BMC Regional Races External Results
Scotstoun
1 Jun 18
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:16.34Logan ReesPBU23MRon MorrisonFife/Edinburgh Uni8:16.348:16.34
28:18.04Carl AveryPBSENMLindsay DunnMorpeth8:18.048:18.04
38:22.66Michael FergusonPBSENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven8:22.668:22.66
48:29.90Lachlan OatesSBSENMJohn MontgomeryShettleston/Glasgow Uni8:29.908:16.53
58:30.38Marc BrownPBSENMLindsay DunnSalford H8:30.388:30.38
68:31.50James DonaldPBU23M Dundee Hawkhill8:31.508:27.95
78:33.48Samuel CharltonPBU17MPaddy DinsmoreWallsend8:33.488:33.48
88:35.45Aidan Thompson U23MDerek EastonCentral/Stirling Uni8:31.708:16.47
98:36.15Callum SymmonsPBU23MMark PollardAberdeen/Edinburgh Uni8:36.158:36.15
108:39.76Owen Miller T20/F20PBSENMSteven DoigFife8:36.908:36.90
118:40.10Tom MartynPBSENM Hunters Bog Trotters/Corstorphine8:40.108:40.10
128:43.72William MackaySBSENMKen HoggBedford & County/Thames Hare & Hounds/Aberdeen8:43.728:39.47
138:49.07Scott MacAulaySBSENMRobert HawkinsGlasgow City/Kilbarchan8:49.078:44.54
148:52.31John BellPBSENMMark PollardInverclyde8:52.318:52.31
158:55.79Stephen TrainerSBSENMMark PollardGreenock Glenpark/Belgrave8:55.798:37.85
169:09.35Gordon RobertsonSBV35M Cambuslang9:09.358:53.40
179:09.92Ross GraySBU23M Inverclyde9:09.928:57.42
189:12.13Fearghas Thomson SENMKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni9:07.19:07.1
199:35.02Alistair Gudgin SENMSteven DoigFife9:09.009:09.00
3000m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:45.51Jamie MacKinnonPBU20M Cambuslang8:45.518:45.51
28:46.32Lewis RaeburnPBU20MJohn MacKayShettleston8:40.898:40.89
38:47.46Christian Graham U20MKirk SmithLasswade8:45.458:45.45
48:54.46Max Milarvie U20MMark PollardVictoria Park City of Glasgow/Edinburgh Uni Hare &8:44.388:44.38
58:55.75Morgan MitchellPBSENMRon MorrisonFife/St. Andrews Uni8:55.758:55.75
68:57.63John FergussonPBSENM East Kilbride/Strathclyde Uni8:52.888:52.88
78:59.43Robert SparksPBU20MRon MorrisonFife8:59.438:59.43
89:00.62Drew PollockPBU20MJohn MontgomeryCambuslang9:00.629:00.62
99:01.25Derek Rae T46PBSENMRon MorrisonFife9:01.259:01.25
109:03.40Sam Fernando T20/F20PBU23MRon MorrisonFife9:03.409:03.40
119:03.98Kerry-Liam Wilson V45M Cambuslang/Scottish Vets H9:02.238:59.06
129:04.45Thomas BerryPBU20M Garscube9:04.459:04.45
139:05.26Magnus TaitPBU20MLinda SmithLasswade9:05.269:04.51
149:17.72Cody StevensonPBU20M Garscube9:17.729:17.72
159:21.69Jack GillespieSBU20M Aberdeen9:21.699:10.78
169:22.48Stephen AddisonSBU20MJohn O'HaraCorstorphine9:22.489:10.96
179:30.31Jamie Clements SENMKenny ClementsEast Kilbride9:02.959:02.95
189:36.41Aaron Odentz U20MKen HoggAberdeen/Aberdeen Uni9:26.499:11.95
199:45.07Cameron Allan U20MLynn CooperHoughton Harriers8:48.388:48.38
3000m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:07.09Lewis HanniganPBU17MRobert HawkinsKilbarchan9:04.739:04.73
