BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
20 Jun 16
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.6Jamie Doris SENMDavid CampbellEdinburgh AC/Heriot-Watt Uni1:51.251:51.25
21:55.0Joe ArmstrongPBU20MDavid LowesMorpeth1:54.21:54.2
31:56.2Thomas JoycePBU20M Tynedale1:56.01:50.07
41:56.9Andrew RoenPBSENM Gateshead/Northumbria Uni1:56.91:53.18
51:57.0Scott PilkingtonSBSENMMoray AndersonCorstorphine/Napier Uni1:57.01:52.35
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.9Nathan BakerPBU20MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)1:56.91:54.93
21:57.1Josh AllenPBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)1:56.171:49.85
31:57.4Sparrow MorleyPBSENM Sunderland/Newcastle Uni1:57.41:57.4
41:57.8Thomas Marper SENMHelen ClitheroeGateshead/St. Mary's Uni1:55.961:55.96
51:58.5Kieran Hedley U17MMike BatemanMorpeth1:57.31:55.78
61:59.0Robert BoughSBU23M Edinburgh AC/Birmingham Uni1:59.01:56.03
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.0Robert TorchSBSENMPhilip TownsendLeeds City/Durham Uni1:58.01:55.93
21:58.4Michael CameronPBU23MDavid LowesEdinburgh AC/Durham/Durham Uni1:58.41:58.4
31:58.7Peter Cameron U23MMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni1:57.171:56.20
41:59.0Jack AllisonPBU20MPhilip TownsendLeeds City/Nottingham Uni1:58.811:54.74
51:59.0Thomas KearnsPBSENM Luton/Cambridge Uni1:59.01:56.99
61:59.5Callum Simpson U20M Gateshead1:58.791:54.77
71:59.7Michael HoylePBSENMAndrew HendersonKendal/Leeds Beckett Uni1:59.71:59.7
82:05.8Jed Marshall U23MJohn StephensonGateshead/Oxford Uni2:02.562:00.7
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.5Charlie RacePBU20MStan MarkleyMiddlesbrough (Mandale)1:59.51:59.5
22:00.3Kieran ReayPBSENMThomas MillmoreBirtley/Leeds Beckett Uni2:00.31:59.3
32:01.2Sam GarrattSBU20MStephen ShawNew Marske2:01.22:01.1
42:02.3Mark BanksPBSENM Heaton2:01.41:58.10
52:04.5Kieran ReynoldsPBU17MGraham MillicanBorder2:02.912:02.63
62:05.0Ben Lambert U20M Darlington H2:04.22:03.18
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.0Jonathan Wilkinson DSBU23MMick WoodsDurham2:04.02:01.9
22:04.7Daniel JoycePBU15MPeter VenusTynedale2:01.31:48.60
32:04.9Steven McMahon V35M Sunderland2:01.742:00.90
42:05.6Laura Weightman SENW Morpeth2:04.052:01.87
52:07.5Ethan HusseyPBU15MAndrew HendersonLeeds City2:06.91:46.78
62:07.5Jacob Hopkins U20MMike BatemanMorpeth2:07.42:06.7
72:08.0Cameron Spence U17MDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:06.32:02.84
82:08.0Ryan Stallard U17MDavid WilkinsonMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:06.32:06.3
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:06.3Jordan Scott SENMChristopher WaughMorpeth/Newcastle Uni2:01.92:00.5
22:06.9Jonny EvansPBU23MAlan WearsJarrow & Hebburn/Northumbria Uni2:06.92:06.9
32:07.7Henry JohnsonPBU15MLynn CooperHoughton Harriers2:04.81:48.72
42:10.2Lee Dover SENMLynn CooperHoughton Harriers2:08.81:58.69
52:10.7Olivia Mason U15WGraeme MasonBorder2:10.22:08.89
62:11.0James Somers U17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:09.72:08.3
800m G (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:09.2Ryan WatsonPBU17M Durham2:06.652:01.26
22:09.9Alex BellewSBSENM Bedford & County/Durham Uni/Hercules Wimbledon2:09.92:02.21
32:10.2Leodhais MacPhersonPBU17MSimon KristiansenCambuslang2:09.62:08.03
42:10.5Daniel PaynePBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:07.71:53.91
52:11.7Matthew Cleugh U15MLynn CooperHoughton Harriers2:10.72:08.0
