BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
1 Jun 19
800 1500 3000 1500SC 2000SC 1500SCW 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Page: 1 2
1500m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:50.84Harry Legg U17MJames BennettMK Distance Project4:49.104:48.46
24:51.31Callum du Preez U15M Cookham4:41.214:41.21
34:52.23Cara Terry U15W Cookham4:38.944:38.94
44:53.90Katie Youp U15W Southampton4:44.94:44.9
54:55.97Sarah Bourne U15W Derby4:53.204:53.20
65:00.09Joanne Miranda U17WJeremy SothcottShaftesbury Barnet4:46.44:46.4
75:00.32Abbie Henderson U15WSteve PerkinChiltern4:51.84:51.8
85:06.17Natalie Simmons U15W Bedford & County4:59.54:54.8
95:06.46Lucas Rogers U15MShane SmithKettering4:50.74:50.7
105:07.16Ted Barnicoat U15M Windsor Slough Eton & Hounslow5:00.065:00.06
115:10.26Rachel Clutterbuck U15WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:50.574:50.57
125:22.52Olivia East U15WClaire EastCity of Portsmouth4:48.914:48.91
1500m K (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:49.19Jack HedderlyPBU15MDave RaganBasingstoke & Mid Hants4:49.194:49.19
24:50.57Isabelle MartinPBU13WBernard WilkinsAbingdon4:50.574:50.57
34:50.68Max WinfieldSBU15MGeorge HarrisonShaftesbury Barnet4:50.684:49.55
44:52.82Freya MurdochPBU13WMike NixonStockport4:52.824:52.82
54:57.37Dylan WhitePBU13MShane SmithKettering4:55.264:55.26
64:58.74Leon DoranPBU13MNick HughesChiltern4:55.804:55.80
75:00.15Alicia Bushell U17WSteve PerkinChiltern4:59.654:59.65
85:00.57Ciara MuzioPBU17W Brighton & Hove5:00.575:00.57
95:01.10Iwan Thomas U13MNeil ThomasCarmarthen4:57.04:57.0
105:01.28Emmie Savory U20WTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow4:57.374:57.37
115:01.93Samuel Luke OldroydPBU13MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:54.374:54.37
125:02.65Freya Willcox U15WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:58.324:58.32
135:12.66Ellis DaviesPBU13M Carmarthen5:12.665:12.66
145:15.94Imogen TannerSBU17WPhill MorrisIndependent Intelligent Fitness5:10.305:07.81
155:25.44Madison Foxcroft U17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow5:11.735:01.52
1500m L (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.41Nicholas HammettPBU13M MK Distance Project4:57.414:57.41
25:02.15Zavier ZinmanPBU13MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow5:02.155:02.15
35:02.74Emily MuzioPBU17W Brighton & Hove5:02.745:02.74
45:03.27Hortense SeedPBU15WHarry CzapskiVale of Aylesbury5:03.275:03.27
55:03.72Harry CharlesPBU13M Cookham5:00.915:00.91
65:04.08Sophie JacobsPBU13W MK Distance Project5:04.085:04.08
75:05.67Grace MansonPBU15W Mansfield5:05.675:05.67
85:05.72William DartPBU13M Cookham5:05.725:05.72
95:05.77Jack Everson-Plant U15M Cookham4:58.674:58.67
105:08.04Ellen CooperPBU17WMichael TaylorWycombe5:08.045:08.04
115:09.68Ellie RainbowSBU17W Nene Valley5:09.685:07.8
125:10.46Madeleine Pearce U13WSharon EdghillMarshall Milton Keynes5:09.475:09.47
135:10.54Evey Powell U13WBernard WilkinsAbingdon5:10.225:10.22
145:12.82Mai DaviesPBU15WJohn GriffithsSwansea5:12.825:12.82
155:13.46Emma RichardsSBU20WRobert GriffithsSaffron AC5:13.465:03.07
165:15.64Charlotte GilbodySBU17WNick HughesWolverhampton & Bilston5:15.645:03.2
175:17.90Isabelle Law U15WDave RaganBasingstoke & Mid Hants5:03.925:03.92
1500m M (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:10.42Marea LoganPBU13WNick HughesChiltern5:10.425:10.42
25:10.71Callum BleazardPBU15M Cookham5:02.425:02.42
35:13.88Jack RatcliffeSBU15MJames BennettMK Distance Project5:13.885:13.22
45:14.39Jacqueline HellerPBU13W Cookham5:05.45:05.4
