Scottish Schools' Championships External Results
Grangemouth
10-11 Jun 11
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
800 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:56.17Dale ColleyPBU17M Falkirk1:55.191:51.86
21:58.26Russell MountfordPBU17MRobert HawkinsKilbarchan1:58.261:56.87
32:02.67Callum DrummondPBU17MJohn McLarenShettleston1:59.521:53.76
42:02.98Stuart RoePBU17M Cambuslang2:01.52:01.5
52:09.18Lewis Boyle U17M Victoria Park City of Glasgow1:59.11:56.2
62:09.25Callum Heirs U17M Kirkintilloch2:06.081:59.78
72:13.10Gerard Smith U17M Sco Sch  
800 h1 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:00.00Dale Colley U17M Falkirk1:55.191:51.86
22:04.88Stuart Roe U17M Cambuslang2:01.52:01.5
32:06.94Greg Williams U17M Inverclyde1:58.711:51.85
42:09.68Andrew Clark U17MGordon LockieGiffnock North2:05.431:59.45
52:10.24Jake Kerr U17MDavid CampbellEdinburgh AC2:07.982:07.98
62:11.87Michael HoustonSBU17M Inverclyde2:06.012:02.1
72:15.62Mark GovanPBU17M Falkirk2:15.622:15.62
82:24.98Robert Todd U17M Inverclyde2:20.082:10.75
800 h2 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:08.23Russell Mountford U17MRobert HawkinsKilbarchan1:58.261:56.87
22:09.81Gerard SmithPBU17M Greenock Glenpark2:09.812:09.41
32:10.20Josh Hyde U17M Giffnock North2:05.632:03.20
42:11.67Ross HendersonPBU17M Lasswade2:11.32:06.51
52:12.50Roy ShanklandPBU17MGraham RichmondKilmarnock2:11.891:59.3
62:12.74Connor EyrePBU17M Fife2:12.142:12.14
72:13.23Oliver Tridgell U17M Sco Sch  
82:14.91Kieron RaffertyPBU17M Victoria Park City of Glasgow2:14.912:06.1
800 h3 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:04.30Callum DrummondPBU17MJohn McLarenShettleston1:59.521:53.76
22:04.42Lewis BoyleSBU17M Victoria Park City of Glasgow1:59.11:56.2
32:04.51Jonnie Tweedie U17M Giffnock North2:01.872:01.87
42:06.08Callum HeirsPBU17M Kirkintilloch2:06.081:59.78
52:06.58Finlay MurrayPBU17MJohn DaviesEast Sutherland2:06.581:53.06
62:07.53Ben PotrykusPBU17M Pitreavie2:05.271:51.06
800 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:57.09Tom Watson U20M Central/Forth Valley1:53.091:49.70
21:57.58Jack Walker U20MGordon LockieGiffnock North1:53.341:49.90
31:57.79Lee Wilson U20MGordon LockieShettleston1:55.751:53.83
41:58.22Edward Dudgeon U20MJohn LeesEdinburgh AC1:56.751:52.75
51:59.44Peter Loudon U20MDavid CampbellEdinburgh AC/Team Edinburgh1:53.91:52.55
61:59.76Chris Watson U20MNorrie HayLaw/Glasgow Sch of Sport/Team North Lanarkshire1:56.41:49.76
71:59.79Euan MartinPBU20MDavid LothianFalkirk1:58.361:53.77
82:03.19Miro RalstonPBU20M Victoria Park City of Glasgow2:01.362:01.36
800 h1 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.60Jack Walker U20MGordon LockieGiffnock North1:53.341:49.90
22:00.40Chris Watson U20MNorrie HayLaw/Glasgow Sch of Sport/Team North Lanarkshire1:56.41:49.76
32:01.36Miro RalstonPBU20M Victoria Park City of Glasgow2:01.362:01.36