29:10.44Jack TrainerPBU17M Garscube9:10.449:10.44
39:12.90Ben MacMillanPBU17MDerek EastonCentral9:11.948:38.16
49:15.02Guy Bracken V55M North Shields Poly/VAA North East9:13.018:52.38
59:15.90Moray AndersonSBV40M Corstorphine9:15.909:03.37
69:16.94Niall FraserPBSENM Giffnock North9:16.949:16.94
79:18.16Ethan CarolanPBU17MDudley WalkerGiffnock North9:15.289:15.28
89:19.68Ryan DonaldPBU17M Dundee Hawkhill9:19.689:16.14
99:23.02Chris MooneyPBV35M Greenock Glenpark9:23.029:23.02
109:26.41Sandy HollPBU20M Central9:26.419:26.41
119:27.36Malcolm LangPBV40M Lothian9:27.369:16.08
129:27.53Alan BlairSBSENM Garscube9:27.539:13.18
139:30.80Michael WattPBU17M Aberdeen9:30.809:30.80
149:32.49David Addison U17M Corstorphine9:05.339:03.96
159:33.98Ben SandilandsSBU17MSteven DoigFife9:33.989:26.22
169:35.31Iain McWhinnie U17MSteven DoigFife9:15.349:10.23
179:40.28Hugh MorrowPBU17MSandy CameronEdinburgh AC9:33.149:33.14
189:42.20Louis O'Hare V40M Cumbernauld/Scottish Vets H9:29.499:22.39
199:47.35Alastair MarshallPBU17M Livingston9:47.359:15.83
2010:13.31Gavin McWhinnie U17MSteven DoigFife9:36.809:26.04
3000m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:36.24David TamburiniSBV40MMark PollardInverclyde/Scottish Vets H9:25.459:25.45
29:36.52Jon HammermanSBV35MMark PollardInverclyde9:36.529:23.37
39:39.49Kevin Shenk SENM Forress Harriers  
49:41.22Drew Dutton SENM Campbeltown RC9:27.459:27.45
59:43.12Craig ShieldsPBV35M Garscube9:43.129:43.12
69:44.87Stuart McGeachySBV35M Campbeltown RC9:44.879:19.56
79:45.79Ewan CrawfordPBSENM Hunters Bog Trotters/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:45.799:45.79
89:47.37Finlay FinlayPBV35M Garscube9:47.379:47.37
99:48.67Colin Whitby V35M Irvine9:48.399:48.39
109:50.20Stephen Allan V40M Cumbernauld9:31.479:25.63
119:51.32James ConnellyPBU17M Garscube9:51.329:51.32
129:52.01Bruce Carse V35M Bellahouston RR9:39.259:39.25
139:53.42Kieran KillenPBU20M Giffnock North9:53.429:53.42
149:55.42Martyn GlancyPBSENM Cumbernauld9:55.429:55.42
159:58.51Stephen BrownSBV35M West End RR/Scottish Vets H9:46.749:34.53
1610:00.13Michael HoustonSBSENMMark PollardInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk10:00.138:56.32
1710:02.47Howard C Elliott V50M Cumbernauld9:50.249:41.68
1810:12.71Stephen AllenSBV50M Motherwell/Scottish Vets H10:12.719:10.94
1910:13.42Dylan Elliott U17M Cumbernauld10:08.019:57.99
2010:37.80Adam Cassidy U17M Cumbernauld10:14.4310:14.43
2110:41.27Lucas Cairns U15MRoss CairnsInverness10:00.89:21.57
2210:48.24Gary Mckendrick V50MMark PollardInverclyde9:58.299:54.55
3000m E (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:32.06Mhairi MacLennanPBSENWJohn LeesEdinburgh Uni Hare & Hounds9:17.069:17.06
29:34.03Naomi LangPBU20W Aberdeen/Edinburgh Uni9:34.039:34.03
39:37.21Ella McNivenSBU17WLynn WebbLiverpool H9:37.219:24.50
