Scottish Athletics National U17 / Senior Championships External Results
Grangemouth
11-12 Aug 18

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 SM h1 (11 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:00.51Neil Gourley SENM Ben ThomasGiffnock North3:35.983:35.79
24:01.21Owen Miller T20/F20 SENM Steven DoigFife3:57.353:52.09
34:01.82Jamie MacKinnon U20M Michael JohnstonCambuslang3:58.123:49.49
44:02.53Finlay Murray SENM Mark PollardEast Sutherland/McNeese State Uni/Inverness3:58.583:56.65
54:03.66Alistair Campbell SENM  Glasgow City/Cambuslang3:56.573:52.47
64:07.47Steven Murray U23M Ken HoggAberdeen/Aberdeen Uni4:06.764:00.06
74:10.38Adam HayPBU20M Mark PollardInverclyde4:07.823:55.92
84:15.74Andrew ClarkSBSENM Gordon LockieGiffnock North/West of Scotland Uni4:15.124:06.86
94:24.17Fraser Logan SENM  Belgrave/Central4:14.524:14.52
1500 SM h2 (11 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
13:59.48Daniel BradfordPBSENM John MontgomeryShettleston3:56.813:50.94
24:02.70Sol Sweeney U23M Andy YoungPerth Strathtay/Glasgow Uni3:42.773:42.77
34:03.06Scott MacAulay SENM Robert HawkinsGlasgow City/Kilbarchan3:57.763:57.23
44:03.10Michael Ferguson SENM Ken HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven3:50.503:45.27
54:04.33Jamie Burns U20M John MacKayShettleston4:00.973:55.62
64:05.44Peter Cameron SENM Mark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni3:59.133:52.61
74:05.91Magnus TaitPBU20M Linda SmithLasswade4:05.473:58.51
84:07.36Jozsef FarkasSBV35M  Stirling Uni/Scottish Vets H4:07.364:05.44
94:18.51Scott Pilkington SENM Moray AndersonCorstorphine4:12.723:51.12
1500 U17M h1 (11 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:14.13Kane Elliott U17M2William SharpFalkirk3:46.843:40.65
24:15.46Gavin MckayPBU17M2 Kilbarchan4:15.464:15.46
34:15.60Lewis DowSBU17M1Derek EastonCentral4:12.084:08.64
44:15.61Tom IrelandSBU17M2 Edinburgh AC4:13.944:11.10
54:15.70Ethan CarolanPBU17M1Dudley WalkerGiffnock North4:15.704:15.29
64:17.89Kristof HornyikPBU17M2 Dundee Hawkhill4:17.894:07.16
74:18.37Harry McGillPBU17M1Stephen McLooneGreenock Glenpark4:17.464:06.94
84:22.02Callum HillPBU17M2John PentecostFalkirk4:22.024:21.40
94:22.22Lewis TharmePBU17M2 Gala4:22.224:22.22
104:25.73James Connelly U17M1 Garscube4:23.724:23.72
114:26.84Andrew RobertsonPBU17M2Dudley WalkerGiffnock North4:26.844:26.84
124:36.24Peter Scott U17M1Steven DoigFife4:18.024:18.02
134:48.00Daniel StewartPBU17M2 Stornoway4:48.004:41.80
1500 U17M h2 (11 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:10.57Jack PattonPBU17M1Robert HawkinsKilbarchan4:07.223:46.32
24:12.41Ben SandilandsPBU17M1Steven DoigFife4:12.413:49.01
34:12.97Adam BrownPBU17M2Andrew FergusonAberdeen4:10.453:59.01
44:13.26Hugh MorrowPBU17M1Sandy CameronEdinburgh AC4:13.264:08.41
54:13.89Patrick Mochan U17M1Kevin ButtleSwindon4:13.654:13.65
64:19.00Michael WattPBU17M2 Aberdeen4:19.004:19.00
74:20.81Cameron MckenziePBU17M2 Kilbarchan4:19.154:12.81
84:24.78Ryan DonaldPBU17M2 Dundee Hawkhill4:24.784:19.65
94:24.94Alastair Marshall U17M1Derek EastonLivingston4:19.253:50.33
104:27.94Conor GourleyPBU15M-1Steven DoigPitreavie4:27.944:09.71
114:32.63Ben HendersonPBU17M1 Perth Strathtay4:32.634:32.63
124:51.18Lewis Elliot U17M2 Shettleston/Glasgow Sch of Sport4:24.544:24.54
134:51.27Sam GreensladePBU17M2 Stornoway4:51.274:51.27
1500 U17W h1 (11 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
14:55.83Valencia Wright U15W-2Lynne MacDougallGiffnock North4:40.554:33.81
25:00.83Alice Goodall U17W2John LeesEdinburgh AC4:35.034:35.03
35:01.91Kate Richardson U17W1Dudley WalkerGiffnock North4:49.704:41.37
45:02.81Aimee Anderson U17W1Norrie HayAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport4:54.984:50.95
55:03.71Emily Andrew U17W2Ross CairnsInverness4:56.384:49.8
65:19.54Esme Callander U17W2 Musselburgh/Team East Lothian5:09.075:09.07
75:27.59Sarah-marie Riise U17W2 Shetland5:06.95:06.9
1500 U17W h2 (11 Aug)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
15:01.90Cera Gemmell U17W2Henry MuchamoreTeam East Lothian4:44.834:31.95
25:02.06Sarah Coutts U17W1 Pitreavie4:38.234:26.99
35:02.14Francesca Davidson U17W1 Giffnock North4:45.264:45.26
45:02.18Rosie Davidson U17W1 Ayr Seaforth4:56.274:52.96
55:02.46Emma JenkinsSBU17W2 Perth Strathtay5:02.465:01.32
65:07.35Miriam GilbridePBU17W1 Giffnock North5:07.355:07.35
75:15.77Elsie Hollywood U17W1Elaine MacKayShettleston5:03.675:03.06