42:03.99Allen FarringtonSBU20M Edinburgh AC2:03.991:59.07
52:08.77Alex North U20M Edinburgh AC2:07.162:05.0
800 h2 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:01.56Tom Watson U20M Central/Forth Valley1:53.091:49.70
22:01.68Lee Wilson U20MGordon LockieShettleston1:55.751:53.83
32:01.85Ben Stevenson U20MJohn PentecostFalkirk/Edinburgh Uni Hare & Hounds/Ochil1:59.731:53.13
42:05.90Fraser Walker U20M Giffnock North2:03.832:03.83
52:08.41James GraySBU20M Giffnock North2:08.412:06.99
62:10.33Craig HaxtonSBU20M Kilbarchan2:05.182:05.18
800 h3 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
11:59.90Edward Dudgeon U20MJohn LeesEdinburgh AC1:56.751:52.75
22:00.38Peter Loudon U20MDavid CampbellEdinburgh AC/Team Edinburgh1:53.91:52.55
32:00.61Euan Martin U20MDavid LothianFalkirk1:58.361:53.77
42:02.74Marcus Cram U20M Morpeth/Edinburgh AC1:58.621:56.84
52:14.35Matthew Thomson U20M Sco Sch  
6TBCBen Robbins U15M Edinburgh AC 2:24.37
800 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.85Olivia O'Hare U17WDavid CampbellEdinburgh AC2:10.662:10.66
22:19.49Mhairi Hendry U17W Shettleston2:14.682:01.30
32:20.06Stella Winters U17W Shettleston2:17.322:14.8
42:21.68Alice McGrath U17WPatrick KellyLaw2:18.412:18.41
52:28.76Isabelle Bough U17W Edinburgh AC2:24.372:24.37
62:28.81Amy SmithPBU17WLinda SmithLasswade2:26.322:24.08
72:29.59Blair WoodSBU17W Edinburgh AC2:24.322:21.3
82:35.85Stephie Pennycook U17WJohn LeesFife2:22.32:07.98
800 h1 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:24.54Mhairi Hendry U17W Shettleston2:14.682:01.30
22:26.00Alice McGrath U17WPatrick KellyLaw2:18.412:18.41
32:26.02Blair WoodSBU17W Edinburgh AC2:24.322:21.3
42:26.07Isabelle BoughPBU17W Edinburgh AC2:24.372:24.37
52:31.19Victoria McGloinSBU17WJohn McLarenShettleston2:28.772:27.46
62:31.37Fiona MathesonPBU17W Lasswade/Forth Valley2:31.372:31.37
72:37.62Stephanie DalgouttePBU17W Irvine2:37.622:37.62
800 h2 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:26.75Olivia O'Hare U17WDavid CampbellEdinburgh AC2:10.662:10.66
22:26.89Stephie PennycookPBU17WJohn LeesFife2:22.32:07.98
32:26.90Stella Winters U17W Shettleston2:17.322:14.8
42:27.10Amy SmithPBU17WLinda SmithLasswade2:26.322:24.08
52:29.32Brogan Wallace U17W Glasgow Sch of Sport2:23.922:22.04
62:29.48Rosanna StewartPBU17W Edinburgh AC2:29.482:28.67
72:32.13Kerry GibsonPBU17WSteven DoigFife2:32.132:32.13
82:33.52Lucy McCallPBU17W Scottish Schs2:33.522:33.52
800 (11 Jun)
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
12:16.31Emma LeaskSBU20WMartin LeylandShetland/Guernsey2:11.722:08.00
22:16.89Ellie BuchanSBU20WGrant Scott SmithAberdeen2:16.892:14.26
32:16.94Iona BrodieSBU20WLiz NuttallDundee Hawkhill/Kingdom Athletics2:16.22:15.20
42:17.76Kathryn PennelSBU20WJohn MontgomeryPitreavie/Kingdom Athletics2:17.762:15.38
52:25.71Katy Brown U20WMichael LoveStewartry/Team West2:16.72:02.33