BMC Regional Races External Results
Tipton
22 May 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:58.45Shaun Evans U23MMargaret RileyRoyal Sutton Coldfield3:53.263:53.06
23:59.21Daniel PrestonPBU20MAdrian WebbLiverpool H3:54.523:50.70
34:01.25Mike Tanner SENMPhil WilliamsBirchfield H/Rotherham3:55.703:53.77
44:03.30Liam Rawlings U17MColin LancasterOswestry3:59.933:50.85
54:03.63Ryan ShieldsPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:03.633:55.12
64:03.66Ben GriffithsSBSENMGeoffrey JamesBirchfield H4:01.94:01.18
74:06.51Joshua Ward U20MRobert HughesCannock & Stafford4:00.153:59.42
84:07.31Ed BanksPBSENM Birchfield H4:07.314:04.07
94:13.46Bill Chesters U20MRobert HughesCannock & Stafford4:11.04:04.24
104:16.80Max O'Sullivan U23MWayne WalkerOwls Leicester4:12.774:01.90
114:20.22Peter Mumford U23MTrevor MuxlowNotts/Birmingham Uni4:17.674:14.6
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:14.64Callum O'NeillSBU23MDean MillerNewbury/Birmingham Uni4:14.644:05.87
24:15.13Harry DyallPBU20M Wolverhampton & Bilston4:11.964:01.08
34:15.73James WardlePBU15MGraham MoffattRushcliffe4:14.183:59.34
44:17.74Joshua RobinsPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:17.744:06.18
54:18.19Alex StapletonPBU17MTracey DunnBirchfield H4:16.214:16.21
64:18.41Sam ManningsPBU15MDean MillerHalesowen4:18.414:04.30
74:19.66Jordan BoamPBU23MRichard MasseyMansfield/Derby Uni4:19.664:19.66
84:20.84Jenson ConnellPBU17MRichard MasseyMansfield4:19.924:12.95
94:22.99Shaun BarnsleyPBSENM Tipton/Central Lancashire Uni4:22.994:22.99
104:23.34Archie RobertsPBU23M Tipton/Birmingham Uni4:23.344:23.34
114:25.58Noah Bennett U15MAnthony LoveRugby & Northampton4:16.73:55.97
124:26.93Jake Martin U17M Derby4:26.224:19.22
134:27.16Abayomi AdedimejiPBSENM BRAT4:27.164:24.0
144:27.79Frank MorganPBU15MCarol JonesCarmarthen/Dyfed Schs4:25.113:56.15
154:34.12James VaughanPBU15MTracey DunnBirchfield H4:28.483:59.55
1500m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:34.30Nathan WarrenPBV35M BRAT4:34.304:34.30
24:38.09Lynden Hunt U17M Tipton4:36.94:36.9
34:43.17Jensen PeakPBU15M Birchfield H4:43.174:43.17
44:47.34Ed Parry U15MKelly BramhaldRushcliffe4:42.974:27.80
54:47.47Paul Jolliffe SENMSteve JamesKings Heath4:30.974:30.97
64:52.39Andrew Prole U17M Tipton4:51.34:40.1
74:54.62Sofie Kent SENWMick WoodsAldershot, Farnham & District/Wolverhampton Uni4:42.284:40.08
84:55.12Lily Saxon U15WStuart AlbuttSolihull & Small Heath4:44.874:41.11
94:56.01Allegra Soutar U20WRobert HughesCannock & Stafford4:53.34:53.3
104:56.93Abigail SakerSBU20WMichael MielczarekHalesowen4:56.934:46.61
114:58.72Beth Rawlinson U15WColin LancasterWenlock4:52.844:52.84
125:03.17Lizzy Edge U15W Rushcliffe4:58.724:50.17
135:11.03Amy Harland U15WCatherine MuthBirchfield H4:44.424:39.50
1500m D (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:54.77Zoe BrickleySBU20WJohn AbbissWolverhampton & Bilston4:47.604:47.18
24:56.68Natalie HatfieldPBU15WCatherine MijovicBromsgrove & Redditch4:49.914:49.91
34:56.72Cameron-Ellie ManderPBU17W Wrekin College Triathlon Club4:56.724:56.72
44:57.53Olivia MartinSBU15WBernard WilkinsAbingdon4:50.544:39.62
55:02.92Lexie BullPBU15WChristopher BrownStroud4:47.204:47.20
65:03.87Bethan DyallPBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston4:57.334:54.52
75:05.76Ruby Richards U15WJohn AbbissWolverhampton & Bilston5:04.55:04.5
85:09.37Emilie BullockSBU15WPaul TaborWolverhampton & Bilston5:00.245:00.24
95:09.66Grace TavnerSBU17W Stroud5:09.665:01.06
105:15.70Freya BatkinSBU15WShane SmithKettering5:15.705:10.08
115:23.00Hayley Winters V35WPaul de-CampsGloucester5:03.515:03.44
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:27.99Phoebe ClarkPBU15W Tipton5:23.635:23.63
25:30.32Andrew LewisPBV60M Shrewsbury5:30.325:30.32
35:31.40Gaia BowermanSBU15W Stroud5:31.405:18.3
45:33.84Cameron LomaxPBU15M Tipton5:33.844:27.59
55:39.17Abbie Fryer-WinderPBU15W Buxton5:39.175:39.17
65:49.75Sydney WilliamsSBU15W Wolverhampton & Bilston5:49.755:19.7