BMC Regional Races (Inc Scottish East & West District 5000m Championships) External Results
Crownpoint
29 Jul 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:50.55Alastair Hay SENM Central3:48.223:38.9
23:51.74Dale ColleySBU23M Central3:50.823:48.84
33:52.26Jonathan GlenPBU23MMark PollardInverclyde/Glasgow City3:52.263:52.26
43:52.50Rory MuirPBU23MEric SimpsonAberdeen3:52.503:52.50
53:52.82Jamie CrowePBU23MDerek EastonCentral/Stirling Uni3:52.153:51.27
63:52.96Sol SweeneyPBU20MCatriona Helen TavendalePerth Strathtay3:52.963:42.77
73:55.45Scott StirlingPBU23MJohn PentecostFalkirk/Edinburgh Uni3:54.373:54.37
83:55.77Scott Greeves U23MJames SeniorCity of Norwich/East Anglia Uni3:51.263:45.73
93:56.39Michael DeasonSBSENMJohn MontgomeryShettleston/Glasgow University Hares & Hounds/Unit3:56.393:55.91
103:56.88Kamil SierackiPBSENM Shettleston/Poland3:56.883:56.88
113:57.31Ben Potrykus U23MMark PollardPitreavie/Heriot-Watt Uni3:53.273:46.45
123:57.67Sam DaviesSBSENM Birchfield H/Glasgow Uni/Kilbarchan3:57.673:56.54
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:59.17Michael ChristoforouPBSENMMichael ChristoforouEnfield & Haringey/Birmingham Uni3:59.173:59.17
24:00.19James DonaldPBU20MJames DonaldDundee Hawkhill3:56.463:56.46
34:00.44Calum McKenzieSBSENMMoray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni3:59.133:57.0
44:00.51Mathew SmithPBU20MLinda SmithLasswade4:00.453:58.57
54:01.46Dominic O'HarePBU20MDavid CampbellEdinburgh AC4:01.464:01.46
64:01.70Scott MacAulay SENMRobert HawkinsGlasgow City/Kilbarchan3:59.813:57.23
74:01.76Callum SymmonsPBU23MMark PollardAberdeen/Edinburgh Uni4:01.764:01.76
84:02.73Joe ArthurSBU20MEric FisherEdinburgh AC4:02.733:58.09
94:03.11Peter Cameron U23MMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni4:01.863:55.83
104:03.20Owen Miller T20/F20SBSENMSteven DoigFife4:03.203:57.35
114:03.35Jamie MacKinnonPBU20M Victoria Park City of Glasgow4:03.353:58.12
124:05.60Alistair Campbell SENM Glasgow City/Cambuslang4:03.323:52.47
134:09.09Sam BrownPBU17MCarol SharpEdinburgh AC4:09.093:58.45
144:09.23Michael Wright SENMDerek EastonCentral3:57.663:57.66
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:03.05Euan BoylePBU17MSteven DoigFife4:01.694:01.69
24:04.86Michael CameronPBU23MDavid LowesEdinburgh AC/Durham/Durham Uni4:04.863:58.90
34:05.10Cameron RichardsonPBU20MGordon CrawfordCumbernauld4:04.634:04.63
44:05.81Ross GrayPBU20M Inverclyde4:05.814:05.81
54:08.22Eoghan MacNamaraPBSENMKen HoggInverness/Aberdeen Uni/Aberdeen4:08.224:08.22
64:09.44Liam Barnsby U20MLiam BarnsbyEast Sutherland/Inverness4:07.504:02.98
74:09.68Lewis Ross U17MAlan SprangAyr Seaforth4:08.314:05.44
84:11.10Callum HunterSBU23MMark PollardInverclyde/Glasgow Uni4:11.104:04.46
94:11.57James AdamPBU17MSteven DoigPitreavie4:07.384:07.38
104:13.63Jamie Sturrock U17MDudley WalkerGiffnock North4:12.174:12.17
114:14.48Paul Sorrie V35M Shettleston4:14.313:59.8
124:15.11Max Milarvie U20MCharlie MurrayVictoria Park City of Glasgow4:11.734:02.72
134:17.13Ross StephenPBU23M Cambuslang4:17.134:17.13
144:18.73Aaron OdentzSBU20MKen HoggAberdeen4:14.614:08.10
154:19.11Lewis Pentecost U17MJohn PentecostFalkirk4:16.564:03.43
164:21.08Conor Thomson U20MJohn RodgerKilbarchan4:12.604:12.60
174:21.49Steven Murray U20MKen HoggAberdeen4:09.324:06.76
1500m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:12.37Nikolai GajicPBU17MDudley WalkerGiffnock North4:12.374:01.72
24:13.14Andrew MacAngusPBU17MAlistair MacAngusKilbarchan4:11.504:03.23
