Scottish Athletics Age Group Championships External Results
Grangemouth
22-23 Aug 15

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 U17M (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:59.37Cameron Steven U17M2Jamie BowieLasswade3:56.663:56.44
24:02.30Sol SweeneyPBU17M2Catriona Helen TavendalePerth Strathtay4:02.303:42.77
34:03.86Max Pearson U17M1Peter VenusTynedale4:01.123:56.67
44:04.28Jamie MacKinnonPBU17M2 Victoria Park City of Glasgow4:04.283:57.33
54:05.38Joe Arthur U17M2 Edinburgh AC3:59.843:53.10
64:10.11Adam Scott U17M1Steven DoigFife3:53.323:51.44
74:12.55Andrew MerryPBU17M2 Dundee Hawkhill4:12.554:12.55
84:17.63Struan Paton U17M1Michael JohnstonCambuslang4:13.624:11.87
94:18.92James GeddesSBU17M2Ross CairnsInverness4:17.054:12.57
104:19.52Aaron Odentz U17M2Grant Scott SmithAberdeen4:17.24:08.10
114:25.73Anthony Addison U17M2John O'HaraCorstorphine4:08.203:58.66
1500 U17M h1 (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:16.28Sol Sweeney U17M2Catriona Helen TavendalePerth Strathtay4:02.303:42.77
24:16.89Adam Scott U17M1Steven DoigFife3:53.323:51.44
34:17.53Andrew MerryPBU17M2 Dundee Hawkhill4:12.554:12.55
44:17.56Jamie MacKinnon U17M2 Victoria Park City of Glasgow4:04.283:57.33
54:19.72Struan Paton U17M1Michael JohnstonCambuslang4:13.624:11.87
64:20.74Aaron Odentz U17M2Grant Scott SmithAberdeen4:17.24:08.10
74:26.43Callum Morris U17M1 City of Lisburn4:26.274:19.34
84:26.97Lewis Priest U17M1 Victoria Park City of Glasgow4:20.614:20.61
94:35.38Matt Dougall U17M1Bruce ScottEdinburgh AC4:17.024:14.49
104:37.32Forbes Jackson U17M1Carol SharpCorstorphine4:34.074:24.84
114:43.68Andrew McnairPBU17M2John WandsPitreavie4:43.684:33.66
-DNFJonathan Jackson U17M1Carol SharpCorstorphine4:28.704:23.01
1500 U17M h2 (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:16.35Cameron Steven U17M2Jamie BowieLasswade3:56.663:56.44
24:16.74Joe Arthur U17M2 Edinburgh AC3:59.843:53.10
34:17.05James GeddesPBU17M2Ross CairnsInverness4:17.054:12.57
44:17.49Max Pearson U17M1Peter VenusTynedale4:01.123:56.67
54:18.00Anthony Addison U17M2John O'HaraCorstorphine4:08.203:58.66
64:19.05Lewis RossPBU17M1Alan SprangAyr Seaforth4:19.054:05.44
74:22.04Michael SwintonPBU17M1 Edinburgh AC4:22.044:17.80
84:22.08John Law U17M2 Victoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport4:15.244:15.24
94:23.17Conor Thomson U17M2John RodgerKilbarchan4:15.964:12.60
104:28.36Keir Morton U17M2 Whitemoss4:17.854:17.85
114:32.27Charlie MilarviePBU17M1 Victoria Park City of Glasgow4:32.274:12.54
124:32.98Craig SmithPBU17M1 Aberdeen4:32.984:28.7
134:37.36Callum TharmePBU17M1Neil RentonGala4:37.364:12.13
1500 U13M A (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:35.47Lewis DowPBU13M2John WandsPitreavie4:34.994:08.64
24:38.12Jack Patton U13M2Alistair MacAngusKilbarchan4:36.424:02.56
34:46.58David Addison U13M2 Corstorphine4:29.684:08.11
44:47.40Ethan ElderPBU13M2 Moorfoot4:47.404:23.96
54:50.80Conor GourleyPBU13M1Steven DoigPitreavie4:50.804:21.54
64:54.06Lewis Hannigan U13M2Robert HawkinsKilbarchan4:51.434:19.55
74:59.04Murray BrownPBU13M2 Falkirk4:59.044:59.04
84:59.34Ben Cameron U13M2 Forres4:49.234:49.23
94:59.72Ben SandilandsPBU13M2Steven DoigFife4:57.754:08.54
105:00.87Lewis WattPBU13M1 Aberdeen5:00.874:24.98
115:03.48Harry McGill U13M2Stephen McLooneGreenock Glenpark4:48.124:12.82
