BMC PB Classic External Results
Milton Keynes
18 May 13
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
 
Men 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
13:56.72Michael HarrisonPBU20MSimon GoodwinBedford & County3:56.723:52.23
23:57.47Ben AlcockPBU20M Bedford & County3:56.353:49.53
34:00.69Andrew RevellSBU20M Ipswich4:00.694:00.40
44:01.90Ross TennantPBU20M Ipswich4:01.433:50.06
54:02.16Toby StarlingPBU20M Aldershot, Farnham & District4:00.353:58.67
64:04.30Nyle Clinton U20MBryan ClintonSwindon3:58.173:51.56
74:06.82Tom Holden U17MMark HookwaySouth London4:02.923:46.30
84:09.77Michael Goddard U20MGary HowellsChiltern/Hertfordshire Schs4:08.244:03.21
Men 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:04.97Callum CharlestonPBU17MJeremy FreemanChelmsford4:04.563:51.93
24:06.20Jonathan JanesPBU17MSimon GoodwinBedford & County4:05.843:58.28
34:07.26Cameron ShanklyPBU17MCatherine MuthBirchfield H4:07.264:07.2
44:07.96Tom DoddPBU15MCatherine MuthBirchfield H4:07.873:45.63
54:08.76Kieran GilfedderSBU20MJanet NashWycombe4:07.203:58.76
64:09.52Will RichardsonPBU17MPeter StewartBirchfield H4:08.263:48.54
74:09.70Aedan O'BrienPBU17MNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:09.704:03.00
84:10.28Sam JohnsonPBU17MMick WoodsMansfield4:10.283:57.19
94:11.42Lewis HayesPBU20MShane SmithKettering4:06.94:06.9
104:12.42Bradley WattleworthPBU20M Ipswich4:12.423:57.08
114:13.37Cameron WassellPBU17MChristopher FrapwellStroud/Wiltshire Schs4:13.374:13.37
124:19.94Owen SeamarkPBU17MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:18.204:15.54
134:21.13Robert MaleSBU20MBud BaldaroRugby & Northampton/Birmingham Uni4:21.134:03.45
Men 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:10.57Ben DijkstraPBU15M Leicester/Beacon Hill4:04.503:53.0
24:14.49Lewis AshmorePBU17MRichard MasseyMansfield4:12.464:05.1
34:16.34Archie DavisPBU15MJon BiggBrighton Phoenix4:08.133:40.30
44:16.64Isaac AkersPBU15MBill BoydCorby4:14.503:57.82
54:18.07Stan WillisPBU15MColin LancasterBedford & County4:17.13:57.10
64:18.59Will PerkinPBU15M Chiltern4:15.463:50.02
74:18.66Ryan BabcockPBU17MBlake EllisTrafford4:18.664:07.93
84:25.62Tom AngellPBU15M Bedford & County4:19.694:09.97
94:25.85AN Other        
104:31.53Harry Reynolds U15MVanessa HammettKingston & Poly4:11.924:11.92
Men 1500m D
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:20.03Alfie ThompsonPBU15M Leicester4:20.034:04.5
24:20.18Archie RaynerPBU15MRichard MasseyMansfield4:14.403:48.26
34:23.41William MullinsPBU15MSimon GoodwinBedford & County4:22.574:07.83
44:25.50Aaron FarrPBU17MNoel StoddartSt. Mary's Richmond4:23.674:17.1
54:28.78Benjamin BoulterPBU17MPeter StewartBirchfield H4:28.784:02.0
64:30.81Cameron AlmandPBU15MRichard ClaessensWycombe4:22.914:16.3
74:36.09Luke Crisp U15M Cambridge & Coleridge4:35.074:35.07
84:49.86Toby Herdman-Smith U17MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:39.774:28.88
94:54.35Dominic Murphy U15MBarry HearnMarshall Milton Keynes4:49.694:42.83
Men 1500m E
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:37.16Bikram SinghPBU17MSimon KingTamworth4:32.44:13.46
24:37.93Daniel James HynesPBU15MJames BennettMarshall Milton Keynes4:37.934:30.67
34:38.14Pascal Bouttier-ButlerPBU15M Leicester4:30.344:25.91
44:38.40Amrik GillPBU17MWilliam Alan WinterLeicester4:33.454:07.74
54:41.32Jacob FreeboroughPBU15MGordon PalmerWest Suffolk4:41.324:01.14
64:42.22Matthew Murphy U15MTrevor RaggettAldershot, Farnham & District4:38.14:21.03
74:42.78Thomas GostelowPBU15M Charnwood4:33.653:56.62
84:43.82Luke DaviesPBU13MPhil BanningBrecon4:40.184:24.98
94:44.52Charles WheelerPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:41.633:58.22