34:13.41Kobe StevensPBU20M Moorfoot4:05.884:05.88
44:13.90Jack HeathwoodPBU20M Bellahouston Harriers4:13.904:11.34
54:15.08Fearghas ThomsonPBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni4:15.084:14.8
64:16.50Harry HallPBU15M Aberdeen4:16.504:16.50
74:17.05David McNairPBU15M Kilbarchan4:17.054:15.98
84:17.15Ben ThomasPBU17MNeil ThomasCarmarthen4:17.154:02.78
94:18.15Hamish ArmittPBU15MDudley WalkerGiffnock North4:18.154:00.43
104:18.87Steven Bryce T20/F20 U23M Victoria Park City of Glasgow4:17.964:12.81
114:20.31Charlie MilarviePBU17M Victoria Park City of Glasgow4:20.314:12.54
124:20.88Ryan Gray U17M Inverclyde4:20.504:10.27
134:21.11Alex Johnston U17MJohn WandsPitreavie4:15.463:57.98
144:21.39Ciaran KellyPBU20M Victoria Park City of Glasgow4:21.394:21.39
154:21.85Euan BrownliePBU20M Central4:21.854:21.85
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:16.21Paul MacFarlanePBSENM Victoria Park City of Glasgow4:16.214:16.21
24:22.59Adam Hay U17MJanice HendrieInverclyde4:21.974:07.82
34:23.09Lewis RaeburnPBU17MJohn MacKayShettleston4:22.733:59.16
44:23.50Mhairi HendryPBU23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Strathclyde Uni4:23.504:16.37
54:23.54Philippa MillagePBV35WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow4:23.544:20.22
64:24.51Sam Fernando T20/F20PBU20MRon MorrisonFife4:19.884:17.26
74:27.10Nicholas Tierney U17M Aberdeen4:23.844:14.19
84:27.27Kane ElliottPBU15MWilliam SharpFalkirk4:18.433:46.84
94:27.94Lewis Priest U17M Victoria Park City of Glasgow4:22.354:20.61
104:28.00Cameron Watson U17MJanice HendrieInverclyde4:25.504:08.67
114:28.21Luke McCaffrey U17M Kirkintilloch4:19.234:06.09
124:28.24Aidan McCaffreyPBU20M Kirkintilloch4:28.244:17.07
134:28.88Craig KennedySBU17MAlistair MacAngusKilbarchan4:28.884:20.70
144:29.26Magnus Tait U17MLinda SmithLasswade4:25.594:05.47
154:33.00Paul O'HarePBV40M Kirkintilloch4:33.004:32.20
164:37.42Kevin Schenk SENMJohn LeesForres/Stirling Uni4:25.404:21.07
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.01Shelby Morrison U17WJanice HendrieInverclyde4:32.704:32.70
24:34.11Rebecca Eggeling U17WGrant Scott SmithAberdeen4:32.874:31.29
34:37.09Zoe Bates U20WCarol SharpEdinburgh AC4:34.424:31.06
44:39.74Eloise WalkerPBU17WEnid JohnstoneEdinburgh AC4:39.744:23.17
54:40.30Lauren Dickson U17WLinda SmithLasswade4:35.594:33.94
64:44.24Shannon McLellan U23WJohn McLarenShettleston4:36.364:36.30
74:45.32Kate RichardsonPBU15WDudley WalkerGiffnock North4:41.374:41.37
84:47.54Kerry MacAngusPBU20WAndy YoungKilbarchan4:45.184:26.79
94:48.14Constance NankivellPBU17WJohn DaviesEast Sutherland4:48.144:40.15
104:52.55Rhian Dawes SENWJohn MontgomeryVictoria Park City of Glasgow/McNeese State Uni4:37.214:37.21
1500m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:28.42Ben ShawPBU17MDudley WalkerGiffnock North4:28.424:12.52
24:29.12Robert LindsayPBV40MJim YoungKilmarnock/Scottish Vets H4:29.124:29.12
34:29.63Luke DavidsonPBU15MRoss CairnsInverness4:29.634:11.58
44:31.54Euan Hood U17M Lasswade4:25.074:16.76
54:34.74Alex P. BatesPBU17MEric FisherEdinburgh AC4:34.744:34.74
64:35.82Kevin SlavenPBV35MJohn MacKayShettleston4:35.824:35.82
74:36.30Brent BrodiePBV40M Bellahouston Harriers4:36.304:36.16
84:38.64Dylan Elliott U15M Kirkintilloch4:36.654:29.28
94:39.19Sandy Holl U17M Central4:34.044:25.97
104:39.96Calum Little U15M Cumbernauld4:29.394:28.96
114:40.50Michael Miller U17M Clydesdale4:36.424:24.45
124:42.90Calum Young U17M Giffnock North4:38.174:23.61
