Lindsays scottishathletics Invitational External Results
Scone Palace
5 Dec 20
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
2.8KXC SM
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 8:13Jamie CroweSENM Derek EastonCentral
2 8:15Sean ChalmersSENM  Inverness/West of Scotland Uni
3 8:16Aidan ThompsonSENM Derek EastonCentral/Belmont
4 8:20Freddie CarcasU23M  Edinburgh AC/Loughborough Students
5 8:22Alex CarcasU23M Mark PollardEdinburgh AC/Edinburgh Uni
6 8:23Ben PotrykusSENM Mark PollardPitreavie/Inverclyde
7 8:24Ewan BrownSENM  Knavesmire/Corstorphine
8 8:24James DonaldU23M Mark PollardDundee Hawkhill
9 8:25Lachlan OatesSENM John MontgomeryShettleston/Glasgow Uni
10 8:27Jonathan GlenSENM Mark PollardInverclyde/Glasgow City
11 8:28Joe ArthurU23M Eric FisherEdinburgh AC/Loughborough Students
12 8:28Max MilarvieU23M Mark PollardVictoria Park City of Glasgow/Edinburgh Uni Hare &
1318:28Kane ElliottU20M William SharpFalkirk
14 8:30Eddie NarbettU23M  Team Bath/Edinburgh Uni Hare & Hounds
15 8:31Gavin SmithU23M  Cambuslang
16 8:32Jamie MacKinnonU23M Michael JohnstonCambuslang/Strathclyde Uni
17 8:33Michael FergusonSENM Mark PollardAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven
18 8:40Myles EdwardsSENM  Thames Valley/Aberdeen/Metro Aberdeen
1928:42Christian GrahamU20M Kirk SmithLasswade/Dundee Uni
20 8:45Douglas SelmanSENM  Corstorphine/Edinburgh AC/Dundee Uni
21 8:46George RudmanSENM  Blaydon/Edinburgh Uni Hare & Hounds
22 8:49Daryl ReidSENM Jamie ClementsEast Kilbride
23 8:52Calum McKenzieSENM Moray AndersonCorstorphine/Aberdeen Uni
2438:58Peter BradshawU20M Norrie HayInverclyde
2549:06Ben MacMillanU20M  Central
2659:21Alastair MarshallU20M Derek EastonCentral
2.8KXC U17M 1
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 9:17Conan HarperU17M1Joe BoardmanTeviotdale/Annan
2 9:24Tendai NyabadzaU17M1Andrew RossHarmeny
3 9:25Ross DewarU17M1Sandy CameronEdinburgh AC
4 9:25Harris PagettU17M1 Strathearn
5 9:27Sam GrivellU17M2 Central
6 9:31Theo Phillips SmithU17M2David ArnottCorstorphine
7 9:33Ruairidh WilliamsU17M1David ArnottCorstorphine
8 9:44Gregor HunterU17M1 Falkirk
9 9:46Patrick MilneU17M1David ArnottCorstorphine
10 10:00Alastair ScottU17M1 Lasswade
11 10:14Ruaridh EllenU17M1 Ross County
12 10:20Ben StruthersU17M1David ArnottCorstorphine
13 10:21Angus GibsonU17M1 Falkirk
14 10:22Oscar ShepherdU17M  Ross County AC
15 10:27Shaun WisemanU17M2 Greenock Glenpark
16 10:40Adam WettonU17M1David ArnottCorstorphine
2.8KXC U17M 2
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 8:50Sam GriffinU17M2 Aberdeen
2 8:51Struan BennetU17M1Steven DoigFife
3 8:59Magnus AshworthU17M  Perth Strathtay Harriers
4 9:05Lucas CairnsU17M2Ross CairnsInverness
5 9:17Conor GourleyU17M2Steven DoigPitreavie
6 9:21Ewan ChristieU17M1 Gala
7 9:22Ryan SmithU17M2 Dundee Hawkhill
8 9:27Angus WrightU17M1 Team East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington
9 9:29Warren LorenteU17M1 Dundee Hawkhill
10 9:31Lewis HaineyU17M2Norrie HayInverclyde
