M Basildon2:02.202:02.20
800m H (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.62Jamie GoodgePBU17M Tonbridge2:01.622:01.62
22:02.49Michael EllisPBU20MMark HookwayTonbridge/Sheffield Hallam Uni2:02.491:58.79
32:02.50Jonathan ChenPBU17MJames McDonaldHerne Hill2:02.502:02.19
42:02.83Jack KeywoodPBU23MMark HookwayTonbridge/East Anglia Uni2:02.832:00.24
52:03.18Owen ArmstrongPBU17MJohn StowWoodford Green Essex Ladies2:03.182:02.85
62:03.71Simon FraserSBV35MMark HookwayTonbridge2:03.711:58.7
72:05.82Kieran Moreland SENMAli KadirShaftesbury Barnet/Portsmouth Uni2:04.392:00.49
800m I (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.74Robert Spalding U20MMike FleetCroydon2:03.672:03.67
22:05.55Tom MackmanPBU17MDean MillerHorsham Blue Star2:05.552:01.70
32:09.31Chigomezyo Kawonga U23M Zambia2:06.422:06.42
42:09.77Andrew Inglis V35M Cambridge H2:07.391:56.8
52:09.96Gary CahillPBU20M Thurrock2:09.962:09.96
62:11.47Matthew PrestonPBV40M Cambridge H2:11.472:11.47
72:11.55Cameron SpencePBU15MDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:11.552:02.84
82:13.21Martin Smith V35MJon ArmstrongBexley2:12.992:07.6
92:17.99Jamie Webster U15M Bedford & County/London Schs2:09.561:57.33
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:14.51Bertie HarringtonPBU20MMick JonesBlackheath & Bromley2:14.512:13.97
22:18.57Glenn BalfourSBU17MRob BoydBournemouth2:17.342:09.1
32:20.08Timothy Nash V50M Blackheath & Bromley2:19.052:19.05
42:21.46Ewan WoodPBU15MPeter MullervyTonbridge2:21.102:13.71
52:23.87Keir Lundy U15MMick JonesBlackheath & Bromley2:19.902:13.7
62:30.09Cameron Swatton U15MMick JonesBlackheath & Bromley2:27.522:12.48
72:30.35Stephanie Taylor U15WAndy FrankishBlackheath & Bromley2:21.842:21.84
82:37.24Rukiya JeffersPBV35W United States2:37.242:37.24
92:58.93Charlotte Edwards U23W Thurrock/Coventry Uni2:54.142:54.14
800m K (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.47Sophie Mansfield U20WJon BiggBrighton Phoenix2:10.632:07.40
22:12.59Hannah Edwards SENWStephen CarrollHerne Hill2:10.852:09.99
32:12.77Molly Canham U15W Newton Abbot2:09.422:07.44
42:13.26Kathleen Faes U15WNikolaas FaesTonbridge2:12.332:12.33
52:14.42Jodie JuddPBU17WMick JuddChelmsford2:14.422:10.48
62:15.94Niamh Bridson Hubbard U20WAndy FrankishBlackheath & Bromley2:12.732:11.36
72:16.54Stephanie MitchellPBSENWMark WhiteHerne Hill2:16.12:15.11
82:16.76Floren ScraftonSBU23WSally StrawYate/A.D. Marathon/Westbury/Birmingham Uni2:16.762:15.38
92:18.21Stevie LawrencePBU20WMike FleetCroydon2:18.212:14.33