BMC Regional Races External Results
Exeter
30 Aug 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:54.13Jack HutchensPBSENM North Devon/Plymouth Uni3:54.133:54.13
23:54.71Samuel MaherPBU20MChris DoreyJersey3:54.713:52.85
33:55.78Allan StewartPBSENM Chiltern3:55.783:52.41
44:06.60Ben Hawkins U23MCharlotte FisherTaunton4:05.254:05.25
54:06.86Phil Burden V35MCharlotte FisherTaunton4:05.264:04.70
64:06.90Aaron BrownSBV35MStephen O'BrienTipton4:06.903:59.55
74:10.91Nathan BrownPBU20MGraeme RileyErme Valley4:10.914:06.30
84:11.41Nick Bennett U23MMark BraceNorth Devon/Bath Uni4:08.534:02.08
94:12.51Jason DrewPBU20M Bristol & West4:12.514:12.51
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:12.81Jackson MountfordPBU17MDarryn McAteeNewport4:12.813:57.66
24:12.99Zak WortPBU17M Kingston & Poly/Middlesex Schs4:12.994:07.88
34:15.52Callum ChoulesPBU17MMark BraceNorth Devon4:15.524:07.26
44:18.73Michael BissPBU20MBob SmithWells City/Yeovil4:18.734:15.4
54:23.87Tom BlakePBU20M Exeter4:23.874:23.87
64:23.93Craig BridgesSBSENM Team Bath/Walton4:23.934:22.04
74:24.52Hamish JamesPBU15MSteve ChoulesNorth Devon4:24.524:13.85
84:27.81George Tomkins U15M Honiton RC4:27.524:27.52
94:33.43Tom Brew U17M Tavistock4:23.934:18.06
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.49Philip RobertsPBV35M Taunton4:28.494:28.49
24:35.89Russell Forsbrook V40M Cheltenham/North Somerset4:33.93:59.07
34:36.09Lee DartPBU15M Exeter4:36.094:36.09
44:44.67Shaun MckernanPBU17M Torbay/Newton Abbot4:44.674:44.67
54:45.68Finley Ball U15MGeoff WilliamsNorth Devon4:37.754:17.63
64:46.42Miles WoolnoughPBSENM South West RR4:46.424:46.42
74:51.84Harrison Roberts U17M Plymouth H4:45.054:45.05
85:01.76Benjamin Johnson U13MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)5:00.44:25.0
95:03.88Allan Herdman V60M Tavistock/South West Vets4:55.774:55.77
105:07.08Sid Baldaro U15M North Devon4:54.474:45.8
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:51.05Scott FilmerSBSENM Army4:51.054:41.6
25:00.99William RutlandSBU17M Torbay5:00.994:47.61
35:03.84Sam Mills U13M Exeter4:56.164:09.03
45:06.37Adam Leworthy U13MSteve ChoulesNorth Devon5:01.314:17.93
55:06.98Dylan Dayman U13MGeoff WilliamsNorth Devon5:04.124:26.46
65:11.08James LambPBU13M Tavistock5:11.085:11.08
75:11.48Scott HunterPBSENM South West RR5:11.485:11.48
85:20.19Andrew WoolacottPBV50M North Devon5:20.195:20.19
95:25.19Joe Dix U13M Tavistock5:17.875:17.87
1500m A (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:51.49Rebecca PierceSBSENW Team Bath/Walton4:51.494:48.69
25:03.25Elizabeth Plews U17WAlan ThomasBristol & West5:02.135:02.13
35:03.73Harriet Turner U15WMark BraceNorth Devon4:55.694:48.33
45:08.74Alexandra Carter V35WJohn KnowlesSouth West RR/Exeter5:00.684:59.16
55:10.08Bethan Wainwright U17WDarryn McAteeNewport5:03.325:03.32
65:17.76Demi-Marie Goddard U15WMark PauleyWimborne5:10.65:01.77
75:20.95Ellie Robinson U15WDarryn McAteeNewport5:09.385:03.44
85:21.31Jemima Jenkins U15WDarryn McAteeNewport5:16.615:07.30
95:22.62Olivia Roderick U13W Independent Intelligent Fitness5:07.084:49.89
105:25.10Millie AyresPBU13WSteve ChoulesNorth Devon5:25.104:59.44
115:28.49Mollie Samuel U17WDarryn McAteeNewport5:13.05:13.0
125:28.78Imogen Tanner U13WPhill MorrisIndependent Intelligent Fitness5:24.24:59.50