BMC Regional Races External Results
Tipton
21 Jun 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.0Mathew JacksonSBSENMBud BaldaroLiverpool H1:54.01:51.61
21:54.2Freddie HessianPBSENMDavid HoweNotts/Loughborough Students1:54.21:54.2
31:54.8Adrian Lloyd-Davies U17MStuart HamiltonBridgnorth1:54.141:52.89
41:55.0Adam Spilsbury U20MRichard GoddardSale Harriers Manchester1:54.541:51.12
51:57.7Robert Warner U23MDavid HoweBlackburn/Loughborough Students1:56.061:55.50
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.4Oliver CarvellPBU15MStuart HamiltonBridgnorth1:55.361:48.91
21:56.8Richard de-Camps SENMPaul de-CampsCheltenham1:56.41:54.04
31:56.8Andrew de-CampsSBSENMPaul de-CampsGloucester/Swansea Uni1:55.901:50.29
41:57.1Mike Tanner SENMPhil WilliamsSheffield RC/Rotherham1:56.741:56.74
51:58.3Callum AbberleyPBU17MSimon KingBurton1:58.31:54.45
62:00.5Rhys Furlong U23M Telford AC1:58.61:57.59
72:00.8Stephen GarrettSBU23MAndrew FoxManx/Birmingham Uni2:00.81:58.27
82:03.4Reis Brooke U20MCatherine MuthBirchfield H2:00.892:00.89
92:07.9James Hatton U23M Barrow Runners/Birmingham Uni2:00.31:58.08
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.4Thomas RandolphSBU20MSimon KingTamworth1:55.521:46.41
21:59.7Alfie MeadePBU20MChristopher HazellCoventry1:59.01:58.55
32:00.9Matthew SheenSBU23MAndrew HendersonVale Royal/Leeds Beckett Uni2:00.91:58.64
42:02.0Bikram SinghSBU23MSimon KingTamworth2:00.91:57.67
52:02.2Harry WellsPBU17MPaul de-CampsGloucester2:02.21:53.95
62:02.5David Ratcliffe SENM Dudley & Stourbridge2:01.91:59.7
72:02.8Steve BeardwellPBU23M Yate/Birmingham Uni1:57.91:57.9
82:05.6Tom Guy SENMGeorge CooperCity of Stoke2:02.21:52.14
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:03.1Adam Barnes SENM Birmingham Uni/Tipton2:02.881:59.26
22:03.8Oliver PaulinPBU23MPaul HayesCoventry/Oxford Uni2:03.82:03.8
32:05.0Archie Roberts U20M Kidderminster & Stourport2:04.32:00.74
42:07.3David BendlePBU15M Stroud2:07.32:01.99
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.3Jack HarrisonPBU17M Coventry2:07.32:01.3
22:07.8Eddie RobertsPBU17MRobert HuntKidderminster & Stourport2:06.02:06.0
32:10.9Tom DeykinPBU17M Bromsgrove & Redditch2:10.92:10.9
42:11.9Jolyon Leavesley U15MAlison WyethCharnwood2:08.261:59.59
52:15.3Andrew McPeake U20MPaul de-CampsGloucester2:11.72:10.3
62:18.8Nathan CaseyPBU15M Birchfield H2:13.062:09.8
72:19.1Jake WarnerPBU15M Stroud2:19.12:19.1
82:19.3Aaron WarmingtonPBU13M Birchfield H2:18.542:15.16
92:24.9Lynden HuntPBU15M Tipton2:20.92:04.42
800m F (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.4Tilly Simpson U17WSteven MarshallHallamshire2:06.672:06.22
22:10.5Katrina SimpsonPBU17WMichael MielczarekHalesowen2:10.52:10.01
32:11.6Bryony GunnPBU20WPeter StewartBirchfield H2:11.22:10.49
42:14.0Katie AllenPBSENWEddie CockayneBirchfield H2:12.212:11.02
52:15.5Sofie KentPBSENWMick WoodsAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni2:15.52:15.5
62:17.5Issy CothamPBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:16.802:09.18
72:17.8Abigail NolanPBU20WPaul HayesCoventry2:17.82:12.99
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:18.9Amelia SamuelsPBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:18.92:10.97
22:19.7Katie FarnellPBU17W Tipton2:19.72:19.7
32:20.5Megan TaylorPBU15WChristopher HazellCoventry2:20.52:20.5
42:23.7Chloe PettittPBU15WTracey DunnBirchfield H2:23.72:23.3
52:24.8Zoe BrickleyPBU17WJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:24.82:22.62
62:25.0Jess HazellSBU17WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley2:25.02:21.69
72:25.5Melissa MannPBU20W Shrewsbury2:25.52:25.5
82:28.4Susannah DaviesSBSENWAndrew BentleyTipton2:28.42:23.8
92:28.7Keziah OkiriePBU17W Birchfield H2:28.72:28.7
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.8Rae NichollsPBU17WPeter StewartTipton2:26.82:24.98
22:27.2Libby DickensonPBU15W Stroud2:27.22:27.2
32:27.2Savannah CauserPBU15WChristopher HazellTipton2:27.22:23.77
42:28.6Olivia MannPBU20WStephen O'BrienShrewsbury2:27.92:27.9
52:29.2Olivia WorthSBU17WBrian HolyfieldHalesowen2:29.22:25.82
62:30.0Isobel Parnaby U15W Stroud2:29.122:25.8
72:30.8Merryn Hilton U15W Stroud2:30.062:27.52
82:32.0Grace TavnerPBU15W Stroud2:32.02:28.2
92:33.3Bella Fantom U15WMark FantomTipton2:30.52:26.07
102:33.5Alidia VaileSBU17WPaul PeplerGloucester2:33.52:26.8
112:36.3Elspeth Wright U15W Halesowen2:32.242:32.24
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.7Reuben Singh Kothiria U15M Tipton2:26.22:26.2
22:31.9Dave PownerPBV40M Bournville Harriers2:26.02:26.0
32:35.9Abigail PrestonPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston2:32.32:26.72
42:38.3Oliver EvansPBU17MJohn AbbissWolverhampton & Bilston2:38.32:38.3
52:39.9Anaya Powis U15W Stroud/Tri Team Gloucester2:37.932:31.6