11 9:32Euan RolloU17M2 Inverness
12 9:40James GrantU17M2 Perth Strathtay
13 9:45Lewis WattU17M2Andrew FergusonAberdeen
14 9:53Dylan DickieU17M1Nichola CrawfordAberdeen
15 10:02Andrew ThomsonU17M2 PH Racing
16 10:07Aaron BennetU17M2 PH Racing
17 10:15Patrick LangU17M2 Aberdeen
18 10:39Daniel LidstoneU17M2 Perth Strathtay
2.8KXC U15M 1
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 9:03Finlay RossU15M2Andrew RossHarmeny
2 9:25Archie McRonaldU15M2 Perth Strathtay
3 9:48Roy TaylorU15M2 Elgin
4 10:00Oliver PattonU15M1Robert HawkinsKilbarchan
5 10:02David LidstoneU15M2 Perth Strathtay
5 10:02Kieran FultonU15M1 Moorfoot
7 10:05Tayven AdamsonU15M2 Inverclyde
8 10:07Sam CoullU15M2 Ross County
9 10:10Brodie CameronU15M2 Arbroath & District
10 10:13Ben CampbellU15M2 Greenock Glenpark
11 10:24Jack Anderson DonaldU15M2 Dundee Hawkhill
12 10:25John MarshallU15M1 Haddington RC
13 10:32Campbell FairgrieveU15M1 Edinburgh AC
14 10:34Struan GathererU15M1 Perth Strathtay
15 10:40Iain JordanU15M1 Perth Strathtay
16 10:53Ryan CurranU15M2 Nairn
17 10:53Alistair YoungU15M1 Ross County
18 11:07Keir ArthurU15M2 Inverclyde
19 11:22Peter FergusonU15M2 Harmeny
20 12:08James ThomU15M  Banchory Stonehaven AC
2.8KXC U15M 2
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 9:10Corey CampbellU15M2Alister RussellTeam East Lothian
2 9:21Reiss MarshallU15M2Steven DoigFife
3 9:23Hamish MckayU15M2Nichola CrawfordAberdeen
4 9:27Lachlan BuchananU15M2Stephen MackayInverness
5 9:32Andrew McWilliamU15M1 Lasswade
6 9:47Cameron RankineU15M2 Gala/Team Borders
7 9:57Caleb McleodU15M2Steven DoigPitreavie/Falkirk
8 9:58Aidan PageU15M2Alister RussellTeam East Lothian
9 9:59Caleb McGuireU15M2 Aberdeen
10 10:05Zico FieldU15M1 Gala
11 10:18Rowan TaylorU15M1 Lasswade
12 10:21Sam KitchinU15M2 Lasswade
13 10:24Samuel StephensonU15M2 Aberdeen
14 10:33Euan CridlandU17M3 Aberdeen
15 10:41Archie HendryU15M1 Gala
16 10:54Finlay MckayU15M1Aaron OdentzAberdeen
17 10:58Dylan PearsonU15M1 Aberdeen
18 11:03William ScottU15M2 Helensburgh
19 11:08Angus LairdU15M1 Inverness
20 11:19Innes WrightU15M1 Team East Lothian/Hunters Bog Trotters/Haddington
2.8KXC SW
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
119:33Megan KeithU20W Ross CairnsInverness/Edinburgh Uni
2 9:40Holly PageU23W Jason MarchantDartford H/Edinburgh Uni Hare & Hounds
3 9:43Morag MillarSENW  Central
4 9:47Naomi LangU23W  Aberdeen/Edinburgh Uni
5 9:53Nynke MulhollandSENW Martin MulhollandInverclyde
629:55Sarah CalvertU20W Lewis WalkerLivingston/Edinburgh Uni Hare & Hounds
7 9:56Rebecca JohnsonSENW John LeesHighgate/Edinburgh Uni Hare & Hounds
839:58Sarah TaitU20W Linda SmithLasswade/Stirling Uni
9410:02Charlotte ClareU20W  Lasswade/Edinburgh Uni Hare & Hounds/Moorfoot
10 10:02Hannah CameronSENW Andrew FergusonEdinburgh AC/Robert Gordon Uni/Aberdeen
11 10:07Annabel SimpsonSENW Steven DoigFife/Glasgow Uni
12510:08Hannah AndersonU20W Niall WalkerEast Kilbride/Edinburgh Uni Hare & Hounds
13 10:13Jenny SelmanSENW  Fife
