BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
3 Jun 19
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.95Chris ParrSBSENMLindsay DunnJarrow & Hebburn3:53.953:42.13
23:55.37Adrian Bailes SENMThomas MillmoreBirtley/Durham Uni3:50.843:50.84
33:59.35Matthew LinsleyPBSENM Gateshead/Northumberland Schs3:59.353:59.35
43:59.61Carl AveryPBSENMLindsay DunnMorpeth3:59.613:59.61
54:00.34Andrew MilliganPBU23M North Belfast/Durham Uni4:00.344:00.34
64:03.51Henry Johnson U17MLynn CooperHoughton Harriers3:57.913:57.91
74:04.23Dean NewtonSBSENMStephen ShawNew Marske4:04.234:02.53
84:10.88Stephen Addison U20MJohn O'HaraCorstorphine4:06.074:06.07
94:11.55Alistair Douglass SENM Morpeth4:03.144:03.14
104:11.94Kieran Reay SENMLaura WeightmanTyne Bridge/Leeds Beckett Uni3:58.783:58.78
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:01.46Finn BrodiePBSENMLindsay DunnTyne Bridge4:01.464:01.46
24:02.37Andy WilesSBSENMStephen ShawNew Marske4:02.373:43.47
34:02.67Sparrow MorleySBSENM Tyne Bridge/Newcastle Uni4:02.673:59.82
44:02.86Jake CreaseyPBU20M Middlesbrough (Mandale)4:02.864:02.86
54:03.73Ben PalmerPBU20MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)4:03.734:03.73
64:03.92Ross CharltonPBU20MMike BatemanMorpeth4:03.924:03.92
74:07.54Luke PickeringSBU20M Houghton Harriers4:04.854:04.85
84:08.93David Addison U17M Corstorphine4:08.114:08.11
94:09.71Adam PrattSBSENM Morpeth/Trafford4:09.714:04.8
104:10.56Daniel MellingPBU20MMike BatemanMorpeth4:10.564:10.56
114:10.69James MartinSBU20MAlan WearsHoughton Harriers4:10.694:10.4
124:20.89Cameron Thomas U20MBryan MackayDurham4:09.824:09.82
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:07.46Samuel GibsonPBU17MLynn CooperHoughton Harriers4:07.464:07.46
24:07.83George LowrySBSENMLindsay DunnMorpeth/Loughborough Students4:07.834:06.1
34:11.08Adam RussellPBU17MBernadette CaygillDarlington H4:11.084:11.08
44:11.70Dominic ShipmanPBU20M New Marske4:11.704:11.70
54:12.74James CripwellPBU23MJohn StephensonGateshead4:12.744:12.74
64:13.08Joshua Blevins U15MLee MorganNorth Shields Poly4:11.374:11.37
74:15.72David Race U17MJohn StephensonGateshead4:14.324:14.32
84:17.15Aidan Pinkney U20MPeter VenusTynedale4:16.214:16.21
94:18.43Charlie DaleyPBU17MPeter VenusTynedale4:18.434:18.43
104:23.49Cameron Grey U20MPeter VenusTynedale4:15.964:15.96
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:15.24Max CreaseyPBU17M Middlesbrough (Mandale)4:15.244:15.24
24:18.93Dylan Gooding U17M Morpeth4:18.704:18.70
34:19.91Jonny Evans SENMLynn CooperJarrow & Hebburn/Northumbria Uni4:19.524:19.52
44:23.69Tom RutherfordPBU20MBryan MackayDurham4:23.694:23.69
54:24.76Danielle HodgkinsonSBSENWPaddy DinsmoreWallsend/Army4:24.764:19.34
64:25.13Rohan TeasdalePBU15M Billingham4:25.134:25.13
74:25.98Jack Brown U23M Jarrow & Hebburn4:22.894:22.89
84:29.74Paul LoweSBV50M North York Moors4:29.743:51.1
94:30.50Oliver Douglass U15MLee MorganNorth Shields Poly4:30.144:30.14
