BMC Regional Races / Glasgow AA Miler Open (Inc Scottish U17 / U20 3000m Championships) External Results
Hutchesons
5 Jun 15
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:53.52Cameron StevenPBU17MJamie BowieLasswade1:52.81:51.07
21:54.07Jamie Doris U23MDavid CampbellEdinburgh AC/Heriot-Watt Uni1:52.811:51.25
31:54.39Aidan GilbridePBU20MJamie ClementsEast Kilbride1:53.111:52.87
41:54.81Callum DrummondPBU20MJohn McLarenShettleston1:54.521:53.76
51:54.96Euan MartinSBU23MDavid LothianFalkirk/Glasgow Uni1:54.961:53.77
61:55.14Michael Ferguson U23MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni1:52.091:51.78
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:55.86Robbie BarrPBU20MAndy YoungVictoria Park City of Glasgow1:54.381:51.37
21:58.99Adam PrattSBSENMPeter VenusTynedale1:56.71:56.7
31:59.03Iain DaviesPBU20MDerek EastonCentral1:59.031:55.96
41:59.57James PettigrewPBU20M Ayr Seaforth/Ayrshire1:59.571:59.57
52:00.39Owen Miller T20/F20 SENM Dunfermline Track & Field1:59.831:58.20
62:02.39Callum Matthews U20MRobert HawkinsKilbarchan2:01.351:58.17
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.30Jamie MacKinnonPBU17M Victoria Park City of Glasgow2:00.301:56.57
22:00.68Andrew ClarkPBU23MGordon LockieGiffnock North2:00.681:59.45
32:01.79Jamie SturrockPBU17MDudley WalkerGiffnock North2:00.111:58.32
42:02.51Craig PriorPBU23M  2:00.432:00.43
52:02.88Euan TroutSBU20M Kilbarchan2:02.882:01.60
62:07.27Euan Boyle U17MSteven DoigFife2:01.391:56.33
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.65Joe ArnaudPBU17M Inverness2:00.871:56.9
22:02.62Calum McCormackPBU20M Victoria Park City of Glasgow2:02.622:00.57
32:02.95Aidan ComerfordPBU17MJohn RodgerKilbarchan2:02.722:02.72
42:03.78Andrew FergusonSBSENMJoyce HoggBanchory Stonehaven/Aberdeen2:02.062:02.06
52:04.21Hamish CouttsPBU17M Cumbernauld2:03.082:02.78
62:04.76James GeddesPBU17MCharles ForbesInverness2:03.952:03.95
72:05.70Lewis RossPBU17MAlan SprangAyr Seaforth2:03.821:59.95
82:06.08Harris PentecostPBU15MDavid LothianFalkirk2:05.411:56.91
800m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.68Madeleine MurrayPBU23WJohn LeesEdinburgh AC2:03.662:03.66
22:05.85Philippa MillagePBSENWWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow2:05.852:05.13
32:06.92Jenny SelmanSBSENW Fife/Dundee Uni2:06.432:03.54
42:07.44Kathryn GillespiePBU20WAmanda GillespieCentral/Team West2:07.172:07.17
52:09.05Kelsey StewartPBU20WKen HoggAberdeen2:09.052:06.41
62:10.46Sarah Eunson U17WDudley WalkerGiffnock North2:10.282:10.28
72:13.00Jemma Reekie U20WArthur SmithKilbarchan2:10.092:02.62
800m F (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.57Matthew MackinnonPBU17M Inverclyde2:01.411:57.94
22:04.75Colin GarrettSBV35M Ayr Seaforth/Police2:02.81:54.68
32:05.53Robert PontonPBU17MDavid HoodNithsdale2:05.442:04.46
42:07.18Harry NimmoPBU17MDudley WalkerGiffnock North2:07.182:04.74
52:07.89Andrew MorelandPBU17M Victoria Park City of Glasgow2:07.892:07.00
62:08.19Liam SleighPBU23M Fife2:08.192:07.45
72:09.13Craig KennedyPBU15MAlistair MacAngusKilbarchan2:09.022:08.00
82:10.71Paul O'HarePBV40M Kirkintilloch2:10.712:10.71
92:15.89Louis O'HareSBV40M Kirkintilloch/Scottish Vets H2:14.902:13.52
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:05.90Ross GrayPBU20M Inverclyde2:05.751:58.46
22:08.32Andrew MacAngusPBU15MAlistair MacAngusKilbarchan2:05.061:59.04
32:09.33Jake ScottPBU17MJohn RodgerKilbarchan2:08.902:08.90
42:09.37Jamie BurnsPBU15MJohn MacKayShettleston2:06.951:59.07
52:10.36Daniel MartinPBU15MAlan SprangAyr Seaforth2:10.362:02.14
62:11.00Mathew ThomsonSBU23M Inverclyde2:11.002:10.91
72:12.62Bruce CarseSBV35M Bellahouston RR2:12.622:12.15
82:12.90Stephen AddisonPBU15MJohn O'HaraCorstorphine2:11.942:03.23
92:14.52Hamish ArmittPBU15MDudley WalkerGiffnock North2:14.522:03.00
