SSAA Scottish Secondary Schools Championships External Results
Grangemouth
7-8 Jun 19

To see full results click here
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 U20M (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:57.08Kane Elliott U20M1William SharpFalkirk1:52.081:52.08
21:57.94Ross WhitelawSBU20M1Norrie HayVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport1:57.941:54.94
31:58.56Euan Hood U20M2 Lasswade1:56.601:56.60
41:59.02Luke Davidson U20M1Ross CairnsInverness1:57.561:57.56
52:01.70Lorn WebsterSBU20M2 Garscube2:01.701:56.11
62:03.06Joe Donnelly U20M1 Team East Lothian2:01.822:01.82
72:09.81Thomas Ross U20M1David ArnottCorstorphine1:59.971:59.97
800 U20M h1 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:59.24Kane Elliott U20M1William SharpFalkirk1:52.081:52.08
22:01.41Luke Davidson U20M1Ross CairnsInverness1:57.561:57.56
32:02.59Harry Hall U20M1 Aberdeen2:00.811:58.04
42:03.01Thomas Ross U20M1David ArnottCorstorphine1:59.971:59.97
52:05.34Joe Donnelly U20M1 Team East Lothian2:01.822:01.82
62:08.43Eoghan O'DonnellPBU20M1Dudley WalkerGiffnock North2:08.432:08.43
72:10.86Fraser ClyneSBU20M1 Teviotdale2:10.862:09.18
800 U20M h2 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:04.12Lorn Webster U20M2 Garscube2:01.701:56.11
22:05.09Euan Hood U20M2 Lasswade1:56.601:56.60
32:05.21Ross Whitelaw U20M1Norrie HayVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport1:57.941:54.94
42:05.85Cameron Mckenzie U20M1 Kilbarchan2:03.802:03.80
52:06.74Michael Watt U20M1 Aberdeen2:06.702:06.63
62:11.27Stephen Addison U20M2John O'HaraCorstorphine2:06.412:03.23
800 U17M (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:59.04Ben SandilandsPBU17M2Steven DoigFife1:55.701:55.70
21:59.67Alastair MarshallPBU17M2 Livingston1:59.361:59.36
32:00.09Fabian Despinoy U17M2Sandy CameronEdinburgh AC1:56.921:56.92
42:02.96Andrew McGillPBU17M1 Livingston1:58.801:58.80
52:03.69Jacob Luc U17M1 Giffnock North2:00.712:00.71
62:03.87Murray Fotheringham U17M2 Giffnock North1:59.231:59.23
72:04.02Fraser MorrisPBU17M2 Livingston1:58.261:58.26
82:05.61Harris Paterson U17M1 Giffnock North2:02.512:02.51
800 U17M h1 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:03.56Murray Fotheringham U17M2 Giffnock North1:59.231:59.23
22:03.66Harris PatersonPBU17M1 Giffnock North2:02.512:02.51
32:03.95Lewis Watt U17M1 Aberdeen2:00.832:00.83
42:04.31Gregor CampbellPBU17M1 Shettleston2:04.312:04.31
52:05.99Callan HogarthSBU17M2Jerome VareilleFalkirk2:05.992:05.96
62:06.42Lewis Hainey U17M1Norrie HayInverclyde2:01.682:01.68
72:09.30Leo DicksonPBU17M1 Edinburgh AC2:09.302:09.30
82:09.72Peter Scott U17M2Steven DoigFife2:03.322:03.32
92:16.06James McmanusPBU17M1 Airdrie Harriers2:16.062:16.06
800 U17M h2 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
11:59.36Alastair MarshallPBU17M2 Livingston1:59.361:59.36
21:59.96Fabian Despinoy U17M2Sandy CameronEdinburgh AC1:56.921:56.92
32:00.28Andrew McGillPBU17M1 Livingston1:58.801:58.80
42:03.04Jacob Luc U17M1 Giffnock North2:00.712:00.71
52:05.04Ross O'Brien U17M1Dudley WalkerGiffnock North2:03.282:03.28
62:05.31Euan Wond U17M2 Falkirk2:02.962:02.96
72:09.99David Addison U17M2David ArnottCorstorphine2:01.782:01.78
82:10.59Sholto Kinghorn U17M1 Victoria Park City of Glasgow2:06.642:06.64
92:13.49Cameron ThoresSBU17M2John O'HaraCorstorphine2:10.422:10.42
102:13.70Finlay BallochPBU17M1 Edinburgh AC2:13.702:13.70
800 U17M h3 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:04.16Fraser MorrisPBU17M2 Livingston1:58.261:58.26
22:04.22Ben Sandilands U17M2Steven DoigFife1:55.701:55.70
32:04.53Laurence Petty U17M1Nigel ReynoldsDundee Hawkhill2:00.352:00.35
42:04.77Shaun MacDonald U17M1Joyce HoggAberdeen2:04.032:04.03
52:05.07Danny McPakePBU17M2 Ross County2:00.342:00.34
62:10.26Kyle Sutherland U17M2Thomas MathiesonRoss County2:06.252:06.25
