BMC Regional Races / Glasgow AA Miler Meeting Open External Results
Scotstoun
30 Jul 21
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
1500m A (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:46.76Ben Greenwood SENMCarol SharpPerth Strathtay3:41.763:41.76
23:47.00Joe Ewing U20MCarol SharpEdinburgh AC3:44.433:44.43
33:47.02Ben Potrykus SENMMark PollardWoodford Green Essex Ladies/Inverclyde3:42.573:42.57
43:47.37Kane Elliott U20MWilliam SharpFalkirk3:40.653:40.65
53:50.94Daniel BradfordPBSENMJohn MontgomeryShettleston3:50.943:50.94
63:52.22Michael Ferguson SENMMark PollardAberdeen/Aberdeen Uni/Banchory Stonehaven3:47.883:45.27
73:52.61Peter CameronPBSENMMark PollardEdinburgh AC/Cambridge Uni3:52.613:52.61
83:53.34Luke DavidsonPBU20MRoss CairnsInverness3:53.343:53.34
93:53.71Myles Edwards SENM Thames Valley/Aberdeen/Metro Aberdeen3:53.683:46.91
103:54.00Jamie MacKinnon U23MMichael JohnstonCambuslang3:49.493:49.49
113:54.05Sam BrownPBU23M Edinburgh AC/Edinburgh Uni3:54.053:54.05
123:54.17Alasdair McMonaglePBU20M Cumbernauld/Red Star3:53.863:53.86
1500m B (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:53.63Ben SandilandsPBU20MSteven DoigFife3:49.013:49.01
23:53.91Christopher McLew U23M Cambuslang3:53.163:53.16
33:55.95Peter BradshawPBU20MNorrie HayInverclyde3:53.653:53.65
43:56.14Lewis HanniganPBU20MRobert HawkinsKilbarchan3:56.143:56.14
53:56.51Kai CrawfordPBU17MAaron OdentzAberdeen3:56.513:56.51
63:56.76Michael CameronPBSENMMark PollardThames Valley/Durham Uni3:56.343:56.34
73:58.17Andrew ThomsonPBU20MSteven DoigPH Racing3:56.063:56.06
83:58.65Cameron Deverill U17MDudley WalkerGiffnock North3:55.833:55.83
93:59.10Reuben Macdonald U17MDudley WalkerGiffnock North3:57.593:57.59
104:02.62Andrew McGill U20M Livingston3:56.883:56.88
1500m C (Men)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:04.30Magnus AshworthPBU20M Perth Strathtay4:04.304:04.30
24:04.91Harris PentecostPBU23MJohn PentecostFalkirk4:04.914:04.91
34:09.27Logan Beagley U17M Livingston4:05.464:05.46
44:10.44Conor GourleySBU20MSteven DoigPitreavie4:10.444:09.71
54:12.92Ross O'Brien U20MDudley WalkerGiffnock North4:06.254:06.25
64:19.46Malcolm Mclure U20M Fife4:13.824:11.18
1500m D (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:01.35James AdamPBU23M PH Racing/Abertay Uni4:01.354:01.35
24:01.86Fraser Gilmour U17MRobert HawkinsVictoria Park City of Glasgow4:01.674:01.67
34:02.09Andrew BrownSBV40M Woodford Green Essex Ladies/Dunbar RC/Scottish Vet4:02.093:52.40
44:02.35Finlay Ross-DaviePBU20M Garscube4:02.354:02.35
54:02.76Tendai NyabadzaPBU17M Harmeny4:02.764:02.76
64:03.81Kieran PughPBSENM Law/Strathclyde Uni4:03.814:03.81
74:04.11Sam LesleySBSENM Guernsey4:04.114:02.44
84:09.54Hamish MckayPBU17MNichola CrawfordAberdeen4:09.544:09.54
94:10.50Stewart MillarSBU23MAndy YoungAberdeen/Glasgow Uni4:10.504:04.39
104:10.70Andrew TaylorPBSENM Edinburgh AC/St. Andrews Uni4:10.704:10.70
114:14.18Ethan McColgan U20M Dundee Hawkhill4:09.954:09.95