49:40.93Anna TaitSBU23WWilliam ParkerVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Caledonian U9:40.939:31.76
59:45.47Eloise WalkerPBU20WJohn LeesEdinburgh AC9:28.509:28.50
69:50.50Annabel Simpson U23WSteven DoigFife/Glasgow Uni9:30.969:30.96
79:54.32Cera GemmellSBU17WHenry MuchamoreTeam East Lothian9:54.329:52.90
89:59.07Anna MacFadyen U20WJohn LeesForres/Edinburgh Uni Hare & Hounds9:52.449:52.44
910:06.25Sarah Potter SENWMick WoodsVictoria Park City of Glasgow/Sheffield Uni9:43.089:43.08
1010:17.94Katy TanPBSENW Fife10:17.9410:17.94
1110:39.66runner Unknown SENW    
3000m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:48.95John SharpPBV40M Inverclyde9:48.959:48.95
29:51.34Anna HedleyPBU15W Fife9:51.349:51.34
39:51.59Hamish AndersonPBU17MNiall WalkerEast Kilbride9:51.599:40.61
49:59.23Craig MorrisPBU20MRon MorrisonFife9:59.239:59.23
510:00.44Angus WrightPBU15M Team East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington 10:00.4410:00.44
610:15.90Jason Kane SENMMark PollardInverclyde10:06.989:53.02
710:17.05Louis O'HarePBU17M Kirkintilloch/Cumbernauld10:17.0510:17.05
810:19.44Michelle SandisonSBV35WAnne-marie HughesSpringburn10:19.4410:10.73
910:28.26Hannah AndersonPBU17WNiall WalkerEast Kilbride10:28.2610:03.83
1010:29.17Ted GourleySBV55M Giffnock North10:29.1710:08.4
1110:32.22Mark King V45M Cambuslang10:32.0410:32.04
1210:34.88Denis Williams V55M Shettleston10:19.449:58.5
1310:37.43Rosie Davidson U17W Ayr Seaforth10:27.6210:27.62
1410:45.15Anya MacLean U15W Garscube10:16.3010:16.30
1510:46.13Constance Nankivell U20WJohn DaviesEast Sutherland10:24.6110:08.77
1610:51.99Grant Matheson V55M Falkirk/Scottish Vets H10:40.2310:40.23
1711:17.39Jessica MacLeod U20WDavid ArnottCorstorphine10:35.8710:15.43
3000m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
110:24.38Mark AlexanderSBV35MJim YoungKilmarnock10:24.3810:07.74
210:30.02Sean CaseyPBV50M Cumbernauld10:26.0810:22.79
310:35.32Hannah RydingPBU15W Giffnock North10:35.3210:35.32
410:37.11Fiona Matheson V55W Falkirk/Scottish Vets H10:18.879:56.39
510:51.49Heather AddisonSBU23WDerek HawkinsEast Kilbride/Glasgow Uni10:51.4910:32.95
611:02.87Isla Scott-PearceSBSENWKen HoggEdinburgh AC/Aberdeen Uni/Aberdeen10:56.4310:44.1
711:07.04Jennifer Martin SENW Campbeltown RC11:02.3210:50.58
811:09.37Claire Thompson V40W Victoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:59.4510:53.36
911:09.98Alexander ChisholmSBV60M Garscube11:09.9810:56.41
1011:16.78Susie McLaughlin U17W Cambuslang11:00.0511:00.05
1111:17.02Millie Nicholl U15W Cambuslang10:52.7810:52.78
1211:17.24Katherine MacLeodPBU15WDavid ArnottCorstorphine11:17.2411:17.24
1311:48.88Eva ChongPBU15W Giffnock North11:45.5411:45.54
1412:18.07Helen Chong U17WDudley WalkerGiffnock North10:34.6510:30.71
1513:24.71Lara CassidyPBU17W Giffnock North13:24.7113:24.71