55:14.53Jemima RidleyPBU15W Cookham5:14.535:14.53
65:21.59Stanley SmithPBU13M MK Distance Project5:21.595:21.59
75:22.70Florence EastPBU13WClaire EastCity of Portsmouth5:22.705:22.70
85:25.64Noah O'neillPBU13M Basingstoke & Mid Hants5:25.645:25.64
95:31.05Jake BlythePBU15M Charnwood5:29.115:29.11
105:35.62Ella GlassPBU13WBarry HearnMarshall Milton Keynes5:35.625:35.62
115:37.69Kitty BrydonPBU13WClaire EastCity of Portsmouth5:37.695:37.69
125:48.52Nicole WhittleSBU17WBarry HearnMarshall Milton Keynes5:48.525:41.39
136:02.21Jodie BrogdenSBU17WSharon EdghillMarshall Milton Keynes6:02.215:19.61
 
3000m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:27.27Cameron MacraePBU20MPeter MullervyInvicta East Kent8:23.808:23.80
28:29.28Will BarnicoatPBU17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow8:26.898:26.89
38:34.37Kieren Coleman SmithPBU20MAlison WyethCharnwood8:34.378:34.37
48:37.96Nicolas HarhalakisPBU20MMark VileCambridge & Coleridge8:30.68:30.6
58:39.94Max DavisPBU20MSteve WilliamsAvon Valley8:25.758:25.75
68:51.19Archie Lowe U17MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)8:39.808:39.80
78:54.02Jackson Mountford U20MDarryn McAteeNewport8:33.478:33.47
88:55.65Dylan SpencerSBU17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow8:55.658:50.53
99:00.57Larry RyanSBU20M Cardiff8:50.928:49.27
109:02.46Elliot Lawrence U20MKevin TobinSwansea8:49.958:49.95
119:06.64Ben Winfield U20MGeorge HarrisonShaftesbury Barnet/Hertfordshire Schs8:42.878:42.87
129:08.25Oliver Newman U20MMark VileCambridge & Coleridge8:33.438:33.43
139:18.01Jenson Connell U17MRichard MasseyMansfield8:57.058:57.05
149:52.89David Lewis U20MKeith WhitelamHallamshire9:03.219:03.21
3000m B (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
18:48.87Samuel RobertsPBU20MJohn WoodSheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs8:47.678:47.67
28:52.56Matthew Dicks U20MBarry HearnMarshall Milton Keynes8:46.518:46.51
38:58.87Miles ClishamPBU20MDavid DixCoventry8:58.878:58.87
49:08.73Alexander Parsons U17MKevin BruntTeam Bath8:49.958:49.95
59:17.60William Newcombe U17MMark VileCambridge & Coleridge9:15.629:15.62
69:27.52Dylan George U20MRichard MasseyMansfield8:56.218:56.21
79:30.56Matty Smith U17MRonald ShannonHorsham Blue Star9:07.879:07.87
89:44.32Sam Hodgson U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow9:13.389:13.38
99:58.33Ben ReynoldsSBU17MPatrick McgrathCookham9:58.339:57.22
109:59.48Adam Ireland U17MStevan DokicHillingdon9:58.259:29.44
1110:01.44Galen Butler U20MSharon EdghillMarshall Milton Keynes9:40.639:40.63
1210:14.07Emily Shaw U17W Wimborne10:04.7910:04.79
1310:23.31Ben Rowe U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow9:40.549:40.54
3000m C (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
19:59.43Freya StapletonPBU17WJeremy SothcottShaftesbury Barnet9:59.439:59.43
210:02.35Grace BurrellPBU20W Basildon10:02.3510:02.35
310:05.11Alexandra MillardPBU20WPeter MullervyInvicta East Kent10:05.1110:05.11
410:19.42Caitlin AppsPBU20WBrian O'HareExeter10:06.7110:06.71
510:20.92Maayan RadusSBU17WDavid LowesShaftesbury Barnet10:20.9210:20.41
610:20.94Molly Jones U20WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow10:20.2810:11.60
710:31.10Imogen AmosPBU20W Invicta East Kent10:31.1010:31.10
810:32.28Jasmine CooperSBU20W Derby10:28.499:53.97
910:38.51Laura Trask U20W Hallamshire10:34.4910:26.08
1010:45.87Katie Clutterbuck U17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow10:29.2810:29.28
1110:50.43Isabelle Wilkins U17WDerek DarnellHuntingdonshire10:29.0710:23.17
1210:50.72Holly Freegard U17W Basildon10:16.5110:16.51
