Southern Counties Senior & U20 Championships External Results
Watford
20-21 Jun 09
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500 h1 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
13:55.8280Tom ComerfordPBU23MIan StewartMarshall Milton Keynes3:55.513:52.37
23:55.920Tom PaynSBSENMNick AndersonWinchester3:55.413:50.21
33:56.1472Joe Wade U23MGeoff WatkinAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni/Isle 3:53.423:45.32
43:56.250Mark Sanford SENM Basildon/Enfield & Haringey3:54.813:46.01
53:59.7743John Hutchins SENMMartin TarseyBasingstoke & Mid Hants/Oxford Uni3:58.053:54.55
63:59.9447Steven ConnorPBU23MMick WoodsAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni3:59.943:59.94
74:05.920Daniel Moses SENM Orion/Middlesex Uni/Enfield & Haringey4:01.624:01.62
84:13.080Jack Stroud U23M Orion4:10.384:01.03
94:25.295Martin BroderickSBSENM Basingstoke & Mid Hants4:25.294:08.73
1500 h2 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
13:58.430Alex Tovey U23MConrad MiltonWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni3:50.343:41.79
23:59.290Ian May U23M Windsor Slough Eton & Hounslow/Highgate3:54.93:54.58
33:59.450Ash Harrell U23MTim AshCity of Norwich/St. Mary's Uni/Enfield & Haringey3:56.163:49.82
43:59.7349Paul WhittakerPBU23M Southend3:57.773:52.91
54:05.900Adam StainsbySBU23M Worthing/Brighton & Hove/Brunel Uni London/Harrow4:00.813:58.67
64:08.380Tom Heslop U23M Chelmsford/Cambridge Uni4:00.713:55.00
74:08.700Russell Osborn SENM Team Southampton4:07.933:56.60
84:10.720Daniel Bradley SENMMark HookwayTonbridge4:02.203:58.9
94:15.100Andrew Mariani U23MDavid HoweWoodford Green Essex Ladies/Loughborough Students3:55.553:50.13
104:21.555Steven WhittakerSBSENM Southend4:21.554:10.0
1500 h3 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
13:56.560Paul Erwood SENMJames BennettMarshall Milton Keynes/Bournemouth Uni3:50.663:48.23
23:56.950Michael Wilsmore SENMGraeme RileyTamar/Royal Navy3:55.563:40.42
33:57.040Tom Wade U23MGeoff WatkinAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni/Isle 3:53.903:45.31
43:57.3763James Tydeman SENMSteve ReynoldsBasildon3:56.433:50.16
53:58.9550Mark Burchett U23M Worthing/Crawley3:57.893:54.23
64:01.2037Adam SearlePBSENMSteve PikeStevenage & North Herts4:01.14:00.44
74:02.8519Steve GallienneSBU23MMick WoodsBideford/St. Mary's Uni3:59.553:58.0
84:07.115Robin BrownPBU23MFrancis MarshNorth Down/Cambridge Uni Hare & Hounds/Achilles4:07.114:07.11
94:09.415James HoggPBU23MChris NewmanMedway & Maidstone/Kent Uni4:02.054:02.05
1500 h1 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
14:00.150Michael GoodwinSBU20M Bedford & County3:58.363:57.46
24:00.685Luke CaldwellPBU20MRobert RussellDorking & Mole Valley/Kingston & Poly3:56.143:42.14
34:00.810Alex Cornwell U20MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies3:50.953:43.34
44:01.1233Sam Deathe U20MJames BennettMarshall Milton Keynes3:56.663:54.13
54:01.8532Luke NicholasPBU20MSteve MannEaling Southall & Middx4:01.294:01.29
64:04.138Kurt WolfeSBU20M Tonbridge4:04.134:01.18
74:07.210Frank Kilama U20M Blackheath & Bromley4:05.884:03.65
84:07.505Callum SuttonPBU20M Havering4:06.464:06.46
94:14.730Matthew Salt U20MMike DunphyDacorum & Tring4:12.84:09.58
104:17.035Harry Lloyd-GardnerPBU20M Reigate Priory4:17.034:17.03
114:19.990James ShareSBU20M Poole Runners4:17.814:00.67
1500 h2 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
13:57.330Jonathan Hay U20M Aldershot, Farnham & District3:49.343:42.01
23:57.590Mickey ReedSBU20MMick WoodsAldershot, Farnham & District3:56.073:56.07
33:57.885Jake ShelleyPBU20MDavid ChalfenShaftesbury Barnet3:57.473:43.74
43:58.6053Josh Gorecki U20M Aldershot, Farnham & District3:58.183:50.07
54:00.880Matt Willmott U20M Marshall Milton Keynes3:56.563:55.65
64:05.135James McCarthyPBU20MJon BiggBrighton & Hove4:05.133:56.81
74:06.080Jamie Knapp U20MAllison BentonWinchester4:01.383:58.49
84:06.435William MycroftPBU20M Cambridge & Coleridge/Team Cambridgeshire4:06.433:59.88
94:06.835Grant BridgmanPBU20M St. Mary's Richmond4:06.834:06.83
104:13.900Alex BellewSBU20M Bedford & County/Hercules Wimbledon4:03.363:59.76
114:23.645George PillingPBU20M Aldershot, Farnham & District4:23.644:23.64
1500 h3 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
14:00.510Ronnie Sparke U20MRichard ThurstonWoodford Green Essex Ladies/Oaklands Col3:52.163:46.15
24:00.755Andrew CombsPBU20MMark HookwayTonbridge3:56.243:53.34
34:00.785Liam WhitePBU17MMaurice SharpHercules Wimbledon3:57.983:51.39
44:00.790Alex Bruce-Littlewood U20MSteven PhillipsBlackheath & Bromley/Portsmouth Uni/Hercules Wimbl3:57.443:44.07
54:00.9834Elliot Palmer U20MStephen BensonIpswich3:59.703:48.47
64:06.075Will NewnhamPBU20M Aldershot, Farnham & District4:06.074:06.07
74:06.610Rhys Glastonbury U20MGordon ManningWindsor Slough Eton & Hounslow/Oaklands Col/Radley4:00.23:45.65
84:06.735Frankie ConwayPBU20M Orion4:06.733:55.44
94:09.105Samuel WallbankPBU20M Bedford & County/Leeds City4:06.844:06.84
104:10.830Matt Rethy U20M Lewes4:09.74:09.7
1500 (20 Jun)
PosPerfUKCName AG CoachClubSBPB 
14:25.19134Rachael Ogden SENW Worthing4:19.114:11.89
24:31.11104Ceri Mitchell SENWTony FernTeam Southampton4:27.534:20.26
34:32.3198Jessica Sparke U23W Woodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni/Glouces4:27.144:15.50
44:35.9580Rebecca TaylorSBSENWNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow/St. Mary's Richmond4:35.954:33.00
54:37.2373Emily WicksSBSENWKeith DonkinAldershot, Farnham & District/Surrey Uni4:30.804:24.61
64:37.8170Flo PepperSBU23W Brighton Phoenix/Oxford Uni/Achilles4:36.864:35.24
74:38.2168Bryony Proctor U23W Blackheath & Bromley/St. Mary's Uni4:34.404:30.4
84:42.2648Katherine Humphreys SENW Exeter4:37.44:33.91
94:56.030Rachel Phillips SENW Reading AC4:54.04:44.07
105:02.200Hayley PeggSBU23W Chelmsford/Brentwood Running Club4:56.134:53.41
115:02.910Diana Chklar SENWBrian HopkinsWoodford Green Essex Ladies4:54.274:48.80