BMC Regional Races External Results
Tipton
27 Aug 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:50.4Rory Graham-Watson SENMRodger HughesWindsor Slough Eton & Hounslow/Cambridge Uni1:48.511:47.29
21:55.9Freddie Hessian SENMDavid HoweNotts/Loughborough Students1:54.21:54.2
31:56.4Richard de-CampsSBSENMPaul de-CampsCheltenham1:56.41:54.04
41:56.8Jonathan Hiorns SENMTrevor MuxlowNotts1:55.001:53.51
51:56.9Robert Warner U23MMick JuddBlackburn/Loughborough Students1:56.061:55.50
61:59.1Andrew de-Camps SENMPaul de-CampsGloucester/Swansea Uni1:55.901:50.29
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.8David Rutherford SENMMartin CookSheffield Uni2:03.012:03.01
22:05.3Roger MallardSBV35M Halesowen2:05.31:55.92
32:08.6Joseph McLeodSBU23M Coventry2:08.62:00.4
42:09.5Jolyon Leavesley U15MAlison WyethCharnwood2:08.262:00.47
52:17.0Alexander Johnson U17M Bromsgrove & Redditch2:15.52:15.2
62:20.8Jack Harrison U17M Coventry2:07.32:01.3
72:22.5Jamie Hickinbottom U15MDerrick HardingWolverhampton & Bilston2:10.92:08.3
82:23.8Harry CunninghamPBU13MKevin ButtleSwindon2:20.972:01.7
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.3Yahye DirirPBU20MKeith HoltBirchfield H/Netherlands1:58.31:55.80
21:58.4Alex Jones U23MMartin CookTeam Bath/Sheffield Uni1:58.031:58.03
31:58.7Oliver Johnson U20MJon BiggBrighton Phoenix1:58.151:54.18
42:01.5Oliver Freer U20MWilliam Alan WinterLeicester1:58.111:56.25
52:10.4Khalid Moallin U20M Birchfield H/Sweden2:04.552:04.55
800m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:11.2Bryony GunnPBU20WPeter StewartBirchfield H2:11.22:10.49
22:12.0Rochelle Harrison SENW Lincoln Wellington2:10.492:10.49
32:15.2Ellie WelchSBU20WBill BoydCorby/Loughborough Students/Rugby & Northampton2:15.22:12.82
42:20.9Rebecca PiercePBSENW Team Bath/Walton2:20.92:20.9
52:21.3Sophie Cowper SENWGary WarhurstLincoln Wellington/Notts2:19.322:18.65
62:21.7Selina ScottPBU17WBill BoydCorby2:21.72:15.05
72:22.4Ruby Bell U13WRichard GoddardSale Harriers Manchester2:21.642:10.78
82:25.9Chloe Pettitt U15WTracey DunnBirchfield H2:23.72:23.3
92:27.9Chelsea Wright U17WEddie CockayneBromsgrove & Redditch2:26.12:23.75
102:30.6Savannah Causer U15WChristopher HazellTipton2:27.22:23.77
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.5Frederic Tremblay V35MSteve MarklewRoyal Sutton Coldfield/France2:01.31:56.6
22:02.7Archie BanksPBU17M Charnwood1:59.981:56.27
32:03.1Harry Wells U17MPaul de-CampsGloucester2:02.21:53.95
42:03.3Marc TurnerSBV40MBrian WorthingtonHalesowen/Coventry Uni/Midland Masters2:03.31:52.46
52:04.0Amrik Gill U20MWilliam Alan WinterLeicester2:02.772:02.77
62:04.0Alastair Madondo U23MCatherine MuthBirchfield H2:03.02:01.5
72:04.8Adam Wilson T20/F20 U20MRobert EllchukYate/Westbury2:02.392:00.78
82:05.6Jim DaviesPBSENMSteven PhillipsSouthampton/Southampton Uni2:05.62:00.27
92:06.0Jacob Tidridge U17MStephen O'BrienOswestry2:03.871:58.5
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:23.3Toby ClosePBV40MRichard CarneyBRAT2:23.32:23.3
22:26.0Dave PownerPBV40M Bournville Harriers2:26.02:26.0
32:27.3Huw JonesPBV50MRichard CarneyBRAT2:27.32:27.3
42:28.6Maddie Hammond U13W Royal Sutton Coldfield2:26.22:26.2
52:30.7Bethan SamuelSBU17WAndrew BeadleCheltenham2:30.72:27.09
62:32.9Emma HollinsheadPBV45WChris HollinsheadCannock & Stafford2:27.092:27.09
72:33.1Peter Eckersley V55M BRAT2:32.852:32.85
82:34.8Alidia Vaile U17WPaul PeplerGloucester2:33.52:26.8
92:38.5Megan Davies U13WJohn AbbissWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs2:32.52:31.8
102:39.5Rebecca Selvey V40WRichard CarneyBromsgrove & Redditch2:38.32:30.3
112:51.9Izzie Jones U15WBernard WilkinsAbingdon2:38.032:31.40
123:15.6Barrie Roberts V70MNicola SykesBournville Harriers/Welsh Masters3:06.642:47.09