125:05.48Elliot Bain U13M2Jamie ClementsEast Kilbride5:01.574:58.63
135:05.72Owen KeddiePBU13M2Steven DoigFife5:04.204:30.63
145:20.26Aidan Simpson U13M2Nigel ReynoldsDundee Hawkhill5:06.094:32.41
155:26.63Ethan Carolan U13M2Dudley WalkerGiffnock North5:01.204:15.70
1500 U13M B (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:03.01Harry HenriksenSBU13M1 Lasswade5:03.014:27.20
25:05.87Gregor CampbellPBU13M1 Shettleston/Campbeltown RC5:05.874:20.62
35:07.37Aodhan FinneganPBU13M2 Stornoway5:07.374:58.8
45:10.22Josh LawPBU13M2 Inverclyde5:10.224:32.11
55:13.24Lucas Cairns U13M1Ross CairnsInverness5:10.774:29.68
65:14.31Finlay Ross-DaviePBU13M1 Garscube5:10.124:45.91
75:14.53Andrew WinterPBU13M2 Inverclyde5:14.535:14.53
85:14.74Sean Friel U13M2 Cambuslang5:13.955:13.95
95:15.98Jack Dalgety U13M2 Dundee Hawkhill5:08.64:47.39
105:19.97Daniel TeapePBU13M1 Scottish Schs5:19.975:19.97
115:32.36Angus ChandlerSBU13M1 Team East Lothian5:32.364:40.00
125:49.68Ross DavidsonPBU13M2 Inverclyde5:49.685:23.21
135:52.31Robbie Anderson U13M2 Team East Lothian5:44.124:44.25
1500 U17W (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:37.54Erin Wallace U17W1Dudley WalkerGiffnock North4:30.804:14.80
24:39.60Naomi LangPBU17W1 Aberdeen4:39.604:20.92
34:41.06Lauren Dickson U17W1Linda SmithLasswade4:37.724:33.94
44:41.69Zoe Bates U17W2Carol SharpEdinburgh AC4:38.524:31.06
54:42.39Rebecca EggelingPBU17W1Grant Scott SmithAberdeen4:42.394:31.29
64:44.84Laura Stark U17W2Arthur SmithKilbarchan4:41.564:36.11
74:45.90Anna MacFadyenPBU17W2 Forres4:45.904:45.90
84:51.36Clare Stewart U17W1 Banchory Stonehaven/Aberdeen4:48.04:47.41
94:53.86Constance Nankivell U17W1John DaviesEast Sutherland4:51.84:40.15
105:01.87Lori Agnew U17W1Norrie HayGlasgow Sch of Sport4:59.874:59.87
115:10.37Heather Addison U17W2Jamie ClementsEast Kilbride4:53.794:53.79
125:16.49Fiona GrantSBU17W1 Moorfoot5:15.505:02.1
135:21.96Neve Littlejohn U17W1 Glasgow Sch of Sport5:08.05:08.0
145:22.82Rhiannon Kirk U17W2Sophie DunnettCaithness AAC/Edinburgh Uni Hare & Hounds5:16.165:10.59
155:39.10Elle Henderson U17W1 Law5:16.635:16.63
1500 U13W A (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:55.22Sarah Coutts U13W2 Pitreavie4:42.34:37.97
24:56.35Anna DalglishPBU13W1 Fife4:56.354:56.35
34:57.82Alisha Sivell U13W2Arthur SmithKilbarchan4:54.294:53.33
45:05.55Kyra GibbPBU13W2 Central5:05.394:54.4
55:06.23Isla CalvertPBU13W2 Livingston5:01.314:31.10
65:13.36Jenny Gillanders U13W2 Pitreavie5:05.24:58.56
75:14.71Emma Johnson U13W1Enid JohnstoneEdinburgh AC/Team East Lothian5:10.54:39.44
85:17.98Rhian CallanPBU13W2Charlie MurrayVictoria Park City of Glasgow5:10.785:10.78
95:29.87Beth Morrow U13W2 Edinburgh AC5:24.845:18.22
1500 U13W B (22 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:17.26Anna HedleySBU13W1 Fife5:17.264:37.30
25:22.83Anya MacLeanSBU13W1 Garscube5:22.834:40.76
35:23.85Niamh Riggins U13W1 Cambuslang5:18.135:02.24
45:24.67Isla WardPBU13W1 Giffnock North5:24.675:24.67
55:25.35Daisy CummingSBU13W2 Dunfermline Track & Field5:25.354:38.94
65:33.58Niamh Whelan U13W2 Moray5:28.575:14.46
75:37.44Charlotte MorrisonPBU13W2 Lasswade5:37.445:12.6
85:38.52Charlie NolanPBU13W1 Livingston5:38.295:08.4
95:46.66Hannah McGeehan U13W2 Inverclyde5:32.765:20.73
105:50.74Marissa Kelly U13W2 Team East Lothian/Dunbar RC5:45.75:45.7