124:15.11Kathryn GillespiePBSENWAmanda GillespieCentral/Texas at Austin4:15.114:15.11
134:15.78Alasdair WallacePBU17M Harmeny4:15.764:15.76
144:19.14Rhys Crawford U15MNichola CrawfordAberdeen4:14.204:14.20
1500m E (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:18.01Aidan PagePBU17M Team East Lothian4:17.934:17.93
24:18.85Sam Fernando T20/F20SBSENMRon MorrisonFife4:18.854:17.26
34:19.57Sarah TaitPBU23WLinda SmithLasswade/Stirling Uni4:19.574:19.57
44:22.83Stephen AllenSBV50M Cumbernauld/Scottish Vets H4:17.924:09.09
54:22.99Olivia VareillePBU23WWilliam SharpFalkirk/Edinburgh Uni4:22.994:22.99
64:23.56Hannah CameronPBSENWAndrew FergusonEdinburgh AC/Aberdeen4:23.564:23.56
74:24.34Ruairidh WilliamsPBU17MDavid ArnottCorstorphine4:24.344:24.34
84:26.59Theo Phillips SmithPBU20MDavid ArnottCorstorphine4:23.574:23.57
94:28.97Allan CameronSBV45M Cumbernauld4:28.974:22.05
104:29.92Zoe Bates SENWAaron OdentzAberdeen/Aberdeen Uni4:26.254:26.25
114:43.10Louis O'HareSBU20M Kirkintilloch/Cumbernauld4:43.104:36.94
1500m F (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:19.29Sarah CalvertPBU23W Livingston/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:14.594:14.59
24:21.61James MacleodPBV40M Garscube4:21.614:21.61
34:21.87Craig ShennanPBU15MAngela CarsonGiffnock North4:14.714:14.71
44:24.44Beth AnsellSBSENW Sheffield & Dearne/Manchester Uni4:24.444:23.04
54:25.35Luke CullitonPBU15M Falkirk4:25.354:25.35
64:27.48Sarah Coutts U20W Fife4:26.994:26.99
74:29.06Cormac O'HaraSBU23M Red Star4:19.964:19.96
84:29.96Stephen BrownSBV40M West End RR/Scottish Vets H4:29.964:29.10
94:31.05John Coyle V45M Garscube/Scottish Vets H4:30.854:08.5
104:31.50David Woods U17MElaine MacKayShettleston4:30.414:30.41
114:31.80Louisa BrownPBU17W Garscube4:31.804:31.80
124:32.84Joseph FitzgibbonPBSENM Garscube4:32.844:32.84
134:34.17Hannah AddisonSBSENWJoyce HoggCorstorphine/Aberdeen Uni4:34.174:31.14
144:38.16Anna HedleySBU20WMick WoodsFife4:38.164:30.57
154:40.63Matthew StewartPBU20M Glasgow Sch of Sport4:31.314:31.31
164:40.70Georgia LedinghamSBU20WDavid ArnottCorstorphine4:39.854:30.73
1500m G (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:25.36Ryan DonnellyPBU23MMichael JohnstonCambuslang4:25.364:25.36
24:28.03Kieran FultonPBU15M Moorfoot4:28.034:28.03
34:28.03Jamie FlahertyPBSENM Garscube4:28.034:28.03
44:29.38Katie LowerySBU23WRussell TartWarrington AC/Edinburgh Uni4:29.384:29.23
54:30.54Crawford SmithPBU17M Kirkintilloch4:28.074:28.07
64:31.38Hannah RydingPBU17W Giffnock North4:31.384:31.38
74:31.99Nynke MulhollandSBSENWMartin MulhollandInverclyde4:31.994:27.47
84:32.91Mark GallacherPBV50M Cambuslang4:32.914:32.91
94:33.33Kirsty PurcellPBU20WNichola CrawfordAberdeen/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:33.334:33.33
104:35.69Holly LittleSBU23W Victoria Park City of Glasgow/Queen Margaret Uni4:35.694:35.19
114:36.57Emily StrathdeePBSENW Edinburgh AC4:36.574:36.57
124:36.67Caitlin PurcellPBU20WNichola CrawfordAberdeen/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:36.674:36.67