104:32.79Rob Everson SENM Durham4:26.884:22.70
114:36.75India Pentland U20WDavid LowesDarlington H4:26.944:26.94
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:30.32Christopher CoulsonPBU17MLynn CooperHoughton Harriers4:30.324:30.32
24:31.73Ines CurranPBU17WJanice LawtonGateshead4:31.734:31.73
34:34.92Will CollinsonPBU15M Blaydon4:34.924:34.92
44:34.97Bailey SpencePBU17M Middlesbrough (Mandale)4:34.974:34.97
54:35.43Adam MiddletonSBU20MLynn CooperHoughton Harriers4:35.434:29.2
64:36.23Ryan Robert EdenPBU17MLee MorganNorth Shields Poly4:36.234:36.23
74:37.32Samuel TerryPBU15M Durham4:37.324:37.32
84:37.46Rory GrahamPBSENMLynn CooperHoughton Harriers4:37.464:37.46
94:37.94Dylan DaviesPBU17MMike BatemanMorpeth4:37.944:37.94
104:38.87Dillon Thomas Revell U15M Sunderland4:33.214:33.21
114:41.01Ryan DaviesPBU15M Morpeth4:41.014:41.01
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:43.05Emily ChongPBU17WDavid LowesChester-le-Street4:43.054:43.05
24:43.83Lucy ScothernPBU15WDavid LowesChester-le-Street4:43.834:43.83
34:44.57Emily StrathdeeSBSENWDavid LowesEdinburgh AC/Durham Uni4:44.574:42.0
44:48.03Brigid DennehyPBSENW Gateshead/Ireland4:48.034:48.03
54:50.00Chloe Wellings U20WJohn StephensonGateshead4:44.944:44.94
64:53.09Holly Peck U17WMike BatemanMorpeth4:45.954:45.95
74:53.96Steven JohnsonSBV45M Houghton Harriers4:53.964:46.11
84:54.25Nicole PhillipsSBU17WLynn CooperHoughton Harriers4:54.254:49.74
94:55.65Steph LawrieSBSENW Victoria Park City of Glasgow/Vale of Aylesbury/Ed4:55.654:47.65
104:57.89Katie Francis U15W Birtley4:51.954:51.95
1500m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:59.35Rachelle FalloonPBSENWChristopher WaughMorpeth/Cambridge Uni4:59.354:59.35
25:00.37Poppie AddisonPBU15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)5:00.375:00.37
35:00.43Holly Waugh U15WLee MorganNorth Shields Poly4:52.914:52.91
45:01.66Katie LowePBU15WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)5:01.665:01.66
55:03.59Eden CreaseyPBU13W Middlesbrough (Mandale)5:03.595:03.59
65:05.96Willow MorrisPBU15WLee MorganNorth Shields Poly5:05.965:05.96
75:06.47Isabel Herbert U15W Middlesbrough (Mandale)5:03.95:03.9
85:09.07Freya Clarkson U15W Chester-le-Street5:07.995:07.99
95:14.88Emma McNeill U15WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)5:06.695:03.50
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:09.46Joseph McGinleyPBU13M Houghton Harriers5:09.465:09.46
25:10.19Katie Joslyn U15WLee MorganNorth Shields Poly/Northumberland Schs5:07.355:07.35
35:17.88Gemma Harcombe-MooreSBSENWStephen ShawHartlepool/Tamworth5:17.885:07.2
45:22.38Caitlin Flanagan U15WLee MorganNorth Shields Poly5:19.495:19.49
55:28.03Michelle ThompsonPBV35WChristopher WaughNorth Shields Poly5:28.035:28.03
65:30.24Gracie Davies U15WLee MorganNorth Shields Poly5:19.765:14.4
75:30.81Thomas Pigford U13MLynn CooperHoughton Harriers5:21.055:21.05
85:34.99Tayla MurdyPBSENW Morpeth5:34.995:34.99