72:14.58Robbie WoodsPBU17M1 Cambuslang2:14.582:14.58
82:17.30Matthew MacleodPBU17M2 Stornoway2:17.302:17.30
92:24.25Matthew Stewart U17M1 Cumbernauld/Glasgow Sch of Sport2:18.282:18.28
-DNFAlasdair McMonagle U17M2 Cumbernauld2:01.192:01.19
800 U14M (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:09.23Connor BellPBU15M  Central2:07.62:07.6
22:09.84Harris MorrisonPBU15M  Greenock Glenpark2:09.842:09.84
32:12.40Dean HillPBU15M  Larkhall2:12.402:12.40
42:13.45Euan WilsonPBU15M John DawsonFalkirk2:13.452:13.45
52:14.09Ruairidh BurnsPBU15M  Central2:14.092:14.09
62:14.22Caleb McleodPBU15M  Pitreavie/Falkirk2:13.512:13.51
72:15.83Johnny Burns U15M John MacKayShettleston2:15.152:15.15
82:15.97Calum ChartersPBU15M Kenny ClementsEast Kilbride2:15.972:15.97
800 U20W (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:10.87Sarah Calvert U20W2 Livingston2:05.682:05.68
22:15.50Charlotte Clare U20W1 Lasswade2:10.252:10.25
32:18.90Eilidh Gibson U20W1Arthur SmithKilbarchan2:16.512:16.51
42:21.86Katie CraigPBU20W1 Livingston2:19.092:19.09
52:22.44Cera GemmellPBU20W1Henry MuchamoreTeam East Lothian2:22.162:22.16
62:26.04Orla Lang U20W1William GlasgowGiffnock North2:19.502:18.95
72:27.75Ishbel Strathdee U20W2 Edinburgh AC2:22.902:19.50
82:49.00Rachel WardropeSBU20W1 Cambuslang2:49.002:34.28
800 U17W (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:06.33Isla CalvertPBU17W2 Livingston2:05.092:05.09
22:12.67Sarah CouttsSBU17W2 Pitreavie2:09.122:09.12
32:18.76Anna DalglishSBU17W1 Fife2:18.072:17.65
42:19.47Hannah LittlePBU17W2 Edinburgh AC2:19.472:19.47
52:19.53Louise Hastie U17W1Arthur SmithKilbarchan2:16.942:16.94
62:24.99Aurelia Tiffoney U17W1 Kilbarchan2:20.752:20.75
72:30.18Daisy Cumming U17W2 Dunfermline Track & Field2:17.082:15.59
800 U17W h1 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:22.23Isla Calvert U17W2 Livingston2:05.092:05.09
22:22.29Anna Dalglish U17W1 Fife2:18.072:17.65
32:22.94Hannah Little U17W2 Edinburgh AC2:19.472:19.47
42:25.88Meredith Reid U17W1Norrie HayNorth Ayrshire/Glasgow Sch of Sport2:23.592:23.59
52:26.63Jenny Scott U17W1 Helensburgh2:25.482:24.87
62:33.23Aimee Anderson U17W2Norrie HayAirdrie Harriers/Glasgow Sch of Sport2:24.672:24.67
72:45.66Abbie Tosh U17W2 Greenock Glenpark2:45.182:45.18
800 U17W h2 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:19.42Louise Hastie U17W1Arthur SmithKilbarchan2:16.942:16.94
22:19.82Sarah Coutts U17W2 Pitreavie2:09.122:09.12
32:21.90Francesca DavidsonSBU17W2 Giffnock North2:21.902:17.46
42:23.67Aimee SmithSBU17W2 Shetland2:19.152:19.15
52:29.59Nicola FarmerPBU17W1Alan HillSpringburn2:29.592:29.59
62:30.19Abi Hammerman U17W1 Inverclyde2:25.472:25.47
72:30.19Kirsty ArnaudSBU17W1 Inverness2:30.192:23.78
82:35.18Holly McAnenySBU17W1 East Kilbride2:35.182:33.84
800 U17W h3 (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:21.50Aurelia Tiffoney U17W1 Kilbarchan2:20.752:20.75
22:24.76Daisy Cumming U17W2 Dunfermline Track & Field2:17.082:15.59
32:24.90Mhairi ArnottSBU17W1David ArnottCorstorphine2:17.742:17.74
42:28.29Grace TindallPBU17W1 Central2:28.292:28.29
52:29.97Emma LivingstonePBU17W1 East Kilbride2:29.972:29.97
62:30.35Jenna Little U17W2 Victoria Park City of Glasgow2:26.202:26.20
72:34.79Joey Leach U17W2Richard LeachMotherwell2:26.812:24.43
82:43.20Cara Baldwin U17W2 Motherwell/Team North Lanarkshire2:41.652:39.45
800 U14W (8 Jun)
PosPerfName AG YearCoachClubSBPB 
12:20.16Abbie McCluePBU15W  Cambuslang2:20.162:20.16
22:21.56Carly SmithPBU15W  Edinburgh AC2:21.562:21.56
32:23.99Caitlyn ChristiePBU15W William SharpFalkirk2:23.02:23.0
42:24.83Codie Mcholm U15W  Larkhall2:24.202:24.20
52:28.67Beth Urquhart U15W  Moray2:28.242:28.24
62:32.57Aaliyah McCloud U13W  Pitreavie2:26.762:26.76
72:34.55Amber Wade U13W  Giffnock North2:24.32:24.3
-DNFErin MacFarlane U15W John WandsPitreavie2:23.522:23.52