104:44.54George WheelerPBU17MJames BennettMarshall Milton Keynes4:41.433:55.31
114:48.52Elliot Dee U15M Shaftesbury Barnet4:40.243:58.40
124:49.21Niall Ackroyd U15MGordon PalmerWest Suffolk4:44.84:12.08
Women 1500m A
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:35.04Ellie BakerPBU17WChristian DaillyHerts Phoenix4:25.234:15.61
24:36.95Alex ClaySBU20WPeter MullervyInvicta East Kent4:36.954:31.86
34:38.71Sophie TooleySBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:34.404:29.77
44:39.94Abbie DonnellyPBU17WRob LewisLincoln Wellington4:35.214:32.25
54:40.14Charlotte Tara MurphyPBU17WGordon PalmerWest Suffolk4:39.824:32.37
64:44.25Jodie JuddSBU15W Chelmsford4:44.254:21.50
74:45.67Georgia RaffertyPBU15WAlan MorrisCity of Stoke4:39.224:34.61
84:52.65Lara PhilippartSBU17WKevin TobinSwansea4:52.654:42.09
94:56.44Siannah Rayment U17WLes RaymentBracknell AC4:49.644:43.1
105:19.49Jasmine Finlay U20WJames BennettMarshall Milton Keynes4:59.614:35.12
Women 1500m B
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:44.25Ellie WelchPBU17WBill BoydCorby4:44.254:42.0
24:45.69Eloise DavisonPBU17WAlan HewsonWindsor Slough Eton & Hounslow4:45.694:39.70
34:46.04Lily CarmichaelPBU15WNeil GloverRugby & Northampton4:46.044:44.0
44:46.09Mary-Alice DavisonPBU20WNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:46.094:44.08
54:51.30Diana ChalmersSBU17W Cambridge & Coleridge4:51.304:48.50
64:51.91Hannah Novakovic U17WNoel StoddartWindsor Slough Eton & Hounslow4:51.854:44.93
74:54.34Jordan Waine U15WRobert GriffithsLeicester4:48.084:45.60
84:56.40Philippa BowdenPBU20WLes RaymentBracknell AC4:56.404:22.77
95:12.00Hannah Thear U15WSteve PerkinChiltern4:44.634:44.63
Women 1500m C
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:47.06Holly DaviesPBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:46.864:38.08
24:51.02Zoe WassellPBU15WChristopher FrapwellStroud4:51.024:26.88
34:51.04Nella WaltersPBU15WGordon PalmerWest Suffolk4:50.284:50.28
44:55.59Abigail SakerPBU15WMichael MielczarekHalesowen4:47.74:46.61
54:55.69Hannah-Mai AmoryPBU17WCatherine MuthBirchfield H4:55.694:55.69
64:55.97Karys AmoryPBU15WPeter StewartBirchfield H4:50.694:40.37
74:57.15Alice NewcombePBU15WMark VileCambridge & Coleridge4:53.114:43.95
84:58.25Remi FlavellPBU15WCatherine MuthBirchfield H4:58.254:49.4
95:01.32Ella HughesPBU17WRichard MasseyMansfield4:55.534:31.18
105:04.30Isobel Davis U15WChris JacksonLeamington4:59.164:59.16
115:06.10Sophia CliffeSBU17WJames BennettMarshall Milton Keynes5:06.104:57.1
125:19.23Lauren Murphy U15WGordon PalmerWest Suffolk4:58.334:40.2
Mixed 1500m F
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
14:52.31Callum GardnerPBU15MCatrina LewisLuton4:40.404:38.9
24:59.43Demi JakymelenSBU20W Mansfield/Derbyshire Schs4:59.434:48.18
35:00.09Emily ThompsonPBU15WRos KellingBanbury4:57.344:24.66
45:00.35Orla FawcettPBU15WSteve PerkinChiltern5:00.355:00.35
55:01.17Thomas MansfieldPBU15MCatherine MuthBirchfield H5:01.174:37.9
65:02.00Abigail ColemanSBU17WShane SmithKettering5:02.004:57.63
75:05.32Leah EptonPBU15WGary WarhurstLincoln Wellington4:55.744:55.74
85:17.13Fern YullSBU20WBarry HearnMarshall Milton Keynes5:15.365:04.40
95:29.97Alison CurtisSBU13WRobert GriffithsLeicester5:29.975:17.07
Mixed 1500m G
PosPerfName AG CoachClubSBPB 
15:22.86Gemma Vaughan U17WShane SmithKettering5:21.675:06.65
25:23.36Rhiannon TroopPBU15WGary WarhurstLincoln Wellington5:21.625:17.42
35:24.27Hannah Wardley U20WSteve PerkinChiltern5:18.075:00.10
45:24.31Cameron AckroydPBU13MGordon PalmerCambridge & Coleridge/Cambridgeshire Schs5:19.54:08.94
55:37.26Grace SmithSBU13WWilliam Alan WinterLeicester5:37.264:48.45