134:37.48Matthew Holden U15MAndrew RossHarmeny4:33.554:33.55
144:38.49Ryan KellockPBU15M Law4:34.914:34.91
154:45.61Daniel LoweSBSENMJohn MontgomeryShettleston4:45.614:31.15
1500m H (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:41.36Paul ForbesPBV60M Edinburgh AC4:41.364:41.36
24:42.06Emily McNicolPBU23WEdward McQuillanLaw/Strathclyde Uni4:42.064:42.06
34:42.14Paul McMonagleSBV50M Cumbernauld4:39.274:34.98
44:42.96Kirstian MacaulayPBSENW Corstorphine4:42.964:42.96
54:42.99Maja ThomsonPBU17W Team East Lothian4:37.694:37.69
64:43.52Matthew FoxPBU15M Shettleston4:43.524:43.52
74:43.54Erin MacFarlanePBU17WSteven DoigPitreavie4:42.024:42.02
84:45.45Olivia ClarkePBU17WDavid ArnottCorstorphine4:45.454:45.45
94:47.02Anna CairnsSBU17WRoss CairnsInverness4:47.024:44.11
104:48.10Craig JohnstonSBV50M Falkirk4:48.104:32.7
114:50.33Caitlyn ChristiePBU17WWilliam SharpFalkirk4:46.74:46.7
124:50.64Anise Macaulay OrrPBU17W Edinburgh AC4:50.644:50.64
134:55.09Cameron Johnston U17MJohn WandsPitreavie4:47.884:47.88
144:57.09Laura HaggartyPBV35WJim YoungKilmarnock4:53.614:53.61
155:03.37Katie Christie U17W Falkirk4:51.694:51.69
165:05.91Grace MacDonald U17WNichola CrawfordInverness4:54.514:54.51
1500m I (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.34Luke TervitPBU17M Cumbernauld4:44.344:44.34
24:50.60Andrew GrantPBU15M Strathearn4:38.064:38.06
34:51.49Jamie DavidsonPBU17MDudley WalkerGiffnock North4:51.494:51.49
44:51.97Rachel MurraySBU17W Stornoway4:51.974:51.62
54:55.54Adam CliffordPBU15M Shettleston4:55.544:55.54
64:56.45Sam McCarthyPBU15M Cambuslang4:45.904:45.90
74:56.60Emma JohnsonSBU20W Corstorphine/Edinburgh Uni Hare & Hounds4:56.604:39.44
84:56.90Jack Anderson DonaldPBU17M Dundee Hawkhill4:56.904:56.90
94:57.30Millie McClelland-BrooksSBU15WNorrie HayBanchory Stonehaven4:56.654:55.20
105:02.81Ryan Snitjer U17MDavid ArnottCorstorphine5:02.505:02.50
115:07.61Ruby McGill U17W Greenock Glenpark4:58.724:58.72
125:11.04Ruth Walsh U15WDuncan RobertsonGiffnock North5:10.015:10.01
1500m J (Mixed)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:57.51Katie SandilandsPBU15WSteven DoigFife4:57.514:57.51
24:58.09Megan McKay U15W Edinburgh AC4:57.004:57.00
34:59.04Dashka MacDonaldPBU15W Edinburgh AC4:59.044:59.04
45:03.51Zara Redmond U15W Kilbarchan5:01.995:01.93
55:03.90Ruby Russell U17W Fife5:01.25:00.68
65:04.19Charlotte MacPhiePBU15WDavid ArnottCorstorphine4:54.084:54.08
75:05.35Kieran HardiePBU15MAndrew RossHarmeny4:50.594:50.59
85:10.33Katie WoodsPBU15W Shettleston5:10.335:10.33
95:11.66Emma McLennan U17W Giffnock North5:09.745:09.74
105:12.36Darren CarruthersSBSENM Red Star/Victoria Park City of Glasgow5:12.364:55.8
115:15.77Kayla Dinnin U15W Nithsdale5:10.935:10.93
125:16.52Tuscany Wright U17W Giffnock North5:14.715:14.71
135:21.67Katie KilpatrickPBU17W Nithsdale5:21.675:21.67
145:25.88Kate PaulSBU17W Giffnock North5:25.885:02.25
155:47.00Hazel O'Donoghue U15WDuncan RobertsonGiffnock North5:45.635:40.86
166:02.53Emma LivingstoneSBU20W East Kilbride6:02.535:19.46