14610:15Niamh CarrU20W Lewis WalkerAthletics Northern Ireland/Edinburgh Uni/Ireland
15710:17Sarah CouttsU20W  Fife
16 10:25Zoe BatesU23W Ken HoggAberdeen/Aberdeen Uni
17810:27Pippa CarcasU20W Sandy CameronEdinburgh AC
18910:31Isla CalvertU20W  Livingston
19 10:33Kara McKenzie-TaitSENW  Kilmarnock/Corstorphine
20 10:35Juliet DownsU23W Paul RodenSale Harriers Manchester/Sheffield Uni
21 10:42Kirstin MaxwellSENW  Gala/Edinburgh Uni Hare & Hounds
22 10:45Laura GibsonSENW Steven DoigFife
23 10:48Rhiannon KirkU23W  North Highland Harriers/Edinburgh Uni Hare & Hound
24 10:59Chloe SimpsonSENW Cameron SpenceKilbarchan
25 11:33Kristina GreigSENW  Bellahouston Harriers
261011:35Rhona MowatU20W  Giffnock North/Heriot-Watt Uni
2.8KXC U17W
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 9:56Louisa BrownU17W1Alex ChalmersGarscube
2 10:23Katie ChristieU17W1 Falkirk
3 10:36Grace TindallU17W2 Central
4 10:39Bridget HarleyU17W1 Team East Lothian
5 10:40Natasha PhillipsU17W1Nigel ReynoldsDundee Hawkhill
6 10:48Katie JohnsonU17W1 Edinburgh AC
7 10:50Emma JohnsonU17W2 Corstorphine/Edinburgh Uni Hare & Hounds
8 11:06Anise Macaulay OrrU17W1 Edinburgh AC
9 11:16Flora HenryU17W2 Team East Lothian
10 11:28Kirstin GrantU17W1 Aberdeen
11 11:30Erin HendryU17W1John PentecostFalkirk
12 11:31Jaden LennyU17W2Rachel EdgarFife
13 11:43Hayley BrownU17W2Rachel EdgarFife
14 11:49Abi HammermanU17W2 Inverclyde
15 11:58Ellen AstleyU17W2 Ellon
16 12:02Ruby McGillU17W1 Greenock Glenpark
17 12:03Rose RyanU17W2 Perth Strathtay
17 12:03Katie McDonaldU17W  Corstorphine AAC
19 12:04Aimee TawseU17W1 Ellon
20 12:46Ellyn SmithU17W2 Moray
21 13:09Anna SaundersU17W2 Perth Strathtay
22 13:18Hannah StephenU17W1 Moray
2.8KXC U15W 1
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 10:23Olivia ClarkeU15W2David ArnottCorstorphine
2 10:27Maja ThomsonU15W2 Team East Lothian
3 10:27Amy TeasdaleU15W1 Kilbarchan
4 10:45Isla ThomsU15W2 Fife
5 10:50Charlotte MacPhieU15W1David ArnottCorstorphine
6 11:08Abbi MacleodU15W2 Falkirk
7 11:17Olivia RobbinsU15W1 Team East Lothian
8 11:22Katie SandilandsU15W1Steven DoigFife
9 11:24Olivia MeikleU15W2 Lasswade
10 11:25Erin MacFarlaneU15W2Steven DoigPitreavie
11 11:26Ariane BaillieU15W1 Pitreavie
12 11:41Katie ThomsonU15W1 Pitreavie
13 11:46Eva CameronU15W1David ArnottCorstorphine
14 12:20Ailsa BagnallU15W2David ArnottCorstorphine
15 12:34Lily SimonU15W1 Pitreavie
16 12:44Charlotte HorneU15W1 Falkirk
17 13:56Cristina ElliotU15W1 Team East Lothian
2.8KXC U15W 2
PosACPerfNameAG YearCoachClub 
1 10:57Isla PatersonU15W2 Gala
2 11:07Ava BeatonU15W1 Greenock Glenpark
3 11:25Anna McNeillU15W1Aaron OdentzAberdeen
4 11:33Beth UrquhartU15W2 Moray
5 11:36Anna CrudenU15W1 Edinburgh AC
6 11:38Nell McgregorU15W1 North Ayrshire
7 11:38Ruth BurnsU15W2 Ellon
8 11:43Hannah TaylorU15W2Nichola CrawfordEllon
9 12:03Mara DuffyU15W2 Inverness
10 12:09Abbie LittleU15W1 Moorfoot
11 12:09Esther TaylorU15W1 Harmeny
12 12:10Grace CookU15W1 Dundee Hawkhill
13 13:04Maddie McGregorU15W1 North Ayrshire