BMC Regional Races External Results
Chester-le-Street
14 Jun 21
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:52.19Will Bellamy U20MLynn CooperHoughton Harriers1:51.741:51.53
21:53.19Matthew Linsley SENMDavid LowesGateshead1:50.541:50.54
31:53.65Christopher PerkinsPBU17MGary CurtisBirtley1:53.651:53.65
800m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:54.93Nathan BakerPBSENMChris LayneMiddlesbrough (Mandale)/Milligan College1:54.931:54.93
21:55.70Harris PentecostPBU23MJohn PentecostFalkirk1:55.701:55.70
31:55.73Fabian Despinoy U20MSandy CameronEdinburgh AC1:55.101:55.10
41:56.26Zak OldPBU17MLee MorganNorth Shields Poly1:55.661:55.66
51:56.34Scott Armstrong U23MDavid LowesDurham/Durham Uni1:54.431:54.05
61:56.67Ben Sandilands U20MSteven DoigFife1:53.041:53.04
71:56.85Oscar Logan U17MPatrick KellyLaw1:55.041:55.04
81:57.28Euan Hood U23MDerek EastonLasswade/Stirling Uni1:56.691:56.60
800m C (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:58.39Jake CreaseyPBU20M Middlesbrough (Mandale)1:58.391:58.39
21:58.88Corey CampbellPBU17MAlister RussellTeam East Lothian1:58.881:58.88
31:59.42James MartinSBU23MLynn CooperHoughton Harriers/Durham Uni1:57.141:57.14
41:59.87Alexandra Bell SENWAndrew HendersonPudsey & Bramley/Leeds Beckett Uni1:57.661:57.66
52:00.48William Palmer U20MDavid WilkinsonThames Valley1:59.571:59.57
62:01.60Andrew Brown V40M Woodford Green Essex Ladies/Dunbar RC/Scottish Vet1:56.921:48.30
800m D (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.82Keith HutchinsonSBV40MRick BettsHartlepool1:59.001:59.00
22:03.31Ethan BondPBU17MColin HaggieGosforth2:03.312:03.31
32:03.71Duncan HughesPBU20M Blackhill2:03.322:03.32
42:04.47Jack DouglasSBU23MAlison WyethCharnwood/Newcastle Uni2:04.472:03.78
52:05.88Joseph West U17M Middlesbrough (Mandale)2:01.632:01.63
62:06.31Oliver Aird U23MPaddy DinsmoreWallsend2:04.952:04.95
72:06.88Samuel Terry U17M Durham2:04.52:04.5
800m E (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:02.69Bailey SpencePBU20M Middlesbrough (Mandale)2:02.202:02.20
12:02.69Fraser AllanPBU17MDavid HowellsBillingham2:01.272:01.27
32:04.34Ryan EdenPBU20MLee MorganNorth Shields Poly2:04.342:04.34
42:05.09Alfie LambPBU15MGraham MillicanBorder2:05.092:05.09
52:32.53Jack Gladman T38/F38 SENMEilish McColganChester-le-Street2:31.462:07.52
800m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:07.05Will CollinsonPBU17MDavid LowesBlaydon2:04.672:04.67
22:07.83Sam MasonPBU15M Durham2:07.832:07.83
32:08.85Christy O'HarePBU15M Middlesbrough (Mandale)2:08.852:08.85
42:09.22Philippa StonePBSENWMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)/Durham Uni2:08.052:08.05
52:10.36Sarah CouttsSBU20W Fife2:10.362:09.12
62:10.98Jack Seeney U20M Houghton Harriers2:10.972:10.97
800m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:12.49Lucy Scothern U17WDavid LowesChester-le-Street2:11.772:11.77
22:14.27Lois CreaseyPBU17WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:12.312:12.31
32:15.24Harry LyonsPBU15M Darlington H2:14.752:14.75
42:16.88Erin MacFarlane U17WSteven DoigPitreavie2:13.492:13.49
52:19.39Ava Taperell U20WDavid LowesGateshead2:15.152:13.1
62:20.82Thomas Pigford U15MLynn CooperHoughton Harriers2:11.822:11.82
800m H (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.44Isabel CastelowSBU23WDavid LowesHalifax2:16.442:15.64
22:16.45Freya ClarksonPBU17WDavid LowesChester-le-Street2:16.452:16.45
32:18.42Lily SimonSBU15W Pitreavie2:18.022:18.02
42:19.92Holly Waugh U17WLee MorganNorth Shields Poly2:17.822:17.82
52:21.91Poppy Old U15W Elswick2:17.872:17.87
62:22.62Carolyn CameronSBU23W Edinburgh AC/Edinburgh Uni2:22.622:17.22
800m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.26Joe Dixon U17M Morpeth2:14.812:14.81
22:18.68George CraggsPBU15M Hartlepool2:18.682:18.68
32:21.08Emily StrathdeeSBSENW Edinburgh AC2:21.082:17.26
42:22.08Eva HardieSBU23WLynn CooperHoughton Harriers2:22.082:20.54
52:25.05Holly Ovens U15WSteven DoigFife/Falkirk2:18.812:18.81
62:25.11Ebony BlackwellSBU17WGraham MillicanBorder2:21.342:21.34
800m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:20.54Eden CreaseyPBU15WDavid HowellsMiddlesbrough (Mandale)2:19.292:19.29
22:23.19Katie JoslynPBU17WLee MorganNorth Shields Poly/Northumberland Schs2:23.192:23.19
32:25.55Poppy WildePBU15W Elswick2:24.502:24.50
42:25.68Luke BoothbyPBU15MMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:25.682:25.68
52:27.24Isabel HerbertSBU17W Middlesbrough (Mandale)2:27.242:25.11
62:28.10Alex HolmesPBU17W Border2:26.52:26.5
800m K (Women)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:27.47Poppie AddisonPBU17WMartin PeevorMiddlesbrough (Mandale)2:27.472:27.47
22:27.53Hannah Rayden U23W St. Albans AC2:23.622:23.62
32:30.18Caitlin FlanaganSBU17WMike BatemanMorpeth2:27.462:27.46
42:45.79Freya GibsonSBU17W Houghton Harriers2:45.792:27.94