Kent County Championships External Results
Ashford
13-14 May 17
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 SM (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:57.38Joseph O'HaraSBU23M Jon ArmstrongBexley/St. Mary's Uni1:53.111:48.88
21:58.34Kieran Eland U23M Stella BanduTonbridge1:55.301:53.67
32:01.58Steven TesterSBSENM Iain PresnellTonbridge2:01.581:58.2
42:03.23Andrew ScoonesSBSENM Richard ScoonesSwale Combined2:03.12:02.8
52:06.18Henry Taylor-CostinPBU23M Jason MarchantDartford H/Warwick Uni2:06.181:58.88
62:17.50Graeme LugarPBSENM David ListonOrpington2:17.502:17.50
800 U20M (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:58.93Daniel SeagroveSBU20M1Mark HookwayTonbridge1:56.001:56.00
22:00.04Thomas ManningPBU20M1Gary CaponDartford H1:58.541:57.59
32:00.59Christian Lee U20M1 Tonbridge/Croydon1:57.381:57.38
42:01.23Cameron Payas U20M3 Medway & Maidstone/Surrey Uni/Guildford & Godalmin1:54.601:54.60
52:01.42Jacques Cunningham MarshSBU20M1 Medway & Maidstone2:00.141:57.81
62:03.74James WiltonPBU20M1 Ashford AC2:03.742:03.74
72:04.66Reece MilesSBU20M1 Cambridge H2:04.142:03.0
82:08.89Ryan MaundersSBU20M2 Medway & Maidstone2:04.901:59.42
92:19.58Samuel HallettSBU20M1 Medway & Maidstone2:11.402:11.40
800 U17M (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:59.14Charles CrickPBU17M2 Tonbridge1:57.451:55.2
21:59.80Jack HigginsPBU17M1Denise PeeneyBexley1:58.981:50.50
32:02.89Reegan Archer U17M2 Medway & Maidstone1:59.11:57.51
42:06.27Cole Gibbens U17M2 Invicta East Kent2:04.372:04.37
52:08.22Matthew Stonier U17M1Peter MullervyInvicta East Kent2:03.801:59.34
62:08.56Robert SucklingSBU17M1Mick JonesBlackheath & Bromley2:01.522:01.52
72:09.49Cameron MacraePBU17M1Peter MullervyThanet RR2:05.451:59.68
82:13.80Regan Thomas U17M2Denise PeeneyBexley2:05.902:00.5
800 U17M h1 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:03.05Reegan Archer U17M2 Medway & Maidstone1:59.11:57.51
22:03.46Charles CrickPBU17M2 Tonbridge1:57.451:55.2
32:03.80Matthew StonierPBU17M1Peter MullervyInvicta East Kent2:03.801:59.34
42:04.37Cole GibbensPBU17M2 Invicta East Kent2:04.372:04.37
52:06.95Cameron MacraePBU17M1Peter MullervyThanet RR2:05.451:59.68
62:07.66Joseph GriffithsPBU17M2 Invicta East Kent2:06.842:02.70
800 U17M h2 (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:08.25Jack Higgins U17M1Denise PeeneyBexley1:58.981:50.50
22:08.42Robert SucklingSBU17M1Mick JonesBlackheath & Bromley2:01.522:01.52
32:09.11Regan Thomas U17M2Denise PeeneyBexley2:05.902:00.5
42:09.48Toby Emm U17M1 Tonbridge2:00.721:58.25
52:13.33Tom Wilton U17M2 Ashford AC2:12.22:10.7
62:17.36Matthew CranePBU17M1Denise PeeneyBexley2:16.12:13.37
800 U15M (14 May)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:05.61Oscar ParrickPBU15M2 Invicta East Kent2:04.022:03.42
22:08.31Bashiri RyanPBU15M2Steve FuryMedway & Maidstone2:08.312:08.31
32:09.13Samuel ReardonPBU15M1Mick JonesBlackheath & Bromley2:06.881:56.21
42:12.48Tom BrashPBU15M1Mick JonesBlackheath & Bromley2:10.242:00.77
52:14.55Hamish ReillyPBU15M2Steve FuryMedway & Maidstone2:14.552:07.57
62:15.52Fin CrollPBU15M1Helen CohenTonbridge2:14.92:02.9
72:16.66Daniel McGlynnPBU15M2Steve FuryMedway & Maidstone2:16.662:10.54