BMC Regional Races External Results
Leeds
1 Jul 19
800 Mile 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:51.28Alex Botterill U20MAndrew HendersonCity of York/Leeds Beckett Uni/Blackheath & Bromle1:48.461:47.95
21:52.32Henry Johnson U17MLynn CooperHoughton Harriers1:52.191:52.19
31:54.22Shaun Gee U20MNorman PooleSale Harriers Manchester1:52.91:52.9
41:54.56Rocco Zaman-Browne U20MCarl John SummersManchester H1:51.661:51.66
51:54.73Harry BaxterSBSENMMark BaddeleyLincoln Wellington/Coventry Uni1:53.751:52.69
61:55.47James Habergham U23MAndrew HendersonBlackheath & Bromley/Leeds Beckett Uni1:54.621:51.58
71:56.61Scott Armstrong U23M Durham/Durham Uni1:54.051:54.05
81:56.92Daniel Franks SENMJack HoweyWakefield1:54.451:54.45
91:58.84Fintan StewartSBU23MAndrew HendersonCity of Derry1:58.841:52.02
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.65Daniel PaynePBU17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)1:54.651:54.65
21:55.52Matthew MerrickPBU23MMick WoodsAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni1:55.521:55.52
31:58.49Harry HudsonPBU17MAndrew RailtonKingston upon Hull1:58.491:58.49
41:58.77Luca ParkerSBU20MIan WilcockCity of York1:58.771:58.55
51:59.03Jordan Middlemist SENM Wallsend1:58.391:58.39
61:59.61Robert Smyk U20MIan GrimeSalford H1:58.851:58.85
72:01.09Christopher Thornley SENMSimon GoodwinBedford & County1:58.421:51.70
800m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.86Sam CullenSBU23M Scarborough/Sheffield Hallam Uni1:58.861:58.76
22:00.83Sam Akerman U17M Leeds City1:59.451:59.45
32:01.13Joshua DickinsonPBU20MAndrew HendersonLeeds City2:01.132:01.13
42:01.65Dean Newton SENMStephen ShawNew Marske1:59.211:59.0
52:02.05Matthew HillSBU20M Wakefield2:02.052:01.48
62:02.88Archie Lawson U20MIan WilcockCity of York1:59.11:59.1
72:03.61Tom Rutherford U20MBryan MackayDurham2:00.732:00.73
82:04.18Harry MackenziePBU20M Grimsby2:04.182:04.18
92:04.51William RandallSBU17MJames WardmanRothwell2:04.512:02.30
800m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.46James Wardman V35MKen HarkerRothwell2:01.761:55.2
22:05.52Caleb Stephenson U17MJoanna Louise EvansCleethorpes2:03.872:03.87
32:05.90Sebastian Segger-StaveleyPBU17M Settle2:05.902:05.90
42:06.32Keely Hodgkinson U20WMargaret GalvinLeigh2:04.602:04.26
52:06.81Andrew CartwrightSBV40M Wakefield/Northern Masters2:06.812:02.12
62:06.89Thomas Manton U15MMichael DoyleStockport2:05.702:05.70
72:07.13Charlie Daley U17MPeter VenusTynedale2:02.912:02.91
82:07.80Thomas CooperPBU17M Leeds City2:07.802:07.80
92:08.97Alex Jago SENMJohn ClementsArena 80/Brighton & Hove2:02.482:02.48
800m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.66Callum Gaunt U17M Wakefield2:07.492:07.49
22:12.17Jennifer Walsh SENWPhilip TownsendLeeds City/Durham Uni/Kirklees2:11.42:04.07
32:14.65Bailey Spence U17M Middlesbrough (Mandale)2:11.92:11.9
42:20.21Bethan Morley U20WAndrew HendersonIlkley2:08.282:08.28
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:10.44Jath LeePBU17M Keighley & Craven2:10.442:10.44
22:11.23Daniel KesetePBU20M Wakefield2:11.232:11.23
32:11.44Donnabhan RuddenPBU15M Keighley & Craven2:10.792:10.79
42:11.94Ian GrimeSBV45MGeorge GandySalford H2:11.941:49.10
52:13.63Rachael Scott SENWTrevor PainterWigan & District/Central Lancashire Uni2:12.482:10.14