134:46.11Ethan Carolan U15MDudley WalkerGiffnock North4:40.424:15.70
144:46.95Gary MckendrickPBV50M Inverclyde4:46.064:36.88
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:33.77Murray FotheringhamPBU15M Giffnock North4:33.774:22.78
24:39.73Iain HarePBU15MEric FisherEdinburgh AC4:39.734:25.37
34:44.38Emma Johnson U13WEnid JohnstoneEdinburgh AC/Team East Lothian4:44.324:39.44
44:46.74Lewis Hannigan U15MRobert HawkinsKilbarchan4:33.644:24.72
54:48.30Alexander Orderley U15M North Ayrshire4:38.74:38.7
64:48.40Haiden MayPBU13M Brighton & Hove4:48.404:48.40
74:51.00Laura Ferguson U15W Glasgow Sch of Sport4:49.424:49.42
84:53.92Ryan DonaldPBU15M Dundee Hawkhill4:47.464:24.78
94:55.09Emily Crusher U17WDudley WalkerGiffnock North4:49.684:48.56
104:56.11Owen Keddie U15MSteven DoigFife4:42.924:30.63
114:57.56Hannah AndersonPBU15WKenny ClementsEast Kilbride4:57.564:43.43
125:01.18Louise McCullagh U17WSteven DoigFife4:47.334:47.33
135:01.19Sarah Tait U17WLinda SmithLasswade4:48.894:43.65
145:01.43Carolyn CameronSBU17W Edinburgh AC5:01.434:56.33
1500m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:46.81Lewis BlairSBU15MJohn WandsPitreavie4:46.814:36.15
24:56.96Lauren BlairPBU15WSteven DoigPitreavie4:56.964:56.96
34:58.53Lauren MccullochPBU17WJohn DaviesCentral/East Sutherland4:58.534:51.65
45:00.45Charlotte McKennaPBU17WDudley WalkerGiffnock North5:00.455:00.45
55:00.95Jennifer BrydonPBU15W Pitreavie5:00.955:00.95
65:01.42Niamh Shaw U20W Lasswade5:01.144:59.05
75:02.14Robert Gray U13M Inverclyde4:57.734:57.73
85:02.61Chloe Simpson U20WCameron SpenceKilbarchan4:56.894:56.89
95:04.21Peter ScottPBU15MSteven DoigFife5:04.214:18.02
105:04.64Jennifer LyneSBU17WJanice HendrieInverclyde5:04.645:01.54
115:05.24Katie Johnson U13W Edinburgh AC/Team East Lothian4:58.604:33.44
125:05.70Valencia WrightPBU13W Victoria Park City of Glasgow5:04.164:40.55
135:09.22Sofia Kirkpatrick U15WDudley WalkerGiffnock North5:00.354:59.23
145:14.59Jenny Gillanders U15W Pitreavie4:58.564:58.56
155:19.45Russell Barnett U13M Victoria Park City of Glasgow5:15.305:00.50
1500m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:01.94Adrienne MurrayPBU17W Victoria Park City of Glasgow5:01.945:01.94
25:13.26Donald Maclean U15M Giffnock North5:06.274:52.97
35:13.64Hamish AndersonPBU15MKenny ClementsEast Kilbride4:55.04:24.11
45:14.82Cameron GreenPBU13M Giffnock North5:14.824:58.14
55:15.37Niamh Riggins U13W Cambuslang5:11.415:02.24
65:15.67Jack Mackinnon U15M Victoria Park City of Glasgow5:12.914:56.41
75:16.13Morven Hubbard U13WAlan SprangAyr Seaforth5:03.675:03.67
85:18.30Lauren PatersonPBU15WDudley WalkerGiffnock North5:18.305:18.30
95:20.94Ben Sutherland U13M Falkirk5:08.24:56.95
105:23.72Craig Little U13M Cumbernauld5:13.65:13.6
115:28.59Jenna Little U15W Victoria Park City of Glasgow5:27.055:27.05
125:31.01Zoe Joy JamiesonSBU17WDudley WalkerGiffnock North5:31.015:28.10
135:37.01Kian McconvilleSBU13M Giffnock North5:37.015:00.57
1500m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:26.90Aaron McGillivray U13M Giffnock North5:19.734:58.78
25:37.04Allison PreecePBU15W Giffnock North5:37.045:23.56
35:37.89Skye Birnie U15W Clydesdale5:33.255:33.25
45:48.70Rhiannon Morris U13W Giffnock North5:33.345:33.34
55:48.99Niamh McwilliamsPBU13W Giffnock North5:45.735:45.73
65:54.91Caoilfhinn MackenzieSBU13W Giffnock North5:54.915:52.24
75:56.79Jack Anderson Donald U11M Dundee Hawkhill5:51.255:19.9
85:57.90Ella McGregorPBU13W Giffnock North5:57.905:21.75