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.74Erin WallacePBU17WDudley WalkerGiffnock North2:07.742:06.59
22:10.34Stephie PennycookPBU23WJohn LeesFife/Edinburgh Uni2:08.62:07.98
32:12.14Rebecca BurnsSBSENW Pitreavie2:11.62:11.39
42:12.36Megan DavidsonPBSENWJohn LeesEdinburgh AC/Falkirk2:11.872:11.87
52:13.18Olivia MasonPBU15WGraeme MasonBorder2:11.42:08.89
62:16.98Caitlin Arnott U17WJohn O'HaraCorstorphine2:15.302:13.52
72:19.71Ashleigh Kennedy SENW Edinburgh AC/Lasswade2:17.112:12.85
800m I (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.89Shannon McLellanPBU23WJohn McLarenShettleston/Strathclyde Uni2:15.972:15.97
22:18.02Emma CanningPBU20WIain McEwanWhitemoss/Strathclyde Uni2:18.022:14.97
32:21.57Shelby Morrison U17WJanice HendrieGreenock Glenpark2:20.572:14.83
42:22.06Lucy MuirheadPBU15WJamie ClementsEast Kilbride2:22.062:19.98
52:22.53Nuala McCheyne U15WJanice HendrieInverclyde2:20.362:13.75
62:22.66Jessica Christie U15WDavid MurrayFalkirk2:18.862:15.99
72:25.55Kerry MacAngus U17WArthur SmithKilbarchan2:14.482:10.77
800m J (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.16Adam Brady U17M Victoria Park City of Glasgow2:09.912:09.90
22:14.01Callum SleighPBU17M Fife2:13.062:07.40
32:16.72Jack CuthbertsonPBU15M Garscube2:15.542:10.71
42:16.85Sammy HearlPBU17M Inverclyde2:16.852:16.85
52:18.94Nick BoylePBU17MDudley WalkerGiffnock North2:18.942:09.03
62:19.64Michael MillerPBU15M Clydesdale2:19.092:06.77
72:20.42Cameron WatsonPBU15MJanice HendrieInverclyde2:20.422:00.08
82:21.65Luca Librizzi U15M Edinburgh AC2:18.872:09.08
800m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.40Jack PattonPBU13MAlistair MacAngusKilbarchan2:16.762:10.61
22:18.28David AddisonPBU13M Corstorphine2:18.282:06.62
32:18.75Thomas ConnollyPBU15M Victoria Park City of Glasgow2:18.752:18.41
42:20.17Ben Shaw U15MDudley WalkerGiffnock North2:14.342:03.07
52:20.22Emma FrewPBU15WAlan SprangAyr Seaforth2:20.222:20.22
62:20.24Scott SprangPBU15MAlan SprangAyr Seaforth2:20.242:08.56
72:23.05Murray Fotheringham U13M Giffnock North2:22.461:59.23
82:24.07Iain Hare U15MEric FisherEdinburgh AC2:22.382:00.36
92:24.25Kate Richardson U13WDudley WalkerGiffnock North2:23.892:21.22
800m L (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.72Sarah CouttsPBU13W Pitreavie2:20.52:11.87
22:29.53Nichola Doohan U17W Greenock Glenpark2:28.422:28.42
32:29.93Hannah AndersonPBU13WJamie ClementsEast Kilbride2:24.742:16.36
42:32.46Cliona McCheyne U15WJanice HendrieInverclyde2:29.882:29.88
52:32.80Lucy Davidson U15WAlan SprangAyr Seaforth2:30.532:26.28
800m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:28.96Ellis GrahamPBU15M Kilbarchan2:26.942:26.94
22:30.81Jack BellPBU15MDudley WalkerGiffnock North2:30.812:30.81
32:32.45Sofia Kirkpatrick U15WDudley WalkerGiffnock North2:30.542:26.54
42:33.83Rosie Mckay U13W Giffnock North2:29.212:29.21
52:35.49Jenny GillandersPBU13W Pitreavie2:35.492:28.84
62:35.88Andrew Robertson U15MDudley WalkerGiffnock North2:24.272:07.31
72:36.18Clare BarrPBV45W Motherwell/Scottish Vets H2:36.052:33.01
82:36.65Rosie DavidsonPBU13W Ayr Seaforth2:33.152:26.69
92:37.30Jennifer Brydon U13W Pitreavie2:32.492:23.88
800m N (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.12Lewis HanniganPBU13MRobert HawkinsKilbarchan2:26.122:15.89
22:28.35Conor GourleyPBU13MSteven DoigPitreavie2:26.572:11.77
32:30.12Lynn MckennaPBU15WDudley WalkerGiffnock North2:28.562:26.81
42:33.26Owen KeddiePBU13MSteven DoigFife2:33.262:20.67
52:34.53Greig OakleyPBU15MAlan SprangAyr Seaforth2:34.532:25.4
62:35.31Sarah ConnollyPBU15WJamie ClementsEast Kilbride2:34.642:31.31
72:35.50Charlotte McKennaPBU15WDudley WalkerGiffnock North2:33.462:26.68
82:35.95Hamish AndersonPBU13MKenny ClementsEast Kilbride2:35.952:05.21
92:41.01Morgan MacDougall U13WJamie ClementsEast Kilbride2:37.002:37.00
102:42.46Iona MacDougallPBU13WJamie ClementsEast Kilbride2:42.462:42.46