62:15.19Philippa Stone U23WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)/Durham Uni2:13.62:11.47
72:15.92Ines Curran U17WJanice LawtonGateshead2:12.62:12.59
82:16.68Sam Langley U17MChristopher Neil MitchellWakefield2:16.212:16.21
92:19.80Lucy Scothern U15WDavid LowesChester-le-Street2:13.92:13.9
800m G (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.02Sinead Bent SENWDuncan MasonSalford H/Trafford2:14.142:10.53
22:17.35Jodie Martin U17WBob SchofieldKingston upon Hull2:13.152:13.15
32:18.07Ruby Sykes SENWAlwyn DewhirstHolmfirth2:16.22:16.2
42:18.38Sebastienna Bairstow U15WScott BairstowKeighley & Craven2:17.612:17.61
52:19.14Rachel FriendPBSENWPhilip TownsendLeeds City2:19.142:19.14
62:22.88Isabel Castelow U20WBrian BurginHalifax2:15.722:15.64
800m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.64Emily PlimmerPBU17W Wakefield2:20.642:20.64
22:21.42Abbey BrookeSBU20W Wakefield2:21.422:18.43
32:23.35Ebony Blackwell U15W Copeland2:21.852:21.85
42:23.52Ben ShackletonPBU13MChristopher Neil MitchellWakefield2:23.522:23.52
52:23.98Joanna Bingham U17WJames WardmanRothwell2:20.852:20.85
62:26.60Jessica Cappleman SENW Kingston upon Hull2:20.02:20.0
72:28.97Suzanne Brooke U17W Wakefield2:22.62:22.6
82:29.10Paige Watson U15W Wakefield2:24.092:24.09
92:29.91Erin Grime U17WIan GrimeSalford H/Trafford2:20.432:20.43
800m I (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:22.49Amicia LeePBSENWPhilip TownsendLeeds City/Leeds Uni2:22.492:22.49
22:24.08Tui BrooksPBU15W Keighley & Craven2:24.082:24.08
32:26.15Sophie Hall U17W Wakefield2:23.892:23.89
42:26.79Poppy AndersonPBU17W Ilkley2:26.792:26.79
52:27.22Sarah BournePBU15W Derby2:27.222:27.22
62:32.33Sophie Leigh Mcilroy U17W Skyrac2:26.02:26.0
72:40.33Jessica Watson U13W Wakefield2:35.672:35.67
 
Mile A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:12.76Rory LeonardPBU20M Morpeth4:12.764:12.76
24:14.17Alexander Birkett U23MHelen ClitheroeKendal4:08.994:08.99
34:16.33Colin O'MaraPBSENM United States4:16.334:16.33
44:19.89John AshcroftSBSENMAndrew HendersonLeeds City/Leeds Uni/Liverpool H4:19.894:05.98
54:23.56Mark BostockPBU23MAndrew HendersonWakefield/Leeds Beckett Uni4:23.564:23.56
64:28.35Philip WinklerPBSENMMike BatemanMorpeth/Leeds Beckett Uni4:28.354:28.35
74:46.42Josh RowePBSENMMike BaxterLeeds City/Leeds Beckett Uni4:46.424:46.42
Mile B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.77Cameron AllanPBU23MMick WoodsHoughton Harriers/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnha4:19.774:19.77
24:29.19Robbie BrownPBU23MIan WilcockCity of York/Oxford Uni4:29.194:29.19
34:40.56Paul CoonPBV35M Netherhall/Northern Masters4:40.564:40.56
44:41.60Danielle HodgkinsonPBSENWPaddy DinsmoreWallsend/Army4:41.604:41.60
54:42.64Joseph BoothPBSENM Derby/Sheffield Uni4:42.644:42.64
64:45.05Joseph ClancyPBU20MAndrew HendersonLeeds City4:45.054:45.05
74:53.50George PhillipsPBU23M City of York/York Uni4:53.504:53.50
84:53.61Lucy CrookesPBSENWPhilip TownsendLeeds City4:53.614:53.61
94:57.24Georgia MalirPBSENWAndrew HendersonLeeds City/Leeds Uni4:57.244:57.24
105:09.11Lucy-Erin HunterPBU20WDavid LowesDarlington H5:09.115:09.11
115:09.44Ben HillPBU15M Skyrac5:09.445:09.44
125:11.67Steffi Luker-EdwardsPBU23W Amber Valley & Erewash/Leeds Uni5:11.675:11.67
135:15.41David KiddPBV35M Pontefract5:15.415:15.41
145:32.53Charlotte RawstronPBU15WHugh Anthony PearsonSkyrac5:32.535:32.53