1310:53.73Emily Johnston U17W Vale of Aylesbury10:40.7110:40.71
1411:10.70Anna Cuthbert U17WHarry CzapskiVale of Aylesbury10:21.3410:21.34
1512:16.07April Barnes U17WBarry HearnMarshall Milton Keynes11:23.911:23.9
 
1500m Chase A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:27.01Chris BainPBU17MAlan RoweGuernsey4:27.014:27.01
24:30.80Dafydd JonesPBU17MCarol JonesCarmarthen4:30.804:30.80
34:33.79Max NicollePBU17MNick TaylorVale of Aylesbury4:33.794:33.79
44:36.32James WardlePBU17MGraham MoffattRushcliffe4:36.324:36.32
54:39.09Luke HynesPBU17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:39.094:39.09
64:40.72Jamie DayPBU17M Charnwood4:40.724:40.72
74:41.41Alexander BaileyPBU17M Trafford4:40.414:40.41
84:48.02Johnny Livingstone U17M Exeter4:36.164:36.16
95:21.17Joshua Patteson U17MShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow4:45.984:45.98
1500m Chase B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:40.45Freddie Truman-WilliamsPBU17MMike DunphyDacorum & Tring/Harrow4:40.454:40.45
24:44.95Tom JacksonPBU17MRobert MosesTelford AC4:41.834:41.83
34:48.96Thomas BridgerPBU17MMark VileCambridge & Coleridge/Stevenage & North Herts4:48.964:48.96
44:50.80Ross HurstPBU17MAndrew KennardWalton4:49.94:49.9
54:51.03Finlay WardPBU17M Rugby & Northampton4:51.034:51.03
64:54.98Patrick MochanPBU17MKevin ButtleSwindon4:39.364:39.36
74:56.30Jake HopePBU17M Rugby & Northampton/Buckinghamshire Schs4:56.304:56.30
85:25.09Liam Stone U17MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow4:58.854:58.85
 
2000m Chase A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:54.55Conall McGinnessPBU20MMark VileCambridge & Coleridge5:54.555:54.55
25:55.47Elliot MoranPBU20MBrian O'HareExeter5:55.475:55.47
36:17.89Benjamin Wills U20M Bracknell AC6:09.726:09.72
46:22.94Ben Lewis U20MMark PauleyPoole AC6:12.276:12.27
56:23.65Bill Chesters U20MRobert HughesCannock & Stafford6:20.66:20.6
66:25.96Benjamin Gardiner U20MDavid ListonBlackheath & Bromley6:15.486:15.48
76:26.22Ben HopePBU20MMichael LewisRugby & Northampton6:26.226:26.22
86:31.98Marcus Shantry U20MTrevor RaggettWindsor Slough Eton & Hounslow6:17.216:17.21
96:45.06Finlay Gibbs U20MBarry HearnMarshall Milton Keynes6:39.66:39.6
 
1500m Chase A (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:03.39Martha CollingsPBU17W Woking5:03.395:03.39
25:09.77Olivia McDonaldPBU20WSue GoodeGuildford & Godalming/Sussex Schs5:08.195:08.19
35:11.63Rebecca PooleSBU20WIan ByettBasingstoke & Mid Hants5:11.635:10.74
45:12.20Amber ScottSBU20WRichard MasseyMansfield5:10.765:09.60
55:16.83Maisy Rose U17WJason MarchantDartford H5:07.765:07.76
65:26.74Aoibheann Pearce U20WPhilip PearceOrion5:14.545:14.54
75:30.56Imogen King U17WBarry HearnMarshall Milton Keynes5:19.165:16.48
85:31.79Katie Balme U20WJames McDonaldHerne Hill5:11.905:11.90
1500m Chase B (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:16.20Lily NewtonPBU20WJames McDonaldHerne Hill/Cambridge H5:16.205:16.20
25:21.91Emily Hathaway U17WJeremy SothcottShaftesbury Barnet5:14.485:14.48
35:23.39Mia GroomSBU20W Shaftesbury Barnet5:22.665:18.11
45:26.77Ellie Osmond U17WAndy FrankishBlackheath & Bromley5:21.825:21.82
55:28.42Rosie Timlock U17WJohn SkevingtonWreake & Soar Valley5:27.745:27.74
65:40.89Holly Wilkinson U17WVince StampCity of Portsmouth5:40.15:40.1
75:48.32Holly Landon U17WShireen HigginsWindsor Slough Eton & Hounslow5:33.915:33.91
86:00.79Ayla TonkinPBU17WBryan ClintonSwindon5:45.965:45.96
96:02.54Holly JamiesonSBU20WJames BennettMK Distance Project6:02.545:34.84
106:17.07Charlotte Cooke U20WJames BennettMK Distance Project6:13.906:03.9
Page: 1 2