62:12.4Kenny MacPherson V45M Cambuslang2:10.02:09.3
72:13.3Sam Akerman U15M Skyrac2:12.481:59.45
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:13.4Philippa StonePBU20WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:13.42:08.05
22:14.2Adam MiddletonPBU17MLynn CooperHoughton Harriers2:14.22:09.74
32:14.8Rachel Atherton SENWAndrew HendersonLeeds City2:14.232:14.08
42:15.2Rhian PurvesPBU17WColin HaggieGosforth2:15.22:15.2
52:15.5Olivia HaveronPBU17WKieron HallHarrogate2:15.52:12.75
62:16.0Lucy-Erin HunterPBU17WDavid LowesDarlington H2:16.02:14.41
72:16.0Will Bellamy U15MLynn CooperHoughton Harriers2:13.61:51.53
82:22.1Lucy Robinson V35WPhilip HayesNorth Shields Poly2:17.142:15.6
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:17.4Caterina RaimondiPBU23WJulie ColebyDurham Uni2:17.42:17.4
22:18.4Emma ToogoodSBSENWBryan MackayDurham/Newcastle Uni2:18.42:15.47
32:18.8Lizzie CrambSBU17W Durham2:18.82:17.3
42:22.6Lauren Glencross U23WFrank DavidsonCarlisle Aspatria/Columbia Coll2:21.192:16.6
52:23.0Ross CharltonSBU15MTony WardMorpeth2:23.02:01.81
62:24.3Rory GrahamPBU23MLynn CooperHoughton Harriers2:24.32:24.3
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.3Ethan McGlenPBU13MJanice LawtonGateshead2:16.31:59.48
22:16.8Ewan Waite T38/F38PBU20MJohn StephensonGateshead2:16.82:16.1
32:21.0Elana DimmerPBU23WDavid LucasForest of Dean/Durham Uni2:21.02:21.0
42:21.4Josh RoelantsPBU15MStephen John PriestleyKendal/Helm Hill2:21.02:19.8
52:22.3Ava Taperell U13WKevin FlanneryGateshead2:18.742:13.1
62:22.7Esme DaviesPBU17WDerek HurtonEden Runners2:22.72:17.97
72:22.7Jessica Fox U20WMichael HillSunderland2:20.72:20.7
82:25.4India Pentland U15WRobin RutherfordDarlington H2:23.042:08.19
800m K (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.7Stella JonesPBU17WRobin RutherfordDarlington H/Emlyn2:20.72:20.7
22:23.6Zaynah AzizSBU17W Edinburgh AC2:23.62:18.01
32:25.4Lydia James U15WLynn CooperHoughton Harriers2:23.552:19.24
42:25.7Anna Pigford U15WLynn CooperHoughton Harriers2:24.92:18.57
52:26.0Jessica LesliePBU17WKevin FlanneryGateshead2:26.02:26.0
62:28.3Rhiannon HedleySBU13WMike BatemanMorpeth2:25.82:20.99
72:29.6Anna Mason U13WGraeme MasonBorder2:22.02:12.59
82:29.9Sophie Robson U15WMichael BunnJarrow & Hebburn2:26.82:26.8
92:30.2Grace Varley U15WKevin FlanneryGateshead2:27.62:27.6
800m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.0William SimpsonPBU13M Billingham2:22.52:21.43
22:26.9Megan NoblePBU15WRobin RutherfordDarlington H2:26.92:26.9
32:30.5Isabelle Potier GodinhoPBU15WChris BoundyGateshead2:30.52:30.5
42:30.7Benjamin JohnsonPBU13MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:28.432:11.28
52:31.0Eve Southern U15WThomas MillmoreBirtley2:30.992:28.61
62:31.5Nicole Phillips U13WLynn CooperHoughton Harriers2:29.462:21.35
72:35.6William Fowler U13MJanice LawtonGateshead2:31.32:12.18
800m M (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:29.9Rebecca MottSBU20WBryan MackayDurham2:29.92:22.4
22:30.3Ines CurranPBU13WJanice LawtonGateshead2:27.62:12.59
32:32.1Bethany ChapmanPBU15WMichael BunnJarrow & Hebburn2:32.12:32.1
42:32.9Clara Davies U15W Eden Runners/Team North Cumbria2:32.72:32.7
52:34.0Erin Keeler-ClarkePBU13W Durham2:33.452:30.77
62:39.1Grace CurtisPBU17WGary CurtisBirtley2:39.12:39.1
72:40.3Lucy Scothern U13WJohn TinklerChester-le-Street2:36.172:11.77
82:40.6Scarlett Newby U13WGary CurtisBirtley2:37.42:25.8
92:49.7Chloe Fairclough U15WGary CurtisBirtley2:44.32:44.3